Lenovo Ideapad 3 vs Monster Tulpar T5 v20.3

Vantage yazılımını ezbere biliyorum zaten hocam, tabii performans modunda yapılacak test. Orada gösterdiğiniz saniye önceki mesajımda belirttiğim gibi anakarta giden güç. GPU'ya giden güç değil. Screenshotun alındığı anda zaten sistem boşta gözüküyor, sıcaklıklardan ve değerlerden de anlaşılıyor. Boştayken tüm bilgisayarın 106W kullanması çok normal.
Board power draw bende GPU'nun cektigi toplam enerjiyi gosteriyor arkadasin soylediginde bir yanlislik yok.

Lenevo'nun müşteri ile ilgilenmemesi bilgisayarın kronik sorunu olsa bile kullanıcı hatası demesi ve daha nice sorunlar. Monster garanti bakımından daha iyi biliyorsunuz ki türkiyede teknik servis işi şans işi Monster bu konuda daha avantajlı oyun bakımından daha iyi Monster'i tavsiye ederim iyi forumlar.

90W dGPU ile 15W işlemci mi diyorsunuz? Gözünü seveyim usta yapma. En son yolladığımda net olarak RTX 3060 GPU-Z verileri gösteriyor. Eğer 105W işlemciyle beraber tuketiyorsa işlemci aşırı darboğaz olduğu anlamına gelir.

Dynamic Boost'un olayı bu zaten ya hocam, işlemciden alabildiği kadar alıp ekran kartına aktarmak. Ki işlemci düşük Watt'ta çalışırsa darboğaz yapmaz, verdiği performans düşer sadece. Ekran kartını besleyebilir.

Bende naçizane yorum etmek istiyorum. Monster'da 3060 130W evet 45 W işlemci anakart+ıvır zıvır diğer donanımlar desek adaptörü 180W. Bunu teknik servislede konustum 200 olmalı adaptör cok ısınıyor yeterli gücü veremıyor forumda Valorant'ta 5 dakıka 10 dakıka sonra 200 FPS'lerden 110 120'ye cakılı kalanlar daha ne şikayetler var tam performansda çalısmıyor ekran kartım bilgisayar sapıtıyor diye. Ben de laptop alacagım cok arastırdım okudum cok nadır memnun olan diye algı oldu bende

Dynamic Boost'un olayı bu zaten ya hocam, işlemciden alabildiği kadar alıp ekran kartına aktarmak. Ki işlemci düşük Watt'ta çalışırsa darboğaz yapmaz, verdiği performans düşer sadece. Ekran kartını besleyebilir.
Hacı hala anlamıyorsun. Dynamic boost cpu'dan güç yönlendirse bile cpu'yu 15w'a düşürmez. Idle durumlarında toplam tüketimin 105w olduğunu varsaysen bile gönderdiğim videodaki gpu-z göstergesi dGPU göstergesi zaten. Birde reddit'te araştırma yaparsanız zaten orada denemiş bir sürü kişi var.

Günün sonunda 90w ile 105w arasında oynasa oynasa belki %2/3 etkiler fps'te gerçek uygulamada ama mux olmaması gerçekten sakatliyor cihazı.
Bende naçizane yorum etmek istiyorum. Monster'da 3060 130W evet 45 W işlemci anakart+ıvır zıvır diğer donanımlar desek adaptörü 180W. Bunu teknik servislede konustum 200 olmalı adaptör cok ısınıyor yeterli gücü veremıyor forumda Valorant'ta 5 dakıka 10 dakıka sonra 200 FPS'lerden 110 120'ye cakılı kalanlar daha ne şikayetler var tam performansda çalısmıyor ekran kartım bilgisayar sapıtıyor diye. Ben de laptop alacagım cok arastırdım okudum cok nadır memnun olan diye algı oldu bende
Evet maalesef monster yine fiyatları düşük veya kâr marjinleri yüksek tutmak için birçok yerden taviz veriyor. Sanırsam 230w power brick ile bu sorunları çözebilirsiniz ama monster neden en başta düzğün bir brick yollamıyor o ayrı problem.

Hacı hala anlamıyorsun. Dynamic Boost CPU'dan güç yönlendirse bile CPU'yu 15W'a düşürmez. Idle durumlarında toplam tüketimin 105W olduğunu varsaysen bile gönderdiğim videodaki GPU-Z göstergesi dGPU göstergesi zaten. Bir de Reddit'te araştırma yaparsanız zaten orada denemiş bir sürü kişi var.

Günün sonunda 90W ile 105W arasında oynasa oynasa belki %2/3 etkiler FPS'te gerçek uygulamada ama MUX olmaması gerçekten sakatliyor cihazı.

Evet maalesef Monster yine fiyatları düşük veya kâr marjinleri yüksek tutmak için birçok yerden taviz veriyor. Sanırsam 230W Power brick ile bu sorunları çözebilirsiniz ama Monster neden en başta düzğün bir brick yollamıyor o ayrı problem.

Bunu konustum kendım 200W alsam taksam olur mu? Biz önermiyoruz kullandıgınız adaptörün anakartla vs uyumlu olması lazım gibi bir şeyler söyledi arkadaş. Kaldıkı 18 19 verip laptop alıp 1900 2000 verip 200W adaptör almak koyar. Millet kanıyor gibi geliyor bana 130W 3060 yazısına.bende laptop aldım alacagım yasadıgım bu ıkılemler arastırdıkca monsterın benım ıcın dıbe gitmesi üzüyor benıde baya yüksektim firmaya

Bunu konustum kendım 200W alsam taksam olur mu? Biz önermiyoruz kullandıgınız adaptörün anakartla vs uyumlu olması lazım gibi bir şeyler söyledi arkadaş. Kaldıkı 18 19 verip laptop alıp 1900 2000 verip 200W adaptör almak koyar. Millet kanıyor gibi geliyor bana 130W 3060 yazısına.bende laptop aldım alacagım yasadıgım bu ıkılemler arastırdıkca monsterın benım ıcın dıbe gitmesi üzüyor benıde baya yüksektim firmaya
Bi araştırayım döneyim sana hacı.

