Lenovo ThinkBook 15 G3 vs Lenovo Thinkpad E15 Gen 3

Thinkpad'lerin e serisi fiyatı ucuzlatmak için çıkartılmış tabiri caiz ise doğan görünümlü şahin modelleridir. Gerçek Thinkpad kullanacağım diyorsanız T, P ve X serilerine bakmanız lazım. Bunların fiyatları da kalitesi ile doğru orantılı olarak artmakta.

Hocam doğru söylüyorsunuz da 10 bin civarında Thinkpad'e modellerinden iyi laptop hala yok maalesef. Bahsettiğiniz modeller ülkemiz sağ olsun 30-40 bin üstü genel olarak. Tabii ki aralarında çok fark vardır ancak e serisinin hala kaliteli olduğunu düşünüyorum fiyatına göre. RAM'i yükseltilebilen, malzeme kalitesi fena olmayan, pili iyi giden nadir 2-3 modelden hala.

14" modelleri ince ve anakart dar olduğu için hepsi değiştirebilir olmuyor. Benim kullandığım T14 Gen 1 16 Gb anakart üzerine lehimli ekstra 1 slot daha var 16 daha takılabiliyor. Zaten işlemci maksimum 32 destekliyor. T14s modelleri daha ince olduğu için hiç slot yok tüm ramler lehimli.

Neyden memnun değilsiniz hocam merak ettim yazın thinkpad almayı düşünüyorum ben de.
Hangi yönlerinden memnun kalmadınız?
Öncelikle kasası metal olmasına rağmen pek kaliteli değil, bildiğiniz gibi thinkpad klavyesi meşhurdur ancak klavye de ben o eski thinkpad kalitesini bulamadım hatta iki kez serviste klavye değişimi oldu. Portlar yetersiz, performans yetersiz, pil 12 saate denmesine rağmen (tamam o fabrika verileri) 2-3 saat ancak yetiyor. Yani şu an piyasayı bilmiyorum ama muhtemelen bu meblağlara daha iyi özelliklerde pc'ler vardır.

Ayrıca eğer bu cihazlardan alacak olursanız cihazın fabrika çıkışı nasılsa öyle satın alın. Çünkü örneğin fabrika çıkışı 250 gb kaliteli bir disk varken, satıcı o kaliteli diski çıkarıp 1 tb dandik bir disk takıp öyle satıyor. Ya da orijinalinde atıyorum 8 gb kingston ram varsa onu çıkarıp 16 gb abc marka bir ram takıp satıyor. Eğer alacaksanız orijinali alın ssd ya da ram i kendiniz değiştirin.

Benim bilgisayarda 16 gm ram var galiba samsung marka. 512 gb m2 var codegen marka, 1 tb hdd var seagate marka.

Şimdi gidip alacak olsak hangimiz codegen m2 disk alır. Ya da hangimiz gidip seagate'in en ucuz1 tb diskini alır ki aldığımdan beri bu disk sürekli sorunlu.

Ya tabi herkes memnun olacak diye birşey yok ancak, bir teknoloji mağazasına giderseniz 30 bin liralık notebook bile çok dandik durabiliyor. Fiyata bakmadan kasaya bakıyorum inanılmaz kötü. Fiyata bakıyorum 25bin. Yani Lenovo'yu bir tık daha kaliteli buluyorum ben. Size tabi ki üst serileri görmüş biri olarak kötü gelebilir. SSD aslında eski tip bile olsa iş görür önceden M2 bile yoktu. Örnek veriyorum Şuan bilgisayarımda ilk çıkan Seagate SSD lerden biri var. Belki 8 senedir kullanıyorum. Bir gün olsun üzmedi. Bu elektronik işler birazda şans işi. En pahalısını alırsın seni üzer. Ucuz alırsın senelerce götürür. Ben mesela telefonu aldım 2 sene oluyor. Fabrika ayarlarında kullanıyorum, sadece alo ve birkaç instagram fotosu çekiyorum hepsi bu. Cihazdan ne istedin ne beklediğinde çok alakalı mutlu olmakla.

Öncelikle kasası metal olmasına rağmen pek kaliteli değil, bildiğiniz gibi Thinkpad klavyesi meşhurdur ancak klavye de ben o eski Thinkpad kalitesini bulamadım hatta iki kez serviste klavye değişimi oldu. Portlar yetersiz, performans yetersiz, pil 12 saate denmesine rağmen (tamam o fabrika verileri) 2-3 saat ancak yetiyor. Yani şu an piyasayı bilmiyorum ama muhtemelen bu meblağlara daha iyi özelliklerde PC'ler vardır.

Ayrıca eğer bu cihazlardan alacak olursanız cihazın fabrika çıkışı nasılsa öyle satın alın. Çünkü örneğin fabrika çıkışı 250 GB kaliteli bir disk varken, satıcı o kaliteli diski çıkarıp 1 TB dandik bir disk takıp öyle satıyor. Ya da orijinalinde atıyorum 8 GB Kingston RAM varsa onu çıkarıp 16 GB abc marka bir RAM takıp satıyor. Eğer alacaksanız orijinali alın SSD ya da RAM'i kendiniz değiştirin.

Benim bilgisayarda 16 GM RAM var galiba Samsung marka. 512 GB M.2 var codegen marka, 1 TB HDD var Seagate marka.

Şimdi gidip alacak olsak hangimiz codegen M.2 disk alır. Ya da hangimiz gidip Seagate'in en ucuz1 TB diskini alır ki aldığımdan beri bu disk sürekli sorunlu.

Doğrudur hocam ancak artık 10 bin civarlarına hatta genişleteyim 15 bin civarlarına kaliteli kasa kalmadı. Kötünün en iyisi diyebiliriz Thinkpad'ler için. RAM'i arttırılabilen rakibi Dell Vostro ve MSI modern serileri var ancak kalite anlamında o modellerden çok daha üstün hala. Üst serilerle kıyaslamak pek doğru olmaz fiyatlar malum.

Nerde eski notebook'lar kaya gibiydi. Eskisin yenisini al diye çürük mal üretiyorlar artık. Yeğenimde 16 senelik notebook var hala sorunsuz çalışıyor. Çocuk 13 yaşında notebook 16 yaşında.

Doğrudur hocam ancak artık 10 bin civarlarına hatta genişleteyim 15 bin civarlarına kaliteli kasa kalmadı. Kötünün en iyisi diyebiliriz Thinkpad'ler için. RAM'i arttırılabilen rakibi Dell Vostro ve MSI modern serileri var ancak kalite anlamında o modellerden çok daha üstün hala. Üst serilerle kıyaslamak pek doğru olmaz fiyatlar malum.
evet haklısınız fiyatlar malum maalesef. Ama bugün alacak olsam aynı özelliklerle başka markayı daha ucuza alırım. Çünkü thinkpad etiketi dışında başka bir avantajı yok.

Bu arada T ya da P serisi modelleri bu genellemenin dışında tutuyorum.

evet haklısınız fiyatlar malum maalesef. Ama bugün alacak olsam aynı özelliklerle başka markayı daha ucuza alırım. Çünkü thinkpad etiketi dışında başka bir avantajı yok.

Bu arada T ya da P serisi modelleri bu genellemenin dışında tutuyorum.
Örnek verir misiniz hangi modelleri tercih ettiğiniz hakkında? Alacak olan arkadaşlar faydalanabilir. Ben P serisi sipariş verdim bekliyorum gelmesini umarım memnun kalırım.

Geri
Yukarı