League of Legends Türkçe Kapalı Beta Key Dağıtımı

Ali Güngör

Genel Yayın Yönetmeni
Yönetici
Yer
İstanbul Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Technopat
Profil Kapağı
1523300036
Neden böyle düşünüyorsun Kaan?

Çünkü, Türk'lerin olduğu her oyun bir yerden patlak veriyor. Türk'lerin istila ettiği tüm oyunlara bakalım, özellik F2P olan oyunlara hepsi hackten geçilmiyor.

WoW'da bile tam bilmiyorum belli bir seviyeye kadar seviye atlama ayrıcalığı verebiliyormuş bir başkasına yeni başlayan biri. Bu özellik Türkiye'de kullanılmıyor.

Resmi LoL forumlarında dahi başladı şimdiden ''Aga ben neden damage atamıyom!!!??'' tarzı yorumlar. Sevdiğim bir oyun çürüyüp gidecek Türkçe dil desteğiyle. Çünkü tüm aptalları mıknatıs gibi çekecek.

Tamam ben de Türk'üm ama bilmiyorum yani istemezdim böyle olmasını. Ayrıca seslendirmeleri yapan arkadaşlar profesyonellermiş. Hadi ya ? Demek ki arkadaşlarda kulak yok. Bazı Hero'ların tonları arasında Everest kadar fark var.

Dediğim gerçekleştiğinde haklı olduğumun üzüntüsüne mi yanayım, yoksa sevineyim mi tahmin ettim diye bilemedim...

... ''Aga ben neden damage atamıyom!!!??'' tarzı yorumlar...
Kısmı yetti zaten :) Haklısın, bizim forumda da bazı arkadaşlar kızıyorlar, özellikle Burak Alkan'ın Türkçe uyarılarından ve cezalarından dolayı ama en azından rezil bir yere dönüşmüyoruz :) Sorun oyunun Türkçe desteğinden çok internet üzerinde tamamen kuralsız, saygısız ve denetimsiz ortamlar bence. Anarşiye o kadar alışıyor ki insanlar, hack, crack, her türlü hile hak olarak görülüyor bir süre sonra.

Ha ama şu var, League of Legends'ın entegre bir şikayet sistemi var çalışan, farklı şikayet türleri var. Eğer oyunculara acımadan ceza verirlerse ortam bozulmaz. Bu nicelik ve nitelik açısından karar vermeyi gerektiriyor, o da bize düşmez oyunu yönetenlere kalmış :)

Şu oyunu Türkçe yaparak, hayatının en büyük hatasını yapıyor Riot Games...

Bence gayet iyi ,Türk oyunculara senin duymadığın saygıyı duyuyor oyun yapımcıları WoW da çok uğraştı Türkçe yapabilmeyi ama yapamadı...

World Of Warcraft 'da ingilizce bilmeden raid yapabilme (Oyun sonu hariç) imkanı yoktu hiçbir Türk'ün ama Catastrophe (Türk guildi) Wow'da dünya guild'leri arasına girdi? Aynı dili kullanan bir gurubun (Aralarında tabiki ingilizceyi iyi derecede bilenler var ama onlarda yöneticileriydi) neler yapabilidğine çok iyi bir örnektir.
Türk'leri beğenmesen de her oynadıkları oyunda kendilerine özgü fark yaratmışlardır.

Çok büyük bir yanılgı içindesin;
Evet mental olarak gelişmemiş kişileri malesef görücez oyunda ama çevremizi belirleyecek olan bizleriz salak biri ile oynamak zorunda değilsin , kaldı ki aynı dili kullanabildiğin için rated'lara daha kolay gurup kurup daha iyi oynayabileceksin...

Ben yabancılarla oynadığımda daha vahim durumlar gördüğüm için çok iyi bir hamle olarak görüyorum...

Damage kavramı normalde ''demıc'' diye okunuyorsa Türk oyuncular ''damege'' diye okuyor. Ayrıca ben şuana kadar ne zaman Türk'le karşılaşsam Türk olduğumu söylemiyorum. All'dan yazdığı Türkçe laflara aldırış etmiyorum çünkü biliyorum ki bana karşı yaptığı en ufak hamlede saçma salak laflar edecek. Bir de şey var otomatik ''anan'' lafına bağlayanlar. Anan böyle diyordu anan şöyle diyordu... Bu nasıl bir seviyesizliktir ya. Sırf bu yüzden West'e geçtim orda da bir sürü adam var ama allahtan daha az karşıma çıkıyorlar. Böyle adamlar Türkiye'de e-Sports'un gelişmesini engelliyor. Bakınız daha dün efsaneler ligi büyük bir turnuva düzenledi, bizim RTOD takımını takım üyeleri ban'lı diye başka hesaptan girdiği için, adamlarla dalga geçtikleri, AP Corki oynadıkları maçı hükmen mağlup saydılar üstüne bir de başka hesaptan giren arkadaşı bütün maçlardan men ettiler. Gerekçeleri ne? Nerden bilelim başka hesaptakinin sizin oyuncunuz olduğunu? Ya böyle bir şey var mı ya? Kontakt2'ye gidecektik, kolay maçlar vardı önlerinde, ertesi gün bir baktık, karşıya gelmemizi istemedikleri için Türkiye'nin en iyi takımlarını koydular turnuva chart'ına. Kafalarına göre iş yapmayı sever bizim insanımız.

Sadece LoL ile alakalı bir durum değil bu. Patch yükleniyor, birazdan gireceğim. Kaç tane oyun çöp oldu bu şekilde. Türkçe oyunların hiçbiri doğru düzgün değil. Gir WolfTeam gibi oyunlara. Türkiye'de küfürü küçük çocuklara öğreten şey bu oyunlar.

Geri
Yukarı