LG X130 notebook Deneyimim

Öncelikle daha parasını bile vermeden konuyu açmak istedim. Letgo'dan bir abimizle konuşup anlaştık. Kendisi ürünü ilk önce bana yolladı, denemem için. Ben de ürünü o kadar sevdim ki yani tam da tatile ya da herhangi bir yere giderken yanıma almalık bir ürün. Kendisi de sağ olsun bayağı ilgilendi benimle, neyse konumuz LG X130.

Özellikleri
Atom N270
1GB DDR2 533MHz RAM
160GB HDD
10.1" (yanlış hatırlamıyorsam) 1024*600P ekran (Tek keşke dediğim yer burası... Ekranı 720P yapmamışlar.)

Notebook daha yeni elime geçti. Malzeme kalitesi falan gayet güzel. Ekran gayet net ve yazılar okunabilir vaziyette. İşlemci gücü günümüze göre zayıf kalsa da yine de daha önce kullanmış olduğum ASUS Eee PC 4G Surf'ten kat kat iyi. Windows XP ile geldi bana fakat her zaman güncellikten yana olduğum için :) Windows 8.1 32 Bit kurdum. Tabii bu işletim sistemini seçmemdeki bir diğer amaç sürücüleri bulmamda zorlanma endişesiydi, Windows 8.1 sürücüleri kendisi kurduğu için rahatım :) Ben sadece görüntü sürücüsünü kurdum. Bu arada daha hiçbir ayar falan da yapmadım, direk saf Microsoft ISO'sunu kurdum.

600P ekranın verdiği sıkışıklık nedeniyle uygulamalar sorun çıkarıyordu. Ben de çözüm olarak görev çubuğunu otomatik gizlemeyi açtım. Sorun çözüldü, yani uygulamalar artık tam sığıyor ekrana. 1GB RAM'li haliyle (şu an kullandığım haliyle) Windows 8.1 32 Bit sistemin boşta kullanmış olduğu değer; 400 - 500 MB seviyesinde. Şu haliyle çok da sıkıntı yaratmıyor bana fakat yakında 1GB RAM'i çıkarıp yerine 2 GB DDR2 RAM takmayı düşünüyorum. Görev yöneticisinden de fark etmem üzere HDD kullanımı biraz yüksek. Yani birden fazla iş yaptığım zaman veya sadece Chrome'da gezinirken bile disk kullanımı %100 olabiliyor. Bu yüzden 120GB Patriot Burst SSD almayı düşünüyorum.
Core Temp programını da indirdim ve işlemci sıcaklığı 55 dereceyi geçmedi daha.

ASUS Eee PC 4G Surf ile kıyaslama yaptığım zaman -özellikle YouTube'da video izlerken ve sadece Chrome'da gezinirkenki durumları- X130 çok avantajlı. ASUS Eee PC 4G Surf ile YouTube'da 240P videolar bile zor izlenirken X130'da 480P videolar çok rahat izlenebiliyor. 720P videolar ise %85 rahat izlenebiliyor :). CraftRise bile denedim bunda ve 10 FPS civarı aldı :D Tabii yüklenmesi 2000 haftamı aldı, orası ayrı :D

Fiyat konusunda zaten satıcı çok iyi davrandı. 260TL gibi bir fiyata koymuştu Letgo'ya (Bu arada herhangi bir sıkıntısı yok X130'un. Hatta şu an onun üzerinden yazıyorum :)) Öğrenci olduğumu ve yola çıkarken vs. yanımda götürmek istediğimi söyledim. Sağ olsun satıcı beni kırmadı ve fiyatı 230 TL olarak revize ettik. Bana bir güzellik daha yaparak kargoyu gönderici ödemeli ve X130'un kendi kutusuna çantasıyla beraber koyarak gönderdi <3. Eğer bu yazımı okursan sevgili abim, sana çok teşekkür ediyorum.

İncelemelerimi / deneyimlerimi / gözlemlerimi yazdığım yazımın sonunda okuyan herkese teşekkür ederim. Eski notebook kullanıcılarına da; notebook bilgisayarlarını değerlendirmelerini tavsiye ederim. Keşke notebook furyası devam edebilseydi :)
Aşağıya da şu an bu yazıyı yazarken ki kullanımları koyuyorum.

GörevYöneticisiBellek.png

Microsoft Teams denedim bu cihazda. RAM eklemesini ve SSD ilavesini bu gibi durumlarda istiyor. Bunları da alırsam rahatlar sistem.

Yeni konular

Geri
Yukarı