Lenovo V520 için Linux dağıtımı önerisi

baranegun

Hectopat
Yer
Belirsiz bir yer.
Daha fazla  
Laptopumu çok aktif olarak kullanmadığım, program yüklemediğim için ve laptopum eski olduğu için Linux yükledim. Linux hakkında hiçbir bilgim yok. Kodlar vs. hiç bilmiyorum. Ana bilgisayarıma kurmak istiyorum. Program vs. çok yüklüyorum. Geçende laptopuma program yüklemek istemiştim fakat kod yazarak yükleniyormuş. Ayrıca sistem sürücü vs. destekler mi pek bilmiyorum. Yardımcı olabilir misiniz? @cengover_ekin, @349398, @Kerem00 :)

Bilgisayarım: Lenovo V520 10NK004ATX.

Anlamadınız beni. Casper Nirvana 300'e Linux Mint Xfce kurdum zaten. Ana bilgisayarıma Linux önerisi istiyorum.

Evet bilgisayarım bu.
Pardon yanlış anlamışım. O hâlde ben size Linux Mint Cinnamon ya da MX Linux öneririm. Her programın GNU/Linux desteği olmayabiliyor. Kullandığınız spesifik programlar var mı?

Pardon yanlış anlamışım. O hâlde ben size Linux Mint cinnamon ya da MX Linux öneririm. Her programın GNU/Linux desteği olmayabiliyor. Kullandığınız spesifik programlar var mı?

Genelde belli başlı programlar oluyor. WinRAR, Chrome tarzında. Ayrıca Roblox ve SonOyuncu oynuyorum. Bakarsın ileride bir daha Windows kullanmam :D Bu komutlar hakkında bilgi verebilir misiniz?

Genelde belli başlı programlar oluyor. WinRAR, Chrome tarzında. Ayrıca Roblox ve SonOyuncu oynuyorum. Bakarsın ileride bir daha Windows kullanmam :D Bu komutlar hakkında bilgi verebilir misiniz?
Bildiğim kadarıyla söylediğiniz oyunlar GNU/Linux üzerinde oynanmıyor ancak emin değilim. Google Chrome kurulabilir. WinRAR yerine de ondan daha pratik olan 7-zip kullanabilirsiniz. :)

Komutları kullanmak genelde zorunluluk değildir, sadece bir sorun vs. yaşarsanız komutlarla çözmek daha kolay olur.

Ek olarak bir programı yazılım marketinden indirmek yerine isterseniz sudo apt-get install <program-ismi> komutuyla da indirebilirsiniz. Komutları genelde ezberlemesi kolaydır, bu tarz komutlar size pratiklik sağlar.

Bildiğim kadarıyla söylediğiniz oyunlar GNU/Linux üzerinde oynanmıyor ancak emin değilim. Google Chrome kurulabilir. WinRAR yerine de ondan daha pratik olan 7-ZIP kullanabilirsiniz. :)

Komutları kullanmak genelde zorunluluk değildir, sadece bir sorun vs. yaşarsanız komutlarla çözmek daha kolay olur.

Ek olarak bir programı yazılım marketinden indirmek yerine isterseniz sudo apt-get install <program-ismi> komutuyla da indirebilirsiniz. Komutları genelde ezberlemesi kolaydır, bu tarz komutlar size pratiklik sağlar.

Mesela ben SonOyuncu'yu indirdiğimde "jar" uzantılı bir dosya indi. Bu programı nasıl kurabilirim?

Üstüne çift tıklayıp açmanız gerekiyor eğer açılmıyorsa openjdk Java 8 kurmanız gerekiyor. Ben Java 8 kurarak açtım Linux Mint üzerinde.

Ben çift tıkladığımda WinRAR menüsüne benzer bir menü açılmıştı. İçerisinde setup dosyasına benzer bir şey yoktu.

Yeni konular

Geri
Yukarı