LGS bu kadar zor mu?

LGS 2019'a girdim. 2. LGS sinavi oluyor. Basta matematigim berbatti. Ozel ders alarak matematigimi son derece iyi yaptim. LGS ornek sorulara cok az benzedi. Matematik falan alakasi yoktu. Iste zannettigimden kolay gecti. Matematik 2 yanlis fen 2 yanlisdi. Turkcede 1 yanlisdi. 460 küsur aldim.

Sınavın zorluğundan korkma. Sınavdan aldığın puan değil, ülkede kaçıncı sırada olduğun önemli. Yani klişe de olsa, zor ise herkese zor. Bu süreçte en önemli olan şey motivasyonunu koruman ve düzenli çalışman.

Örnek vericek olursam benim motivasyonumu dershanedeki denemeler ve bunlarda elde ettiğim sıralama yükseltiyordu. Belli bir süre sonra soru bankasını bırakıp sürekli deneme çözmeye başlayacaksın zaten. Eğer yanlış yaptığın soruları neden yanlış yaptığını anlar ve bu yanlışları tekrar etmezsen netlerinin arttığını görürsün. Bu da senin çalışma isteğini arttırır.

Kitap okumak da çok önemli, hızlı ve doğru anlaman lazım. Zorunlu mu dersen, hayır. Yakın arkadaşım hiç kitap okumamasına rağmen benden 3 puan fazla aldı. Bazı sorular göz korkutmak için çok uzun yazılıyor. Orada kapman gereken şey 1 satır ve işlemler de onun üzerinden çözülüyor (bazı sorular hepsi değil, fakat bunlardan zaman kazanman lazım).

Bir cevap vermem gerekirse; evet, orta zorluğun üstünde fakat aşırı zor değil.

Ben bu sene girdim. Ramazan ayında iki günde bir, Ramazan'dan sonra da günde bir 90 soruluk deneme çözüyordum ve 479 puan aldım. Belki de deneme yerine düz soru çözsem daha kötü bir sonuç alacaktım.
Bence mesele soru tipine falan değil de sınav ortamına önceden alışmakta.

Sadece Fen dersine 1 hafta çalışmama rağmen 12 doğru yaptım. Herhalde 9 ay çalışsam Türkiye'nin en iyi lisesine giderdim. Ah şu salak kafam.

Aga kolay dersleri sona bırakıyorsun önce türkçe ya da matematik çözüyorsun araya orta düzey dersleri ve en son ingilizce ve dini bırakıyon böylelikle süren yetmese bile sallarsak matematik kadar puanın gitmiyor.

Aslında klişe ama çok doğru bir söz bence çalışana kolay gerçekten de öyle ama çalışırken verimli olmalısın örneğin; 2 saat çalışıp anlamadığım 1 saat çalışıp çok iyi anladığım zamanlar oldu. Ama hepsinden önemlisi moral çünkü sınava girdiğim yıl (İlk Lgs) okul bahçesine geldiğimde neredeyse geri dönecektim baya korkuyordum sınava girmekten ama yine de girdim sözel kısım iyi geçti ara verilince bahçeye çıktım herkesin morali yüksekti çünkü zor değildi. Sayısala büyük umutlarla girdi herkes, sınavda bazıları sayısal kitağçığını görünce 30 dk bekleyip kitapçığı verip gitti. Çıkarken baktığımda kimisinin suratı asık kimisi ise ağlıyordu. Sonuç olarak ne olursa olsun moralini yüksek tut özellikle de sınav esnasında.

Değil, çoğunlukla farklı seviyelerdeki denemeleri yap ve kitap oku. Bir de matematiği anlamaya çalış ve konuları pekiştir. Bunları yaparsan herhalde kötü yapmazsın. Benim düşüncemde matematik dışında çok efor sarf ettiren bir konu yok ama herkes farklı. Sınav stresi bende olmadı, yeterli seviyede yaparım bana yeter dedim geçirdim, düzgün matematik çalışmadım. Tam hatırlamıyorum ama 440-430 almıştım. Gerizekalı gibi aldığım boş matematik testleri hala duruyor, yazık gerçekten...

Yeni konular

Geri
Yukarı