Letgo ile nakit dışı satış nasıl olur?

Aslında ettirebilir. Parayı yanlış gönderdim diyip uğraşıp alabilir. Eğer ikinci el ürün satımı anlaşılırsa (el yapımı dışında) da vergide usülsüzlüğe girebiliyor. Dikkat edilmesi gereken noktalar var.
Elbette dikkat edilmesi gereken hususlar var, her konuda olduğu gibi. Bu konuyu çok araştırdım, yüklü miktarlarda satış yapıyorum EFT yöntemi ile de, alım satım yaparken EFT'nin sadece açıklama kısmına yazılacak ufak bir not bile sizi mağduriyetten kurtarır. Diyelim not yok, dikkat edilmesi gereken en önemli şey kargoyu gönderdiğiniz kişinin ismi ile size parayı gönderenin aynı isim olması. Zaten bunlardan biri bile tuttuğunda o paranın sizin hesabınıza satış için girdiği tescilleneceğinden o şahsa karşı bir yasal sorumluluğunuz kalmaz. Bizzat kullandığım bankaları arayıp sorduğumda aldığım bilgiye göre de, "Sizin hesabınıza girişi yapılmış hiçbir paraya sizin haberiniz olmadan alınamaz, çekilemez." Ha, vergi olarak bakarsak olaya, 2. el satışlardaki vergi sistemini tam olarak bilmediğimden yorum yapmam yanlış olur ancak tahminimce en fazla satıştan yapılan karın belli bir yüzdesinde hak talep edilebilir, devletçe. Onunla da ben uğraşıldığını görmedim. Belki milyonda bir ihtimaldir.

Geri
Yukarı