İnceleme Lenovo G27C-30 ve Gamebooster GB-2516FF 165Hz monitör

Selamünaleyküm, öncellikle hayırlı ramazanlar dilerim oruç tutanlar içinde tutmayanlar için de. (oruç tutmayanlara herhangi bir lafım yok, herkes kendi hür iradesi ile yaşar ve hiçbir Müslüman başka birisine karışamaz, yanlış anlaşılmasın)
Bu aldığım 2 monitörün bir tanesi lenovo ve yabancı ülkelerde çekilmiş, diğeri Gamebooster ve incelemeye ise rastlamadım. Bu yüzden genel yorumlarımı ve naçizane tavsiyelerimi söylemek istedim, eğer herhangi bir faydam olursa ne mutlu bana 😇
Bu hafta içerisinde 2 adet monitör hikayem oldu. Hiç planlamıyordum fakat birdenbire kullandığım monitörüm bozuldu, bozulunca da yenisini sipariş verdim ve çok beğendim. Önceden 60Hz kullandığım fark çok inanılmaz geldi 😂 aldığım bu monitörü beğenince eşime de almak istedim.
Kendime aldığım ve kullandığım monitör;

Lenovo G27C-30/ 27" / 165Hz / AMD FREESYNC PREMIUM / 1MS + MPRT BERABER (VA PANEL )

Lenovo G27c-30 68.58cms (27) Monitor (sayfanın türkçesi mevcut değil)
Yutup'da detaylı bir şekilde Türkçe incelemesi mevcut değil, sadece özellikleri anlatılıyor.
Hepsiburada'da 4.600₺'den 4.300₺ düşmüş. Premium üyelik ile aldım kapıdan iade falan olduğu için kolay şekilde.
Yorumlara baktım ve markaya güvenip satın aldım, tabii ki bu sırada da VA panel yorumlarını ve tavsiyelerini de okudum. Lakin bu monitörü almadan önce aşağıda belirttiğim Game booster monitörünü aldım ve anladım ki monitörlerde çıkan sorunlar biraz kısmet işi oluyor, çünkü Game booster markası bilinmeyen ve sitesini bile bulamadığım bir marka ama ne Game Booster monitörümde ne de bu VA panel olan Lenovo monitörümde herhangi bir sorun çıkmadı. Hz, ölü piksel, ışık sızması, gölgenme sıkıntısı yaşamadım.

Valorant-FIFA- gibi oyunları oynadım(pek oyun oynamıyorum, kafama estikçe oynuyorum fakat FPS tür oynadığım zamanda kendimi çok kasarım, performansa çok önem veririm)

Monitörün kendi özelliğinde Hz göstergesi var bunu açıp kapatabilirsiniz, ben açık kullanıyorum, Hz düşüyor mu sabit mi diye.
VA panel tercih etmem evet tartışmaya açık olarak gözüken günümüzde çoğu insanın sıkıntı yaşadığını dile getirilen bir konu.
Tercih etme sebebim:
Ben kavisli ekrana oldum olası hevesim vardır. Eğer televizyon izleyen biri olsaydım televizyonu kavisli alırdım fakat izlemiyorum gerek duymuyorum.
Bu şekilde kavisli ekran istedim ve satın aldım, tabii ki bende korkarak aldım lâkin en kötü uğraşıp iade ederim dedim ve aldım çok şükür bir sıkıntı sorun yaşamadım.
Ürün alırken kargo kutusuna çok dikkat ettim ve öyle aldım.

Genel olarak Lenovo G27C-30 kullanım tecrübelerim
Ekran fazla parlak. Monitörün kendi ayarlarından hızlı 1ms özelliğini açtığımda, ekran renkleri dolgunlaşıyor ve parlıyor, ama bu 27 inch olmasından dolayı değil ben kendimi böyle alıştırmadığım için çok rahatsız ediyor beni, eğer gece ışığını %85 ila 90 aralarında kullanmıyorsanız, ekstradan da monitör kullanırken mavi ışık destekli gözlük tercih etmiyorsanız, sizi pek fazla rahatsız etmez.

Hızlı 1ms özelliği nedir diye soracak olursanız biraz aradaki farkı bulmaya çalıştım fark ettiklerim şunlar oldu:
Hiçbir şey 😁 Şaka bir yana, sadece gölgelendirme testinde UFO'lar çok az da olsa netleşiyor gibi.

Onun dışında klasik bir panele mevcut, panel yeterli mi orası tartışılır, çünkü FPS moduna geçtiğinizde belli başlı gerekli ayarları kontrol edemiyorsunuz. Mesela parlaklık gibi, mesela kontrast gibi gibi. Game Booster'ın biraz daha monitorün ayarları ile kısıtlanmadan ayarlanabilirlik mevcut.

Renk dolgunluğu gayet tatmin edici ve ayarlanabilir, kendi sitesinden yüklenen sürücü ile birazcık daha canlı oluyor renkler.