Hacı hala anlamıyorsun. Dynamic Boost CPU'dan güç yönlendirse bile CPU'yu 15W'a düşürmez. Idle durumlarında toplam tüketimin 105W olduğunu varsaysen bile gönderdiğim videodaki GPU-Z göstergesi dGPU göstergesi zaten. Bir de Reddit'te araştırma yaparsanız zaten orada denemiş bir sürü kişi var.

Günün sonunda 90W ile 105W arasında oynasa oynasa belki %2/3 etkiler FPS'te gerçek uygulamada ama MUX olmaması gerçekten sakatliyor cihazı.

15W'a düştüğünü gördüm, model de tongfang GM7Tger'di. Çok nadir rastlansada bazen düşebiliyor. GPU-Z konusunda bir şey demiyorum. Program doğru gösteriyordur. Burada geriye tek seçenek Lenovo'nun verisinin yanlış olduğu kalıyor. Ben Lenovo sitesinde yazanı savundum, çünkü hep Total değeri yazıyorlar. Yanlış yazdıklarını ilk defa görüyorum. Elinizde cihaz varsa veya bir tanıdığınız varsa NVIDIA Denetim Masası'ndan bakabilir mi?

15W'a düştüğünü gördüm, model de tongfang GM7Tger'di. Çok nadir rastlansada bazen düşebiliyor. GPU-Z konusunda bir şey demiyorum. Program doğru gösteriyordur. Burada geriye tek seçenek Lenovo'nun verisinin yanlış olduğu kalıyor. Ben Lenovo sitesinde yazanı savundum, çünkü hep Total değeri yazıyorlar. Yanlış yazdıklarını ilk defa görüyorum. Elinizde cihaz varsa veya bir tanıdığınız varsa NVIDIA Denetim Masası'ndan bakabilir mi?
Pdf'i kurcaladım da birçok bilgi eksikliği var zaten. IdeaPad 3/Legion 5'in fazla varianti var aynı model ismi altında dolayısıyla araştırması da zor oldu.

Bir tane yabancı tanıdığım var sahip olan bir sorayım.
Usta isterseniz bu makaleye bir göz atın ingilizce ama.

Bu arada Legion 5'in hemen hemen aynı güç tüketimi düzeni var tulpar ile ve rtx 30xx serisi dGPU lar anlık güç çekme durumu varmış görselde gözüktüğü gibi. Adam 230w power brick ile bazen anlık sorun yaşamış bu düzende.

Anladığım kadarıyla 3 unsur var dikkat etmen gereken.

1. Voltaj aynı olması. Yüksek veya düşük olması hangisi olduğuna göre cihaza veya power brick'e zarar verebilir.

2. Akımın aynı veya yüksek olması. Bu en kolayı çünkü cihaz sadece ihtiyacı kadar çeker dolayısıyla aynı veya yüksek olursa original power brick'e gore problem olmaz.

3. Polarite. Bununda dikkat edilmesi gerek çünkü zarar verebilir makineye. Görselde ki + veya eksi işareti hangisi sağ taraftaysa polaritesi o'dur. Bu bilgiyi kendi original power brick'te gözükmesi lazım.

Dosya Ekleri

• 6PuYvGy.jpg
    6PuYvGy.jpg
    98,4 KB · Görüntüleme: 14
  • 200px-Centre-positive.svg_.png
    200px-Centre-positive.svg_.png
    1,1 KB · Görüntüleme: 19
Son düzenleme:
Merhaba arkadaşlar, bu RX 5500M adlı arkadaş bazı konularda dayanaksız konuşuyor ve çok kendinden emin. Ben bu cihazda 90W artı 15-20W Dynamic Boost olduğunu şöyle size izah edeyim. Lenovo vintage uygulamasında performans moduna geldiğinizde aşağıda bir onay kutusu çıkar onu tıkladığınız GPU hız aşırtma yapar. Ya da NVIDIA denetim panelinde Dynamic Boost diye yer vardır oradan "on" yaparsınız kartınızdan 15W olması muhtemel ekstra performans alırsınız lakin sıcaklıklarda 3-5 derece oynama olabilir de olmayabilir de. Doğrusu budur size kaynaklarınıda şimdi ekleyeceğim.

Bu Videoda 15.57'nci saniyeden sonra performans modunun altında GPU overclook ibaresine bakabilirsin.

Ürün ekran kartına gelince sağ kısımda dynamic boost desteğini yazdığını görüceksiniz.

Demem o ki kafasına göre konuşup insanları yanlış yönlendirmek doğru değil. Araştırmadan kafanıza göre iki kulaktan dolma bilgiyle yanlış bir tezi ısrarla savunuyorsunuz. Video da sendeki cihazın birebir aynısı bulunmakta bu da performans modun GPU overclock yapabileceğin anlamına geliyor. Varsayımım o overclock dynamic boost'un 15w'lık sunduğu artış :).Bu arada idepad Gaming 3'deki kart Max Q modeldir. 90+15 wat ile 115+15 wat arasında 3-5 FPS oynar çok fazla takılma aldığın cihaz senin için gayet yeterli olacaktır. :)

Son düzenleme:

Geri
Yukarı