Lenovo Legion 5-15 ARH incelemesi

İyi ki almışım diyeceğiniz bir ürün. Bu fiyatın en iyisi kesinlikle. ASUS ROG, MSI Bravo'ya fark atıyor. Bu fiyatta X markadan kalitesiz özelliğine bakıp, fiyata bakıp alanlar gibi pişmanlık yaşamazsınız.

Piyasanın en kaliteli soğutma bloğuna sahip kendileri. Malzeme kalitesi çok iyi. Kasa sert plastikten ama metal güvencesini veriyor kesinlikle. Ultra ayarlarda yoğun ekran kartı kullanan bir oyun oynadım, uygulamalar da test ettim ve hepsinde çok iyi (The Run, Unity, Blender). Oyunda bayağı sonra sıcaklık 80°'yi buldu, maksimum gördüğüm 82°. FPS'te oyunu açıyordum, 30 FPS görüp korkuyordum. Ancak menü olduğu için o FPS normalmiş. Yarışa geçtiğinde FPS'ler uçuyor; 150, 180, 230, 240.
ort FPS. 165.

Sıcaklık da oyunu kapattığınız gibi 1 dk içinde çabucak soğuyor. 2 dk sürmeden normal değerlere iniyor, mükemmel. Tasarımı çok şık. Fotoğrafta koyu siyah, düzgün bir şey durmuyor ama elinize geldiğinde bu nasıl görünüm diyorsunuz. Uzay grisi mükemmel tasarımı var.

Artıları:
-En başta Ryzen7 4800h performansı (gerek FPS gerek ısınma da Intel'e farkını koyuyor).
-RTX 2060 ekran kartı.
-Mükemmel FPS'ler sunuyor.
-DLSS özelliği olan oyunlarda zaten sizi uçuracak. Ben Switchable (hibrit) kullanıyorum şarj tüketimi nedeniyle.
-Yüksek okuma yazma hızlı Toshiba NVMe SSD.
Mükemmel soğutma bloğu. İncelemelerde ortalama 80°'ye hocalar mükemmel diyor, oysaki Legion 5'in maksimum sıcaklığı 80.
-230 Watt'lık şarj aletiyle çok hızlı şarj dolumu.

Eksileri:
-Bataryanın çok çabuk dolmasına karşın performans modunda pil çabuk bitiyor ancak bu Gaming laptop şarjda kullanılır zaten. O nedenle iş için kullananlarda sorun olabilir.
-RGB klavyenin renkleri daha parlak olabilirdi. Aslında yeterli düzeyde ancak klavye komple siyah olduğundan opaklık fazla, renk geçirgenliği biraz az. Klavye kenarları saydam çerçeve şeklinde olsaydı daha çok belli olurdu Monster'daki gibi ancak yine de 4 bölgeli RGB çok güzel.
-Sürücüleri bir USB ile yollayabilirlerdi. Monster'ın tek bu yönü güzel. Ben AMD Radeon sürücüsünü güncellerken deli oldum. AMD sürücüsü yıllardır hata veriyormuş. Aygıt yöneticisinden disket yöntemiyle seçip güncellemek lazım. Bilmeyenler için Technopat Acer Nitro'ya yapıyor, orada bakabilirler. Windows format isimli video.
-Aldığımda bir adet ölü piksel vardı ancak değişim 1 tane de yapılmıyormuş. Sağlık olsun. İleride artarsa panel hatalı görülüp garanti kapsamında değerlendiriyorlarmış. O nedenle sorun yok.

Kısacası ürün efsane, alabilirsiniz.

IMG_20210426_120950.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Bana BIOS ekranını atar mısın, hybrid modda mı tutuyorsun cihazı, Vantage'de hibrit kipi açık mı, BIOS'ta acaba hata mı yaptım Windows kurarken.
Hocam hibrit modda kullanıyorum. Belirttiğim gibi cihazın batarya kullanımı yüksek tek Nvidia yaparsam daha da çabuk biter masaüstünde Google da her yerde onu kullanır işlemcinin ekran kartı ise daha az batarya tüketirdi oysaki.
Grafik kartı diye iki seçenek var biri switchable diğeri diseble bende switchable seçili hibrit Mod açık yani.
Oyunlarda baktım eğer hibrit modda RTX' in kullanımı az ise hibriti kapatacaktım ama RTX i hibritde de yoğun şekilde kullanıyor zaten. Hocam ben pc yi kaldırdım sınava hazırlandığım için. Seneye kullanıma başlayacağım bios fotoğrafını da çekmiştim ama silmişim. Konunun birinde var ama.
Bana BIOS ekranını atar mısın, hybrid modda mı tutuyorsun cihazı, Vantage'de hibrit kipi açık mı, BIOS'ta acaba hata mı yaptım Windows kurarken.

Hocam hibrit modda kullanıyorum. Belirttiğim gibi cihazın batarya kullanımı yüksek tek NVIDIA yaparsam daha da çabuk biter masaüstünde Google da her yerde onu kullanır işlemcinin ekran kartı ise daha az batarya tüketirdi oysaki.
Grafik kartı diye iki seçenek var biri switchable diğeri diseble bende switchable seçili hibrit mod açık yani.
Oyunlarda baktım eğer hibrit modda RTX'in kullanımı az ise hibriti kapatacaktım ama RTX'i hibritde de yoğun şekilde kullanıyor zaten. Hocam ben PC'yi kaldırdım sınava hazırlandığım için. Seneye kullanıma başlayacağım BIOS fotoğrafını da çekmiştim ama silmişim. Konunun birinde var ama.

Hocam more settings kısmını merak ediyorum, mesela masaüstü NVIDIA ayarlarında yüksek grafik işlemcisi mi seçili.

Çok övülmüş geldi. Hele ki ölü piksel çıkan bir cihaz için. Neyse, hayırlı olsun. Kaça aldınız acaba?
Soru kime :D
Hocam hibrit modda kullanıyorum. Belirttiğim gibi cihazın batarya kullanımı yüksek tek NVIDIA yaparsam daha da çabuk biter masaüstünde Google da her yerde onu kullanır işlemcinin ekran kartı ise daha az batarya tüketirdi oysaki.
Grafik kartı diye iki seçenek var biri switchable diğeri diseble bende switchable seçili hibrit Mod açık yani.
Oyunlarda baktım eğer hibrit modda RTX'in kullanımı az ise hibriti kapatacaktım ama RTX'i hibritde de yoğun şekilde kullanıyor zaten. Hocam ben PC'yi kaldırdım sınava hazırlandığım için. Seneye kullanıma başlayacağım BIOS fotoğrafını da çekmiştim ama silmişim. Konunun birinde var ama.

Yani şunu diyorum vantage programında da hibrit kipi açık diyorsun artı olarak BIOS ekranınındada, NVIDIA denetimde ne olarak görünüyor

Yeni konular

Geri
Yukarı