Lenovo G570 RAM ve SSD yükseltme

olgunahmet

Centipat
Merhaba,

Lenovo G570 bilgisayarımın harddiskini ve RAM donanımlarını yükseltmek istiyorum. CPU-Z görüntülerini ekledim.
Sizden ricam, fiyat performans RAM ve SSD güncel önerileriniz nelerdir. ( Bu iş için ortalama bütçem 750-1000 TL arasıdır.)

Sorularım,

1- Maksimum RAM kapasitesi ne olur optimum çalışacak seviye nedir? En yüksek rakam benim için kafi örneğin 16 GB yapabiliyor muyum? ( Slot 1 ve slot 3 dolu 4. görselde belirttim.)
2- RAM için alırken hangi değerlere bakmalıyım.

SSD önerisini ikiye ayırmak istiyorum.
1- CD ROM yerini SSD'ye çevirmek mantıklı mı? Mevcut diski arşiv olarak kullanmak istiyorum. Yoksa eskiyi çıkart yenisini tak sadece mi? ( 500 GB üzerinde HDD var az değil bana göre.

2- SSD hangi noktalar önemli? Örneğin yazma hızı ne olmalı en optimal düzeyde.

Dosya Ekleri

• CPU 1.png
    CPU 1.png
    15,4 KB · Görüntüleme: 112
  • CPU 2.png
    CPU 2.png
    11,1 KB · Görüntüleme: 107
  • CPU 3.png
    CPU 3.png
    9,3 KB · Görüntüleme: 99
  • CPU 4.png
    CPU 4.png
    18,8 KB · Görüntüleme: 106
  • CPU5.png
    CPU5.png
    11 KB · Görüntüleme: 99
Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam, bu RAM'den iki adet alıp, 8 GB yapabilirsiniz.
SSD olarak ise bunu alabilirsiniz.
Daha uygun fiyata da bulunabilir. Bütçe artarsa Samsung alabilirsiniz. Bu da sizi üzmez.
Ben, sizin yerinizde olsam, DVD yerine HDD'yi alırım. SSD'yi ise HDD yerine takarım?

Hocam, bu RAM'den iki adet alıp, 8 GB yapabilirsiniz.
SSD olarak ise bunu alabilirsiniz.
Daha uygun fiyata da bulunabilir. Bütçe artarsa Samsung alabilirsiniz. Bu da sizi üzmez.
Ben, sizin yerinizde olsam, DVD yerine HDD'yi alırım. SSD'yi ise HDD yerine takarım?

Dvd yerine hdd yi almak daha mantıklı sanırım.

Ram 16 gb yapamazmıyım 8gbx2

Samsung ta önereceğin hangisi olur ve neden? Öğrenmek için özellikle soruyorum arada üzmeyecek tl farkı varsa alabilirim.

Aletin özellikleri bunlar. Max 8 GB RAM destekliyor. Fabrika çıkışlı 2+2 GB RAM takılı. İçindeki RAM'in özelliklerini öğrenip ona göre 1 veya 2 tane 4 GB RAM alıp takılabilir. Ben henüz denemedim. Bende de var bu makine, hala da kullanıyorum. İçindeki 500'lük HDD'yi çıkartıp yerine 240'lık bir SSD taktım. HDD'sini de biçimlendirip flash bellek gibi kullanıyorum. Tabi bunun için bir adaptör gerekecektir. İstenirse DVD writer çıkartılıp Caddy ile SSD takılabilir ama hem denemedim hem de DVD writer ı bazen kullanıyorum. SSD alırken özel bir araştırma yapmadım sıradan bir SSD aldım. Modeli Toshiba Kioxia Exceria 240 GB. İncehesap Gaming gecesinden 250TL'ye almıştım.

Dosya Ekleri

• Screenshot_2017-12-02-00-19-00.png
    Screenshot_2017-12-02-00-19-00.png
    112,1 KB · Görüntüleme: 58
  • Screenshot_5.jpg
    Screenshot_5.jpg
    74,5 KB · Görüntüleme: 50
Son düzenleme:
Hocam, biraz geç döndüm. 16 GB olarak desteği yok. En iyisi dediğim gibi 2X4 GB yapmak. SSD için daha uygun kronik sorunları olmayan bir model seçebilirsiniz. Bu modellerden almayın. Hayırlı olsun.

Cevaplar için teşekkürler. Kusuruma bakmayın biraz geç oldu.

Samsung evo önerilmişti 240 250 500 arasında sadece kapasite farkımı var yoksa bütçeylemi alakalı. Samsung evoda en stabil olan bir ssd varmı 500 gb öneriyormusunuz hep 240 250 olarak öneriliyor farkı sadece kapasite yada aradaki bütçe farkıysa ona göre değerlendireceğim.

Samsung evo nunda birkaç modeli var hangisini önerirsiniz.? 250 500 de.

Cevaplar için teşekkürler. Kusuruma bakmayın biraz geç oldu.

Samsung Evo önerilmişti 240 250 500 arasında sadece kapasite farkımı var yoksa bütçeylemi alakalı. Samsung Evo'da en stabil olan bir SSD var mı 500 GB öneriyor musunuz hep 240 250 olarak öneriliyor farkı sadece kapasite ya da aradaki bütçe farkıysa ona göre değerlendireceğim.

Samsung Evo nunda birkaç modeli var hangisini önerirsiniz? 250 500'de.

Şahsen hiçbir fikrim yok. Ama bende sizden bir konuda yardım isteyecektim. Aynı makine bende de var ancak formattan sonra 2 yakasını bir araya getiremedim ekran kartının. Ne driver yüklediysem ya 6300M ya da sıkıntılı 6370M(aygıt yöneticisinde ünlemli) olarak görünüyor sizinki düzgün çalışan bir 6370M ise driverinin sürümünü benimle paylaşır mısınız?

Şahsen hiçbir fikrim yok. Ama bende sizden bir konuda yardım isteyecektim. Aynı makine bende de var ancak formattan sonra 2 yakasını bir araya getiremedim ekran kartının. Ne driver yüklediysem ya 6300M ya da sıkıntılı 6370M(aygıt yöneticisinde ünlemli) olarak görünüyor sizinki düzgün çalışan bir 6370M ise driverinin sürümünü benimle paylaşır mısınız?
Yarın bakabilirim bulabilirsem gönderirim

Geri
Yukarı