LG 27GL850-B vs AORUS FI27Q-P

SiS35

Centipat
Herkese merhaba, başlıkta da belirttiğim gibi 2 monitör arasında kaldım.
Hemen hemen her türlü oyunları oynarım. Çoğunluk olarak FPS ve MMORPG oyunları oynuyorum. 2 monitörü de biraz araştırdım. İnceleme yapan kişilerde olumlu olarak yorumlar yapmışlar. Aorus 165Hz olmasının yanı sıra oyun puanlaması olarak biraz daha fazla puan almış. Haliyle fiyatı ortalama 1300 TL civarı daha fazla. Merak ettiğim Aorus'un LG'den fazla olarak ne fonksiyonları vardır. 144Hz ile 165Hz arasında çok fark var mı dır? Bir de yanlış hatırlamıyorsam bir sayfada yorum yazan birinin LG 27GL850-B modelinin OC ile 160 Hz'e çıkabikeceğini okumuştum. Ama başka yerlerde böyle bir yazıya denk gelmedim.
Sizce 165 Hz olması ve oyun puanlaması fazlası bakımından bu fiyat farkını vermeli miyim?
Tavsiyeleriniz ve ilginiz için şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
144Hz ile 165Hz arasında çok fark yok bence hiç bir anlamı da yok. 144hz den 240hz o zaman farkı hissederdin. LG de reddit forumların da sorunsuz OC yapanları görmüştüm. Yanlış hatırlamıyorsam 160Hz ya da 155Hz çıkartıyorlar. Ayrıca AORUS da monitör üzerinde oyunlar ile ilgili daha fazla fonksiyon ve ayar mevcut. Fakat aradaki fiyat farkına kesinle değmez. 1300 TL az değil. LG Türkiye de şu anda tükendi diye biliyorum. Büyük ihtimal Ocak ve Şubat ayında tekrar gelir.

LG dahil IPS monitörler ile ilgili bu benim genel yorumum. Çünkü elim den 2-3 tane IPS monitör geçti ve yeterince deneyimlediği mi düşünüyorum. Mükemmel monitör bulamazsın hepsinin artı ve eksi yönleri var. Eğer IPS parlaması, ışık sızması, kontrast ve siyah kalitesi senin için önemli ise kaliteli VA panelli monitörlere yönelmelisin. Onda da farklı sıkıntılar çıkabiliyormuş VA deneyimlemediğim için bir şey diyemiyorum. Örneğin ağırlıklı olarak loş ve karanlık ortamda kullanıyorsun dur bu durumda IPS de köşelerdeki parlama daha fazla dikkatini çekebilir. Sonuçta şansına kalıyor bazı şeyler.

Yıl olmuş 2019 hala IPS Glow(IPS parıltısı)/BLB(Arka ışık kanaması) sorunlarını çözemediler. Şansıma aldığım ünite de ölü piksel yok ama IPS Glow/BLB bana göre oldukça fazla çıktı. İnternet de bu monitörün çok reklamı yapıldı beklentileri yükselttiler ama sonuç klasik IPS panellerin bazı dezavantajları hala devam ediyor. Yani Nano ips falan hikaye, bu panellerin yapısından dolayı az ya da çok bu durum ile karşılaşacaksınız. Alacak olanların bunu bilerek almalarını tavsiye ediyorum. Piyango size vurduktan sonra hayal kırıklığına uğramayın. Bunun haricinde monitöre söyleyecek laf yok. Şu an piyasada ki en hızlı ips panelden birine sahip... HDR özelliği giriş seviyesinde olmasına rağmen beni memnun etti. Kaliteli 4K HDR içerik de HDR effect modu ile inanılmaz görüntüler, resmen şov yapıyor şov...

LG 27GL850
Artıları:

+Düşük giriş gecikmesi.
+Yüksek tazeleme hızı.
+Olağanüstü hareket işleme.
+İnanılmaz kalitede canlı, doğal ve doğru renkler.
+Geniş görüş açıları
+İyi HDR renk gamı ve güncel HDR içeriği tarafından kullanılan DCI P3 renk alanı.

Eksiler:
-IPS panel piyangosu ile arka ışık sızması ya da IPS parlaması (Karanlık ortam ve siyah renklerde monitörün köşe taraflarında fark edilir düzeyde)
-Düşük kontrast ve kötü siyahlar

144Hz ile 165Hz arasında çok fark yok bence hiç bir anlamı da yok. 144hz den 240hz o zaman farkı hissederdin. LG de reddit forumların da sorunsuz OC yapanları görmüştüm. Yanlış hatırlamıyorsam 160Hz ya da 155Hz çıkartıyorlar. Ayrıca AORUS da monitör üzerinde oyunlar ile ilgili daha fazla fonksiyon ve ayar mevcut. Fakat aradaki fiyat farkına kesinle değmez. 1300 TL az değil. LG Türkiye de şu anda tükendi diye biliyorum. Büyük ihtimal Ocak ve Şubat ayında tekrar gelir.