Hoparlör 3watt olarak x2 olmak üzerinde monitörün yukarısında sağ ve solda bulunuyor, yeterli mi konusuna gelecek olursak ne beklediğiniz çok önemli, ama tabii monitör alan bir insan kaliteli bir müzik dinlemeyi bekler mi bilmiyorum ama ben o kafa da olmadığım için, genel olarak kullanım amacım benim; çalırşken arkada ufak müzik açmak, sakin temalı ya da müzik eşliğinde oynanabilir oyunlarda arkada açmak, keyfimin kahyası böyle kimseyi rahatsız etmeyecek şekilde yüksek sesli şarkı dinlemek istediğimde kullanıyorum eğer sizde bu amaçlarla kullanıyorsanız bir eksiklik yaşamazsınız. Denetim masasından ayarlamalar yapılınca ses daha da yükselebiliyor.

Ayarlanabilir asansör sistemine sahip ve 13,5cm kaldırabiliyorsunuz. Yukarı ve aşağı yöne verebiliyorsunuz bunlara sahip olması çok ergonomiklik faydası oluyor kendim açımdan, eğer ki boyunuz uzunsa boynunuz açısı için çok rahat yeterli gelir.

Güvenli göz, (eyesafe) sertifikasına mevcut göz yorgunluğuna iyi geliyor, mavi ışık teknolojisi var ayarlanabilir. Lakin günümüz de artık benim kendi kanaatimce:
Renk dolgunluğu ve göz yorgunluğunu çeşitli programlar ve çeşitli ayarlar ile ücretsiz şekilde yapılabilir. Sadece belki ihtiyaç duyanlar olur diye atlamak istemiyorum bazı özellikleri.

Sitesinden sürücüsünü indirip kurabilirsiniz, kullanım kılavuzunda nasıl yapıldığı anlatılmış buraya yazıp konuyu uzatmak istemem, ama buraya tıklayarak sürücü linkine ulaşabilirsiniz.

Genel sorulardan biri genel olarak "27ınch oynanabiliyor mu?" tabii ki bu kişiye göre değişken olmakla beraber kişinin kendi tercihidir ve herkesin tercihleri farklıdır atıfta bulunmaya gerek yok. Benim için 27ınch belki de kavisli olduğu için oynanabilir geldi, bilmiyorum belki de kavisli olmasa büyük ya da gene normal gelebilirdi.

Ekstradan eklemeye gerekli bulduğum bir detay şu anlık yok, olursa eklerim. Genel izlemime göre yeterli bir performans ve kaliteli.

Gamebooster GB-2516FF / 24.5" / 165hz / 0.2ms Advanced (TN Panel

Bu monitörü, mevcut monitörüm bozulunca almaya tercih ettim ve biraz riske girmek istedim, yorumlarda pek kötü yorum olmadığı için alırım dedim (hayatım iadeler ve değişim ve ile geçtiği için böyle şeylere alışkınım ve göze alıyorum. 3300₺ fiyatın aldım ve 1hafta yeni oldu insanlarla dalga geçer gibi fiyatını 5000 5500 6000 6500₺ gibi seviyelere indirip indirip çıkartıyorlar, indirim ayağına binidirim yapıyorlar kısacası.

Ürün genel olarak yeterli ve fiyatına göre gerçekten şaşırtıcı; çünkü Hz, ölü piksel, ışık sızması, gölgenme sıkıntısı yaşamadım, malzeme kalitesi olarak da yeterli.

Monitör başlık yukarı aşağı eğim veriliyor fakat Lenovo gibi asansörlü bir yapıya sahip değil, sadece yukarı aşağı eğim verebilirsiniz.

Renk dolgunluğu ve canlılığı olarak gerçekten, normal seviyenin bir tık altı denebilir. Ben renk canlılığına ve dolgunluğuna monitör ile ne yaptığım fark etmeksizin çok önem veririm. Bu yüzden de bu monitörde normal seviyeye çıkarmak için Gamma panel ile kendi gözüme hitap eden ayarlar kullanıyorum ve ekstradan belirtmek gerekirse, AMD ekran kart programından renk-renk dolgunluğu ayarlamaları ile kullanıyorum.

Panel biraz daha ayarlanabilir Lenovo'ya göre, fakat artı bir özellik olarak görülebilir lakin ayarları kendiniz yapmanız gerekiyor. Şunu belirtmek gerekli monitörü oyun için kullanacaksanız artı olarak sayabilirisiniz, çünkü; Lenovo da ise sadece aç kapa yapmanız yeterli oluyor özelliği. Ben monitör başında çok vakit geçiren biri olduğu için işim gereği. Game booster kısıtlanmadan ayarlanabilir özellikleri pek benim işime yaramıyor.:

Herhangi bir sürücüsü mevcut değil ve sitesini bile bulamadım daha

Bunların dışında belirtilecek bir şey görmüyorum. Ekstradan sorularınız ve yazım hakkında tavsiyelerin varsa bekliyorum, sağlıklı iyi günler dilerim.

Son düzenleme:

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı