Lens numarada AKS farkı çok fazla

Sagurata

Hectopat
Merhaba. Dün lens sipariş ettim fakat aklıma bir soru takıldı. Lens numaralarını seçerken "aks" kısmındaki sayı farkı iki göz arasında çok fazla. Doktor reçeteyi yanlış vs. yazmış olabilir mi diye düşündüm. Bu normal bir durum mudur? İlk kez lens kullanacağım için emin olamadım.

1716477724226.png
1716477784788.png

Merhaba. Dün lens sipariş ettim fakat aklıma bir soru takıldı. Lens numaralarını seçerken "aks" kısmındaki sayı farkı iki göz arasında çok fazla. Doktor reçeteyi yanlış vs. yazmış olabilir mi diye düşündüm. Bu normal bir durum mudur? İlk kez lens kullanacağım için emin olamadım.

Eki Görüntüle 2202749Eki Görüntüle 2202752
Öncelikle merhaba, daha önce lens kullandınız mı bilmiyorum yine de hayırlı olsun güzel bir tercih yaptığınızı düşünüyorum kendi açımdan.

Aradaki fark evet fazla ancak herhangi bir sorun yok bu gayet normal. (Ek.1: Kendi kullandığım lensler arasındaki axis farkı.)
WhatsApp Image 2024-05-23 at 18.39.35.jpeg

Hatta size şöyle de ek bir bilgi vereyim belki yardımcı olur. Bu lenslerden soldakini hâlâ güncel olarak kullanıyor olmama rağmen sağdaki lensim 2 haftalık bir kullanımdan sonra yırtıldığı ve son lens setim olduğu için gözlükçümden yerine bir deneme lensi ayarlamasını rica ettim. Çok sağ olsun kendisi beni kırmadı fakat bana aynı değerlerde lensin olmadığını onun yerine "axis 180" olan bir lens bulabildiğini, sorun olmayacağını, bu seviyelerdeki göz bozukluklarında axis'in inanılmaz bir önem arz etmediğini söyledi. (Ek2: Güncel olarak kullandığım sağ lens.)
WhatsApp Image 2024-05-23 at 18.40.27.jpeg

Tahminimce bu axis muhabbeti zaten lens "ekseni, açısı" olduğu için 180 ile 010 birbirine 10 birim yakın gibi düşünmek gerekiyor sanırım. Naçizane bu benim kendi tahminim herhangi bir doğrulamam yok bu hususta.
Gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz lenslerinizi, iyi günlerde kullanın.

Geri
Yukarı