Lenovo G510 i5 4200M ekranın geç gelmesi

kemallllk

Hectopat
Arkadaşlar merhaba.
2014 Ocak'ta Lenovo G510 i5 4200M işlemcili AMD Radeon HD8570 2 GB paylaşımsız ekran kartlı 4 GB RAM 500GB HDD'li bilgisayar aldım.
İlk başlarda oyun oynuyordum sonra YouTube'la uğraştım bayağı render falan derken 1 2 yıl sonra cihazı başlattığımda ekranı geç gelmeye başladı(, bu ekran gelene kadarki süreçte fan çalışmıyordu ve cihaz alev alıyordu).
Giderek ekranın geç gelme süresi artıyordu ve bir gün hiç açılmadı. Bilgisayarcıya götürdüğümde çipset bozulmuş dedi ve tamir ettiler. Şu an 2 yıl oldu bir sorun olmadı. Sadece ekranın açılma süresi 17 saniyeye çıktı. İlk tamir edildiğinde 4 5 saniye idi. Yani biraz daha zorlarsam eski haline dönecek diye korkuyorum.
Sizce emekli etme zamanı geldi mi? Bu bilgisayarda YouTube ve Render'la uğraşacağım, tekrar bozulur mu?
Yorumlarınızı bekliyorum.

Son düzenleme:
hayır bomboş. 4 5 senedir oyun film yok hep boştu. 1 gün önce baktım sağlığı %99.

Çipset arızası sıcaklık değerleriyle alakalı olabilir. Neticede render gibi işlemler sisteme oldukça yük bindiriyor. Sistem yük altındayken sıcaklık değerlerini kontrol edebilirsiniz. Eski bir sistem olduğundan sıcaklıklar aşırı yükseliyor ve çevre bileşenlerine zarar veriyor olabilir.

Çipset arızası sıcaklık değerleriyle alakalı olabilir. Neticede render gibi işlemler sisteme oldukça yük bindiriyor. Sistem yük altındayken sıcaklık değerlerini kontrol edebilirsiniz. Eski bir sistem olduğundan sıcaklıklar aşırı yükseliyor ve çevre bileşenlerine zarar veriyor olabilir.
Peki sıcaklığına dikkat edecek şekilde kullanıp render alırsam sıkıntı olmaz değil mi? Birkaç gün önce premiere için render aldım 79 80 derecenin üstüne çıkmadı. Çipseti etkiler mi bu sıcaklık?

Peki sıcaklığına dikkat edecek şekilde kullanıp render alırsam sıkıntı olmaz değil mi? Birkaç gün önce premiere için render aldım 79 80 derecenin üstüne çıkmadı. Çipseti etkiler mi bu sıcaklık?
Gayet normal sıcaklıklar. Ancak uzun süreli kullanımda etkileyebilir. Neticede kompakt cihazlar, aida64 ile anakart sıcaklığını takip edebiliyor musunuz bi bakın derim.

Geri
Yukarı