LGA1156 Xeon Sistem Toplama Rehberi

fryzen

Kilopat
Makaleler
24
Arkadaşlar öncelikle merhaba. Benden LGA1156 sistemler hakkında bilgilendirme yapmamı isteyenler olmuştu. Ben de bir bilgilendirme yazısı hazırladım. Haydi başlayalım.

1156 Xeon sistemler ne için kullanılabilir?
Xeon X34XX sistemler multimedya kullanımı, hafif mühendislik (çizim-analiz-render), hafif oyun için ideal sistemlerdir.

Genel Bilgilendirme
Bu rehberde ele alacağımız X34XX serisi Xeon işlemciler 45nm litografiyle imal edilmiş olup Nehalem kod adlıdır. Eylül 2009'da (X3480 hariç, o 2010 yılında satışa sunuldu) satışa sunulmuş olup LGA1156 soket yapısını kullanır. Günümüz Xeon E3 işlemcilerinin atasıdır. Genel tüketici anakartlarıyla (H55-H57-Q57-P55, detaylı olarak bahsedeceğim) çalışabilirler. X3430 hariç 4C/8T yapılıdırlar. TDP değerleri 95W'dır.

İşlemci Seçimi
İşlemci olarak 4C/4T yapılı olduğundan X3430 önermemekteyim. X3440 önerebilirim OC yapacaksanız, ucuza bulursanız X3470 de alabilirsiniz. Çok pahalı olduğundan X3480 önermemekteyim.

Anakart Seçimi
Anakart olarak H55-H57-Q57-P55 olarak 4 çipsetimiz var. Türkiye'de genel olarak H55 ve P55 bulunuyor. Çoğu 1156 anakartta (bazı P55 anakartlar hariç) USB3-SATA3-PCI-E 3 gibi modern teknolojiler bulunmuyor. USB3'ü aparatla halledebilirsiniz. Benim size tavsiyem 300TL ve altına bulabilirseniz Asus ya da Gigabyte P55 almanız yönünde çünkü hem modern teknolojileri içerebiliyorlar hem de OC için kaliteli faz ve faz soğutucuları bulunuyor.
1156çipset.jpg

RAM Seçimi
Kullanacağımız X34XX serisi işlemciler Non-ECC 1333MHz'e kadar DDR3 RAM destekliyor. Benim size tavsiyem 2x4GB 8GB 1333MHz DDR3 RAM almanız yönünde olur, 100TL maliyet olmuş oluyor. Kısa bir süre idare etmek için kullanılan sistemde 16GB'a yatırım yapılmamalı bence.

Ekran Kartı Seçimi
Gelelim en önemli olan hususa. Bütçelere göre şu ekran kartlarını öneriyorum: 100TL-GT730 GDDR5 150TL-HD5870 200TL-GTX560Ti 250TL-HD7850 300TL-RX460 2GB 400TL-GTX960 2GB 500TL-RX570 4GB ITX. Daha üst kartları işlemci limitindan dolayı pek önermiyorum. İkinci el ekran kartı alırken fanı düzgün çalışsın, sürücü sorunu olmasın, görüntü çıkışları çalışsın, artifact olmasın. Bunları test edin. Furmark'a da sokarsanız iyi olur. Madencilik yapılmış kart alacaksanız garantili olmasına ve iyi soğutulmuş-temiz ortamda kaliteli PSU'lar ile kullanılmış olmasına dikkat edin. Zira madencilik yapılmış ekran kartlarında çoğunlukla güç besleme ve fan arızası görülüyor ve bunların çoğu da kirli-sıcak ortam ve kalitesiz PSU'dan kaynaklı oluyor.

SSD Seçimi
SSD olarak okuma yazma hızları çok önemli değil, zira SATA3 olmadığından 300 ile limitli kalacağız. 3D NAND bellekli olması iyi olur ama. 170TL'ye Adata SU630 240GB alınabilir. Ben SU650 120GB kullanıyorum, memnunum. Depolama takviyesine ihtiyacınız olursa 120TL'ye son 5 yılda üretilmiş bir 1TB HDD alabilirsiniz (7200rpm ve 64MB olsun, Bad Sector olmasın.)

Kasa seçimi
Kasa olarak 50TL'lik Pentium sistem kasası al diyenlere kulak asmayın. Zira işlemcimiz de ekran kartımız da eski nesil olacak, bunları soğutabilmek lazım. Size tavsiyem Sahibinden'de 200TL altındaki seri sonu kasalara bakmanız. Bunlar hem ucuz oluyor, hem de hava akımları iyi oluyor. Tek handikapları malzeme kalitesi.

PSU Seçimi
Size tavsiyem şu listede Tier G haricinde var olan PSU'ların 500W varyasyonlarını ikinci el olarak almanız. Dandik markalara ve 500W altındaki PSU'lara bulaşmayın. Bunun nedeni eski nesil sistemlerin daha fazla güç tüketmesi.

Sisteminize tavsiye ettiğim aksesuarlar
N11-kablomarketim (aparatlar) N11-Ramtech (fan ve soğutucular) N11-modifiyemalzemecisi (kablo aksesuarları)
(Mesuliyet kabul etmiyorum)

Sisteminiz hayırlı uğurlu olsun! Merak ettiklerinizi bana sorabilirsiniz.

Son düzenleme:
Arkadaşlar öncelikle merhaba. Benden LGA1156 sistemler hakkında bilgilendirme yapmamı isteyenler olmuştu. Ben de bir bilgilendirme yazısı hazırladım. Haydi başlayalım.

1156 Xeon sistemler ne için kullanılabilir?
Xeon X34xx sistemler multimedya kullanımı, hafif mühendislik (çizim-analiz-render), hafif oyun için ideal sistemlerdir.

genel bilgilendirme
Bu rehberde ele alacağımız X34xx serisi Xeon işlemciler 45nm litografiyle imal edilmiş olup nehalem kod adlıdır. Eylül 2009'da (X3480 hariç, o 2010 yılında satışa sunuldu) satışa sunulmuş olup LGA1156 soket yapısını kullanır. Günümüz Xeon E3 işlemcilerinin atasıdır. Genel tüketici anakartlarıyla (H55-H57-Q57-P55, detaylı olarak bahsedeceğim) çalışabilirler. X3430 hariç 4C/8T yapılıdırlar. TDP değerleri 95W'dır.

işlemci seçimi
İşlemci olarak 4C/4T yapılı olduğundan X3430 önermemekteyim. X3440 önerebilirim OC yapacaksanız, ucuza bulursanız X3470'de alabilirsiniz. Çok pahalı olduğundan X3480 önermemekteyim.

anakart seçimi
Anakart olarak H55-H57-Q57-P55 olarak 4 çipsetimiz var. Türkiye'de genel olarak H55 ve P55 bulunuyor. Çoğu 1156 anakartta (bazı P55 anakartlar hariç) USB3-SATA3-PCI-e 3 gibi modern teknolojiler bulunmuyor. USB3'ü aparatla halledebilirsiniz. Benim size tavsiyem 300TL ve altına bulabilirseniz ASUS ya da Gigabyte P55 almanız yönünde çünkü hem modern teknolojileri içerebiliyorlar hem de OC için kaliteli faz ve faz soğutucuları bulunuyor.Eki Görüntüle 461881

RAM seçimi
Kullanacağımız X34xx serisi işlemciler non-ECC 1333MHz'e kadar DDR3 RAM destekliyor. Benim size tavsiyem 2x4GB 8 GB 1333MHz DDR3 RAM almanız yönünde olur, 100TL maliyet olmuş oluyor. Kısa bir süre idare etmek için kullanılan sistemde 16 GB'a yatırım yapılmamalı bence.

ekran kartı seçimi
Gelelim en önemli olan hususa. Bütçelere göre şu ekran kartlarını öneriyorum: 100TL-GT730 GDDR5 150TL-HD5870 200TL-GTX560 Ti 250TL-HD7850 300TL-RX460 2 GB 400TL-GTX960 2 GB 500TL-RX570 4 GB ITX. Daha üst kartları işlemci limitindan dolayı pek önermiyorum. İkinci el ekran kartı alırken fanı düzgün çalışsın, sürücü sorunu olmasın, görüntü çıkışları çalışsın, artifact olmasın. Bunları test edin. FurMark'a da sokarsanız iyi olur. Madencilik yapılmış kart alacaksanız garantili olmasına ve iyi soğutulmuş-temiz ortamda kaliteli PSU'lar ile kullanılmış olmasına dikkat edin. Zira madencilik yapılmış ekran kartlarında çoğunlukla güç besleme ve fan arızası görülüyor ve bunların çoğu da kirli-sıcak ortam ve kalitesiz PSU'dan kaynaklı oluyor.

SSD seçimi
SSD olarak okuma yazma hızları çok önemli değil, zira SATA3 olmadığından 300 ile limitli kalacağız. 3D NAND bellekli olması iyi olur ama. 170TL'ye Adata SU630 240GB alınabilir. Ben SU650 120GB kullanıyorum, memnunum. Depolama takviyesine ihtiyacınız olursa 120TL'ye son 5 yılda üretilmiş bir 1TB HDD alabilirsiniz (7200RPM ve 64MB olsun, bad sector olmasın.)

kasa seçimi
Kasa olarak 50TL'lik Pentium sistem kasası al diyenlere kulak asmayın. Zira işlemcimiz de ekran kartımız da eski nesil olacak, bunları soğutabilmek lazım. Size tavsiyem Sahibinden'de 200TL altındaki seri sonu kasalara bakmanız. Bunlar hem ucuz oluyor, hem de hava akımları iyi oluyor. Tek handikapları malzeme kalitesi.

PSU seçimi
Size tavsiyem şu listede tier g haricinde var olan PSU'ların 500W varyasyonlarını ikinci el olarak almanız. Dandik markalara ve 500W altındaki PSU'lara bulaşmayın. Bunun nedeni eski nesil sistemlerin daha fazla güç tüketmesi.

sisteminize tavsiye ettiğim aksesuarlar
N11-kablomarketim (aparatlar) N11-ramtech (fan ve soğutucular) N11-modifiyemalzemecisi (kablo aksesuarları)
(Mesuliyet kabul etmiyorum)

Sisteminiz hayırlı uğurlu olsun! Merak ettiklerinizi bana sorabilirsiniz.

Bence LGA 1156 hiç girmeyin direkt LGA 1366 Gigabyte ASUS MSI marka (hangisi ucuza geliyorsa onu alın) gecin derim Xeon X5660 overclolck yaparsanız en az 4.50GHz görürsünüz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı