Lenovo Legion Y540 Yüksek CPU Sıcaklığı

Tiwamne

Decapat
Daha fazla  
Meslek
Aşcı
Merhaba arkadaşlar 1 hafta kadar önce Legion Y540 i7 9750H 16 GB GTX 1660 Ti 6 GB laptop aldım. Battlefield, Metro Exodus gibi oyunlarda CPU sıcaklığı 92-93 gördüğüm oluyor. MSI Afterburner kullanıyorum. Bazı laptop incelemelerinde de bu tarz yüksek ısılar görüyorum. Bu degerler normal mi? Değilse ne yapabilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar 1 hafta kadar önce Legion Y540 i7 9750H 16 GB GTX 1660 Ti 6 GB laptop aldım. Battlefield, Metro Exodus gibi oyunlarda CPU sıcaklığı 92-93 gördüğüm oluyor. MSI Afterburner kullanıyorum. Bazı laptop incelemelerinde de bu tarz yüksek ısılar görüyorum. Bu degerler normal mi? Değilse ne yapabilirim?
Değil tabii ki hocam. Lenovo'nun klasik sorunu. Her yerde Lenovo ısı problemi var. Hp yüksek fan sesi problemi var. Varsa iade hakkın iade et. Bende Lenovo kullanıcısıyım. Isı problemini 2 yıldır bakmadığım forum sitemi kalmaksızın araştırdım. Ancak yapılabilecek hiç bir şey yok.

Tecnopat incelemesi izledim bikaç tane cpu temp 97 gören pc ler var ama üzerinde durulmuyor anlam veremedim. Teşekkürler arkadaşlar undervolt işlemini denedim intel extreme tuning ile -110 yaptım 10 derece kadar düşüş var bakalım nasıl etkilicek oyunları

bende y540 modeline bakıyorum memnun musunuz? Önerir misiniz?Yoksa asus rog mu alayım arada biraz fark var fiyat olarak :/

Performans olarak soruyorsanız gayet memnunum. CPU ısınma sorunu yaşıyordum onuda undervolt ve işlemci hızını sınırlandırarak hallettim. Diğer açılardanda memnunum şu ana kadar bir problem yaşamadım. Sogutucu aldım extradan. Undervolt yapıyorum, Voltaj -120 işlemci hızı 3.5 GHz' sabitliyorum. Battlefield V, Pubg vb. oyunlarda gereksiz grafikleri kısıyorum rahatlıkla oynuyorum.

Dostum öncelikle cihazın çok güzel maşallah güle güle kullan. Lenovoların klasik sorunu yepyeni olsa bile kasma+aşırı aşırı ısınma... 3 sene önce ideapad 700 almıştım ilk günden beridir aşırı ısınır ve kasardı. Kasma ssd ile düzeldi fakat ısınmaya bağlı olarak ekran kartım yandı :/ Dostum yazılımsal olarak yapabileceklerini zaten yapmışsın. Cihazı alalı 1 hafta olmuş yeni laptop yani termal macuna falan da gerek yoktur kanımca. Soğutucular en fazla 4-4.5 derece etkiliyor dostum 200 TL civarı boşa masrafa girme bence, ha alayım altında sert bir katman bulunsun diyorsan al tabi ki zararı olmaz. Benim tavsiyem garantiye göndermendir. Benim Lenovo 3 kez garantiye gitti 2 kez HDD değişmişti yani bazı aksamlarda sorun olabilir garanti hakkınız varken çekinmeden gönderin dostum... Ama garantiye verirken aşırı şekilde abartın ısınmayı :D

Dostum öncelikle cihazın çok güzel maşallah güle güle kullan. Lenovoların klasik sorunu yepyeni olsa bile kasma+aşırı aşırı ısınma... 3 sene önce ideapad 700 almıştım ilk günden beridir aşırı ısınır ve kasardı. Kasma ssd ile düzeldi fakat ısınmaya bağlı olarak ekran kartım yandı :/ Dostum yazılımsal olarak yapabileceklerini zaten yapmışsın. Cihazı alalı 1 hafta olmuş yeni laptop yani termal macuna falan da gerek yoktur kanımca. Soğutucular en fazla 4-4.5 derece etkiliyor dostum 200 TL civarı boşa masrafa girme bence, ha alayım altında sert bir katman bulunsun diyorsan al tabi ki zararı olmaz. Benim tavsiyem garantiye göndermendir. Benim Lenovo 3 kez garantiye gitti 2 kez HDD değişmişti yani bazı aksamlarda sorun olabilir garanti hakkınız varken çekinmeden gönderin dostum... Ama garantiye verirken aşırı şekilde abartın ısınmayı :D

Banamı cevap olarak yazdın anlayamadım ama 1 ay oldu alalı 1 hafta değil. Sogutucuyuda altında hava akışı daha iyi olsun diye aldım, Gördüğüm gezindiğim konulara istinaden de her laptop da ısınma sorunu var diyebilirim. Bu konuyu da dediğim şekilde hallettim. Kasma + aşırı ısınma demişsiniz hiç kasma yaşamadım. Bu 3. laptobum ilk lenovo kullanmıstım düşürüp menteşesini kırdığım halde yıllarca kullandım. sonra Toshiba aldım almaz olaydım. Yine lenovo almamın sebebi bendeki referansının iyi olması. Bir ay oldu dediğim gibi -keşke şunu alsaydım yada bunu ! diye düşündürmedi bana istediğim oyunu rahatlıkla oynayabiliyorum. Almayı düşünen arkadaşlarda farklı alternatifleri de mutlaka araştırsınlar, ben bunda karar kılıp almıştım, memnunum önemli olanda bu olsa gerek. Umarım ilerleyen zamanlarda da sorun yaşatmaz mutlu bir birlikteliğimiz olur :)

Banamı cevap olarak yazdın anlayamadım ama 1 ay oldu alalı 1 hafta değil. Sogutucuyuda altında hava akışı daha iyi olsun diye aldım, Gördüğüm gezindiğim konulara istinaden de her laptop da ısınma sorunu var diyebilirim. Bu konuyu da dediğim şekilde hallettim. Kasma + aşırı ısınma demişsiniz hiç kasma yaşamadım. Bu 3. laptobum ilk lenovo kullanmıstım düşürüp menteşesini kırdığım halde yıllarca kullandım. sonra Toshiba aldım almaz olaydım. Yine lenovo almamın sebebi bendeki referansının iyi olması. Bir ay oldu dediğim gibi -keşke şunu alsaydım yada bunu ! diye düşündürmedi bana istediğim oyunu rahatlıkla oynayabiliyorum. Almayı düşünen arkadaşlarda farklı alternatifleri de mutlaka araştırsınlar, ben bunda karar kılıp almıştım, memnunum önemli olanda bu olsa gerek. Umarım ilerleyen zamanlarda da sorun yaşatmaz mutlu bir birlikteliğimiz olur :)
Pardon 1 hafta görmüşüm orayı. Hocam demek istediğim canavar gibi bir bilgisayar, garanti hakkınızı sonuna kadar kullanınız. Dediğim gibi benim laptop 3-4 sene önce piyasaya sürüldü ve Lenovo her geçen gün kendini geliştiren bir marka. Az önce dediğim gibi artık böyle sorunları olduğunu sanmıyorum ama güzelim bilgisayara en ufak risk de almayın yeni olduğu için termal macunmuş, iç temizlikmiş vs. zaten garanti dışı bırakır diye biliyorum açmanız gerektiği için. Siz iyisi mi garantiye verin hocam tertemiz. Lenovo o konuda iyi, ben 3 sene boyunca günde ortalama 8 saat kastıra kastıra oynayınca güzelim ekran kartım öldü :D Benim acımasızlığım biraz da :D

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı