LGA 775 soket işlemci önerisi

Tam ismini söylemediniz ama ASUS P5G41T-MLX modeli hocam. O P5 olmadan olmaaz.

He işte o dediğinden aklıma gelmedi bir an. :D

Kendim elle voltaj veremiyordum saçma bir şekilde 50-100-150mv eklettiriyordu gidip kendi değerimi veremiyordum maalesef.

Bir ara 1500MHz RAM yapmıştım güzel bir başarıydı o zaman.

Gigabyte GA-G41M-Combo (rev. 1.4)-BIOS-MOD.ROM dosyasını Gigabyte'ın @Bios programı üzerinden güncelledim. Öncesinde ve sonrasında Aida64 uygulaması üzerinden kontrol ettiğimde herhangi bir değişiklik göremedim. Orjinal ve modlu BIOS dosyası 1.024KB boyutundaydı. Eksik bir şey mi yaptım veya doğrulandı mı pek emin olamadım. Şuan sadece cumartesi işlemcinin gelmesini bekleyip deneyeceğim. Kurulum bittikten sonra buradan tekrar bilgilendirme yaparım. Yorum yazan herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

He işte o dediğinden aklıma gelmedi bir an. :D

Kendim elle voltaj veremiyordum saçma bir şekilde 50-100-150mv eklettiriyordu gidip kendi değerimi veremiyordum maalesef.

Bir ara 1500MHz RAM yapmıştım güzel bir başarıydı o zaman.

1500 MHz çalıştırdı mı? Vallaha çalıştırdıysa ben hemen denemelere başlarım tabii önce finaller bitsin. RAM hangi model kullandınız. Ben RAM dolayısıyla çok sorun çektim. Ve açıkçası boot etme sorunuyla çok uğraştığıdan biraz bezdirdi. 350 355 FSB değerine çıkabiliyordum ama RAM cortluyor benimkisinde. 4 GB hilevel RAM var. Her şeyi ayarlıyorum ama sorun çıkarıyor. 1.ov de stabil olması gerekirken olmuyor ama 1.7v iken stabil. Çok tuhaf bir şey açıkçası.

Bir ara @Yiğitt35'ten yardım isterim OC konusunda. Nasıl FSB yükselttiğimde görüntü gelmesini sağlarım bunu çözmem lazım. ya da i5 11400F e geçmem lazım. Gerçi ikisi de uğraştıracakö ama i5 11400F daha az zahmeti olacak. ASUS H510 anakartı 800 900 TL'den alacak bir babayiğit çıkar mı acaba?

1500 MHz çalıştırdı mı? Vallaha çalıştırdıysa ben hemen denemelere başlarım tabii önce finaller bitsin. RAM hangi model kullandınız. Ben RAM dolayısıyla çok sorun çektim. Ve açıkçası boot etme sorunuyla çok uğraştığıdan biraz bezdirdi. 350 355 FSB değerine çıkabiliyordum ama RAM cortluyor benimkisinde. 4 GB hilevel RAM var. Her şeyi ayarlıyorum ama sorun çıkarıyor. 1.ov de stabil olması gerekirken olmuyor ama 1.7v iken stabil. Çok tuhaf bir şey açıkçası.

Bir ara @Yiğitt35'ten yardım isterim OC konusunda. Nasıl FSB yükselttiğimde görüntü gelmesini sağlarım bunu çözmem lazım. Ya da i5 11400F e geçmem lazım. Gerçi ikisi de uğraştıracakö ama i5 11400F daha az zahmeti olacak. ASUS H510 anakartı 800 900 TL'den alacak bir babayiğit çıkar mı acaba?

Ya onda şöyle bir olay vardı bir tarafta 4 GB hi level RAM bir diğer tarafta ise 2 GB Kingston RAM bulunuyordu ve 3.60GHz ile 1500MHz çalıştırabilmiştim ama ne zaman ki Samsung belleklere geçtim bir daha da 1500MHz yapamadım ben de dedim 1250MHz olarak kullanayım bari işlemciyi 3.75'e çekeyim.

En iyisi yeni nesile geçiş şu saatten sonra eski nesile yatırım yapılmaz, yapılacaksa da X3440'tan aşağısı kurtarmaz.

Ya onda şöyle bir olay vardı bir tarafta 4 GB hi level RAM bir diğer tarafta ise 2 GB Kingston RAM bulunuyordu ve 3.60GHz ile 1500MHz çalıştırabilmiştim ama ne zaman ki Samsung belleklere geçtim bir daha da 1500MHz yapamadım ben de dedim 1250MHz olarak kullanayım bari işlemciyi 3.75'e çekeyim.

Bende Kingston RAM'i kullanınca sorun çıkarmaya başladı bırak 3.6GHz'yi stok hızında zor kullanıyordum 8 GB idi ama çok sorun çıkardı. Hatta bilgisayar eskisinden çok daha uzun sürede açılmaya başladı. Sırf bu yüzden çift kanaldan bıktım. i5 11400F sisteme tek kanal 16 GB RAM aldım sırf bu yüzden. Soğuttu beni çift kanaldan.

Bende Kingston RAM'i kullanınca sorun çıkarmaya başladı bırak 3.6GHz'yi stok hızında zor kullanıyordum 8 GB idi ama çok sorun çıkardı. Hatta bilgisayar eskisinden çok daha uzun sürede açılmaya başladı. Sırf bu yüzden çift kanaldan bıktım. i5 11400F sisteme tek kanal 16 GB RAM aldım sırf bu yüzden. Soğuttu beni çift kanaldan.

Eski sistemler bu konuda çok zahmetli ben de artık uğraşmak istemiyorum.

Aslında uğraşmak zevkli ama oyun vs için hiç uğraşılmaz. Babamın yapacağı işler için ayarlarken büyük bir zevkle OC yapmıştım ama sıktı bir süre sonra nasıl olsa yeter dedirtiyor her Allah'ın günü mavi ekran yemekten dolayı.

Sırf bu yüzden 4 GB RAM ile Windows 10 kullanıyorum. Açıkçası Windows 7 güzel ama sıktı çok uzun süre kullan kullan. Hem destek almıyor yazısı çıkıyordu hem de heves derken ilk başta bizim bilgisayarcı vardı o format attı ayarladı bir şeyler. Sonrasında zaten ben kurcalamaya başladım hep. Merak etme bir şey kaçıramaz. Çünkü açıkçası içini ben ondan daha iyi biliyorum. İlk başta E2160 vardı E7500'ü o taktı. Ama elimde olsaydı ben E5800 alırdım.
Eski sistemler bu konuda çok zahmetli ben de artık uğraşmak istemiyorum.

Aslında uğraşmak zevkli ama oyun vs için hiç uğraşılmaz. Babamın yapacağı işler için ayarlarken büyük bir zevkle OC yapmıştım ama sıktı bir süre sonra nasıl olsa yeter dedirtiyor her Allah'ın günü mavi ekran yemekten dolayı.

Ben mavi ekranlardan çok çektim ama sırf RAM yüzünden. İşlemciden gram sıkıntı çekmedim. Hatta işlemciye +100mv vereyim yine çalılışır. O seviyede yani.

Ama RAM RAM RAM. Hep sıkıntı yarattı. Şu anda bile onun sorununu çekiyorum. Allah'tan iş yerinde duruyor bilgisayar yüzüm görmüyor. Şu an Ryzen 3 3100'ü kullanıyorum evde. Aslında bende yeni nesil bilgisayarlar var ama her zaman bir eski sisteme doğru çekiyor beni.

Aslında bende yeni nesil bilgisayarlar var ama her zaman bir eski sisteme doğru çekiyor beni.

Eski sisteme doğru çekse de bir anlık hevesini aldıktan sonra hemen sıkılıyorsun.

Eski sisteme doğru çekse de bir anlık hevesini aldıktan sonra hemen sıkılıyorsun.

Açıkçası ben sıkılmadım ama mavi ekran sıktı. Eğer RAM izin verseydi şu anda ben 4GHz zorlarsım 11 çarpan ile. Açıkçası RX 550 ile 60 90FPS arası alıyorum. Ve droplar arada oluyor ama yine de çok güzel oynatıyor.

Gigabyte GA-G41M-Combo (rev. 1.4)-BIOS-MOD.ROM dosyasını Gigabyte'ın @Bios programı üzerinden güncelledim. Öncesinde ve sonrasında Aida64 uygulaması üzerinden kontrol ettiğimde herhangi bir değişiklik göremedim. Orjinal ve modlu BIOS dosyası 1.024KB boyutundaydı. Eksik bir şey mi yaptım veya doğrulandı mı pek emin olamadım. Şuan sadece cumartesi işlemcinin gelmesini bekleyip deneyeceğim. Kurulum bittikten sonra buradan tekrar bilgilendirme yaparım. Yorum yazan herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum.
Program üzerinden güncellemek ne kadar sağlıklı? Anakartında Q-FLASH yok mu ordan yapsaydın?

Geri
Yukarı