LG dahil IPS monitörler ile ilgili bu benim genel yorumum. Çünkü elim den 2-3 tane IPS monitör geçti ve yeterince deneyimlediği mi düşünüyorum. Mükemmel monitör bulamazsın hepsinin artı ve eksi yönleri var. Eğer IPS parlaması, ışık sızması, kontrast ve siyah kalitesi senin için önemli ise kaliteli VA panelli monitörlere yönelmelisin. Onda da farklı sıkıntılar çıkabiliyormuş VA deneyimlemediğim için bir şey diyemiyorum. Örneğin ağırlıklı olarak loş ve karanlık ortamda kullanıyorsun dur bu durumda IPS de köşelerdeki parlama daha fazla dikkatini çekebilir. Sonuçta şansına kalıyor bazı şeyler.

overclock için bir bilgi bulamadım rica etsem link atabilirmisin.

Baktım biraz ama sanırım ben yanlış hatırlıyorum. Biri Nvidia kontrol paneli üzerinden özel çözünürlük olarak 155Hz ayarlamış. Fakat sorun çıkarttığı için tekrar doğal tazeleme hızı olan 144Hz ye geri almış.

Baktım biraz ama sanırım ben yanlış hatırlıyorum. Biri Nvidia kontrol paneli üzerinden özel çözünürlük olarak 155Hz ayarlamış. Fakat sorun çıkarttığı için tekrar doğal tazeleme hızı olan 144Hz ye geri almış.

Bende alacağım 1-2 güne LG mi Gigabyte mı?
Gigabyte 2 model var. FI27Q ve FI27Q-P.

İki Gigabyte arasında 700 TL fark Sinerji Bilgisayarda. LG ve Gigabyte arasında ise 300 TL fark var.
FI27Q=4475 TL.
FI27Q-P=5190 TL.
LG 27GL850-B=4228 TL.

Bende alacağım 1-2 güne LG mi Gigabyte mı?
Gigabyte 2 model var. FI27Q ve FI27Q-P.

İki Gigabyte arasında 700 TL fark Sinerji Bilgisayarda. LG ve Gigabyte arasında ise 300 TL fark var.
FI27Q=4475 TL.
FI27Q-P=5190 TL.
LG 27GL850-B=4228 TL.

Gigabyte ait modeller de monitöre ait daha gelişmiş bir yazılım kullanılıyor ve tabi RGB ışıklandırma da var. Bunun haricinde görüntü kaliteleri ve özellikleri LG ve Gigabyte yakın bir birine. Bir de FI27Q-P modeli 165Hz ve bütün özellikler aynı anda açıkken kullanılabiliyor. FI27Q modelin de bu durum da 144hz olarak çalışıyor. Technopat ın incelemesi mevcut.

Ben aradaki fiyat farkına değmeyeceğini düşünenlerdenim.

Gigabyte ait modeller de monitöre ait daha gelişmiş bir yazılım kullanılıyor ve tabi RGB ışıklandırma da var. Bunun haricinde görüntü kaliteleri ve özellikleri LG ve Gigabyte yakın bir birine. Bir de FI27Q-P modeli 165Hz ve bütün özellikler aynı anda açıkken kullanılabiliyor. FI27Q modelin de bu durum da 144hz olarak çalışıyor. Technopat ın incelemesi mevcut.

Ben aradaki fiyat farkına değmeyeceğini düşünenlerdenim.
144 Hz. ve 165 Hz. göz ayırt eder mi?

Bence etmez. Çünkü fark küçük.
P olanı eledim. Kardeşim LG almak mı mantıklı yoksa FI27Q modeli mi sence? Karanlıkta kullanmıyorum. RGB önemli değil. Görüntü kalitesi ve hız önemli. Benim için doğru tercih hangisi.

Görüntü kalitesi ve hız olarak sanki LG biraz daha iyi denmiş.

Son düzenleme:
P olanı eledim. Kardeşim LG almak mı mantıklı yoksa FI27Q modeli mi sence? Karanlıkta kullanmıyorum. RGB önemli değil. Görüntü kalitesi ve hız önemli. Benim için doğru tercih hangisi.

Görüntü kalitesi ve hız olarak sanki LG biraz daha iyi denmiş.

Bu kriterlere göre LG al geç. Nano IPS panel Gigabyte taki innolux panelden bir tık daha iyi. Vatan bilgisayarın sitesinden hangi mağazada ürün var sa direk gidip incele ürünü. Çoğu mağazasına ürün gelmiş durumda.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı