LGA 775 vs. AM4

Ali Özoğul

Hectopat
Herkese merhabalar,

Asıl kullandığım sistemimi kripto para madenciliği için kullanıyorum. Standart kullanım için bir bilgisayara ihtiyacım var. Aklımda LGA 775 Core 2 Quad serisi ve AM4 A6 9500 var. APU toplamam bütçem için daha iyi olacak sanırım. Belirli bir bütçem yok ama ne kadar az para harcarsam o kadar iyi olur.

A6 9500 + Gigabyte A320 S2H

İkinci el olarak yukarıdaki işlemci ve anakartı buldum. Sizce güncel AM4 kurmam mı yoksa LGA 775 sistem kurmam mı daha mantıklı olur? Fikirlerinizi bekliyorum, teşekkürler.

AM4 soket olarak çok uzun ömürlü bir soket. Anakart kaliteli olduğu sürece 5950X'e kadar yolu var o soketin.

LGA775 soket artık tarihe gömüldü gibi bir şey, LGA1200 desek anlarım ama LGA775 çok eski.

Güncel bir AM4 sistem daha iyi olacaktır. Ancak anakart kötü onu söyleyeyim. B450 yonga setli alsanız daha iyi Ryzen 5000 serisini daha performanslı kullanabilirsiniz. Tabii bütçe dostu bir iskelet aradığın için bir şey diyemem.

Herkese merhabalar,

Asıl kullandığım sistemimi kripto para madenciliği için kullanıyorum. Standart kullanım için bir bilgisayara ihtiyacım var. Aklımda LGA 775 Core 2 Quad serisi ve AM4 A6 9500 var. APU toplamam bütçem için daha iyi olacak sanırım. Belirli bir bütçem yok ama ne kadar az para harcarsam o kadar iyi olur.

A6 9500 + Gigabyte A320 S2H

İkinci el olarak yukarıdaki işlemci ve anakartı buldum. Sizce güncel AM4 kurmam mı yoksa LGA 775 sistem kurmam mı daha mantıklı olur? Fikirlerinizi bekliyorum, teşekkürler.

Alınmaz bu attığın linkteki çok pahalı. A320M anakartın piyasada ederi 250TL. APU işlemciye 450TL verilmez hele bu seviyede dandik bir APU ise. Yarın öbür gün elinden çıkarmak istesen alıcı bulması ayrı dert. 775pin sisteme yönelebilirsin. Ama o eski anakartlarda zibilyon tane sorun var. Sürekli mavi ekran hatası veriyor. Kuzey köprüsü çok ısınıyor. Yani temiz sorunsuz olanı bulman lazım. Ama bana soracak olursan en iyisi 250TL'ye H81 anakart alıp 200 TL'ye i3 4130 APU işlemcisi almak. LoL falan oynatıyor bu işlemci 60 FPS üstü. Yani günlük işlerini rahat görürsün. Ben şu an bu dediğimi kullanıyorum. Veya H61 anakart i3 2110 alabilirsin 350TL'ye yanında 1GB ekran kartı takarsın gene daha mantıklı.

AM4 soket olarak çok uzun ömürlü bir soket. Anakart kaliteli olduğu sürece 5950X'e kadar yolu var o soketin.

LGA775 soket artık tarihe gömüldü gibi bir şey, LGA1200 desek anlarım ama LGA775 çok eski.

Güncel bir AM4 sistem daha iyi olacaktır. Ancak anakart kötü onu söyleyeyim. B450 yonga setli alsanız daha iyi Ryzen 5000 serisini daha performanslı kullanabilirsiniz. Tabii bütçe dostu bir iskelet aradığın için bir şey diyemem.

Tarihe gömüldüğü yok parça fiyatları ucuz dört çekirdek işlemci ile iyi bir ekran kartı ile bir sürü oyun oynatıyor bu şekilde çok iyi sistem toplayanlar var.

Şu anki sistemimi bırakıyorum:
İşlemci: Ryzen 5 3600.
İşlemci soğutucu: ASUS ROG STRIX lc120.
Anakart: ASUS ROG STRIX B350-F Gaming.
Bellek: HyperX Predator 3000MHz 16x2 32 GB.
Ekran kartı: ASUS ROG STRIX GTX1080.
SSD: James Donkey JD512 M.2 512 GB.
HDD: 1TB Seagate 7200RPM.
Güç kaynağı: High Power 85+ Bronze 750W.

Düşündüğüm şey şu: Paylaştığım bağlantıdaki anakart ve işlemciyi alacağım. Bellek olarak yukarıdaki sistemdeki 1(bir) adet belleği sökeceğim sisteme takacağım. M.2 SSD'yi de sökeceğim aynı şekilde sisteme takacağım. Güç kaynağını arkadaşımdan alacağım ve bu şekilde çok az bir maliyetle ikinci sistemi kurmuş olacağım. Şu an mining yapan sistemin hard diskine Hive OS kuracağım. Ekran kartı ile Ethereum, işlemci ile Raptoreum madenciliği yapacağım. Bütün detayları açıkladım. Yorum yapan değerli forum sakinleri mesajımı okuduktan sonra tekrar yorum yaparsanız sevinirim.

dört çekirdek işlemci

Sadece işlemci bazlı bakmak çok saçma, hani mimari? Hani üretim teknolojisi? Hani önbellek boyutu? Hani izlek sayısı?

bu şekilde çok iyi sistem toplayanlar var.

Oyun oynatmak var, oyun oynatmak var. Benim kast ettiğim GTA SA oynamak değil Metro Exodus oynamak örnek veriyorum.

Sadece işlemci bazlı bakmak çok saçma, hani mimari? Hani üretim teknolojisi? Hani önbellek boyutu? Hani izlek sayısı?

Oyun oynatmak var, oyun oynatmak var. Benim kast ettiğim GTA SA oynamak değil Metro Exodus oynamak örnek veriyorum.

Hepsi var o işlemcilerde GTA SA değil GTA 5 oynatır sen ne saçmalıyorsun? Metro Exodos'da oynatır YouTube bak bir sürü test var orada.

Hepsi var o işlemcilerde GTA SA değil GTA 5 oynatır sen ne saçmalıyorsun? Metro Exodos'da oynatır YouTube bak bir sürü test var orada.

"Örnek veriyorum" tanıdık geldi mi? :)

LGA 775 soketli işlemcilerin listesine bak bakalım, sonra yavaş yavaş listeyi soket listesini genişlet LGA 1151 falan filan diye. Sonra bak bakalım eski mi değil mi?

i3-9100F de 4 çekirdek, onun da fiyatı diğerlerine göre ucuz sayılır; o zaman iyi sistemler toplanabilen bir işlemci mi? Eğer buna da cevap vermeye çalışacaksan hiç zahmet etme, üzgün at geç. Daha fazla bunun hakkında tartışılacak bir şey yok. Kaldı ki AM4 ile kıyaslıyoruz.

"Örnek veriyorum" tanıdık geldi mi? :)

LGA 775 soketli işlemcilerin listesine bak bakalım, sonra yavaş yavaş listeyi soket listesini genişlet LGA 1151 falan filan diye. Sonra bak bakalım eski mi değil mi?

i3-9100F de 4 çekirdek, onun da fiyatı diğerlerine göre ucuz sayılır; o zaman iyi sistemler toplanabilen bir işlemci mi? Eğer buna da cevap vermeye çalışacaksan hiç zahmet etme, üzgün at geç. Daha fazla bunun hakkında tartışılacak bir şey yok. Kaldı ki AM4 ile kıyaslıyoruz.

Sen daha neyle neyi kıyas ettiğinin farkında değilsin bir işlemcinin eski olması oyun oynatmayacağı anlamına gelmez sen daha bu olayı çözememişsin gelmiş burada saçmalıyorsun.

Yeni konular

Geri
Yukarı