LGA 775 soket işlemci önerisi

Kontrol

Kilopat
Merhaba sistemim;
  • İşlemci: Q8300.
  • Anakart: GA-G41m-combo V1.
  • RAM: 4+4 GB
  • PSU: Casper 350 Watt (değiştireceğim)
Sisteme Xeon E5450 takmayı düşünüyorum. Isınmadan dolayı sorun yaşar mıyım bilmiyorum.
Performans ne derecede artar yardımcı olursanız sevinirim.
Son olarak anakart için modlu BIOS dosyasını nereden indireceğim?

Bende X5460 var. Ben modlamadım en güncel BIOS sürümü yüklü, sorun yaşamıyorum.

Soğutma olarak, kaliteli bir termal macun ve kule tipi soğutucu fan şart. Stok fanla olmaz o iş. E alana kadar bulabiliyorsan X al.

Merhaba sistemim;
  • Anakart: GA-G41m-combo V1.
  • RAM: 4+4 GB
  • PSU: Casper 350 Watt (değiştireceğim)
Sisteme Xeon E5450 takmayı düşünüyorum. Isınmadan dolayı sorun yaşar mıyım bilmiyorum.
Isınmadan önce alakartın o işlemciyi destekliyor mu? Onu sorman lazım, ben göremedim listede.

Isınmadan önce alakartın o işlemciyi destekliyor mu? Onu sorman lazım, ben göremedim listede.

Anakartı modlayarak kullanabiliyorsunuz.
Merhaba sistemim;
  • Anakart: GA-G41m-combo v1.
  • RAM: 4+4 GB.
  • PSU: Casper 350 watt (değiştireceğim)

Xeon'da X serisine bak öncelikle. 775 pin anakarta takılabilecek en iyi işlemci Xeon işlemciler.

E ya da X serisi tavsiye ederim, l serisi Xeon'ları pek önermem. Ancak ısınma ve güç tüketimi konusunda e sersinin daha verimli olduğunu söylerler. E5420 önermem bile, bende var overclock yapmaya fazla müsait değil.

Overclock söz konusuysa önerim X5470. çarpanı 10 olduğu için çoğu işlemci çarpanından yüksek (E5800 yani 2 çekirdekli işlemcide bu çarpan 16) yüksek olduğu için OC yapmak bir tık daha iyi. Ama anakart 130W yükseklerinde güç verebiliyorsa o zaman QX9650 var ve gerçekten canavar bir işlemci. Kesinlikle FSB'si 400 olan işlemcileri önermiyorum. E5450 işlemcisinin çarpanı 9 olduğu için OC kabiliyeti çok bulunmamakta. Ama anakart burada en önemli faktör. Eğer Gigabyte P45 anakartı varsa bu OC çok üst düzeylere çıkabiliyor.

Burada görüldüğü gibi 573 FSB değerini görmüş. Yani bu kadar potansiyeli var.

Diğer işlemcilerin potansiyelini görmek için siteye bakabilirsiniz ama diğer önemli etken anakart etkeni.

G41 anakartı çok aşırı bir OC deneyimi sunmuyor. Hwbot üzerinde 400FSB değerine ulaştığını söylüyor ama bu değer bazı durumlarda aşılabiliyor. Mesela PCI Express Frequency değerini arttırarak daha fazla OC yapılabiliyor. 333 ve 400 FSB işlemciler için çok bir şey ifade etmiyor ama asıl odak noktası 200 ve 266FSB işlemciler. Haliyle bunlara abanabiliyoruz. Mesela ben sırf çarpanı 16 ve FSB değerini 320 değerine çıkartabilme olasılığın olduğundan açıkçası o işlemciyi almayı isterim (E7500'den çok daha iyi performans verecektir) 5.1 GHz vay be.

6.7GHz Max hızıymış. Ne diyeyim eğer anakart düşükse E5800'ü OC ile denenebilir ocyapmak amaç ise

Ama amaç performans artsın ben oyun oynayacağım diyorsa X5470 öneririm. Tabii fiyatına göre muamele. E5800 daha ucuza bulunuyor 60 70 TL civarına. Ama X5470'ler 300 TL fiyatları bir ara gördüydü. Buna göre karar verirsiniz. 2 güçlü işlemciyi söyledim buna göre karar verin. Eğer ben OC yaparım güveniyorum kendime diyorsanız 2 işlemcide güçlü olacaktır ama X5470 daha güçlü olacaktır ayrı mesele. Ama ben uğraşamam derse X5470 yine iyi bir seçenek.

Anlaşılsın LGA 775 işlemci önerilerim diye OC performanslarını bile söyledim. Şahsen G41 anakartta 266 FSB'li işlemciyi en fazla 345FSB ile görebildim maalesef. P45'in diğerlerine göre ne farkı var bu kadar yüksek FSB'lere çıkıyor derseniz RAM oranı değiştirilebiliyor. 1:1 oranı ile RAM hızında çok küçük değişiklikler olmadığından DDR3'te bu oran 4:1 yani FSB 4 ile çarpılır. DDR2'lerin böyle bir özelliği var ama sadece P45 de var (P41 de olabilir ama en çok P45'ler göze çarpmakta) bu yüzden G41 için OC kabiliyeti Max 412FSB olacağını düşünmekteyim (333FSB işlemciler için) CL 9 1.8v RAM ile sorunsuz bir şekilde 1600MHz üstü çalıştırılabilir ama zorlanır işlemci. Açıkçası benim anakartta FSB RAM oranı 2:1 oranına dişebiliyor ama sadece hızı düşüyor OC potansiyeli aynı yine. Hatta daha kötü bile oluyor benim anakartta. Benim anakartım ne diye sorarsanız diye söyleyeyim ASUS P5G41T-MLX anakartına sahibim. Ha unutmadan kuzey köprüsüne OC yapacaksanız alüminyum blok koymayı unutmayın. Fan koymaktan daha etkili. Araya ufak termal macun sürün cırt cırt kelepçe miss. Açıkçası G41'in frekansı arttırılabilirse (onboard) çok daha iyi performanslar verebilir. Çünkü 65nm bir chipset göre çok potansiyeli var G41'in ama RAM yüzünden bu engelleniyor. Sorularınız varsa alabilirim.

Yorumlarınız için teşekkür ederim. Isınma ve düşük güç tüketimi nedeniyle E5450 siparişi verdim. Anakarta modlu BIOS yüklemem için hangi revizyon olduğunu nasıl öğrenebilirim?

Dosya Ekleri

• 8C6E2C73-8442-42C8-9BD0-8039E5C707CD.jpeg
    8C6E2C73-8442-42C8-9BD0-8039E5C707CD.jpeg
    113,4 KB · Görüntüleme: 53
Yorumlarınız için teşekkür ederim. Isınma ve düşük güç tüketimi nedeniyle E5450 siparişi verdim. Anakarta modlu BIOS yüklemem için hangi revizyon olduğunu nasıl öğrenebilirim?

Bu sitede bulunmakta. Rev kaç olduğuna göre seçeceksiniz.

Geri
Yukarı