LGS denemelerinde matematik neti nasıl arttırılır?

egehan2008

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle merhaba, ben LGS öğrencisiyim. Deneme matematik netlerim her zaman düşük olmuştur diğer derslere nazaran. En son denemem beni endişelendirdi, 371 puan aldım fakat hangi matematikle? 3 doğru 2 yanlış matematik. Temelim 6. sınıftan sıfır, hiç yok. Bu 8. sınıfın ilk dönemi de berbat. Yani tek yapamadığım ders. Bilgileriniz ve tecrübelerinizle tavsiyeler verir misiniz?
En son denemem:
Türkçe 17 doğru 3 yanlış.
İnkılap 8 doğru 2 yanlış.
Din 9 doğru 1 yanlış.
İngilizce 5 doğru 3 yanlış.
Mat 3 doğru 2 yanlış.
Fen 14 doğru 6 yanlış.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle merhaba, ben LGS öğrencisiyim. Deneme matematik netlerim her zaman düşük olmuştur diğer derslere nazaran. En son denemem beni endişelendirdi, 371 puan aldım fakat hangi matematikle? 3 doğru 2 yanlış matematik. Temelim 6. sınıftan sıfır, hiç yok. Bu 8. sınıfın ilk dönemi de berbat. Yani tek yapamadığım ders. Bilgileriniz ve tecrübelerinizle tavsiyeler verir misiniz?
En son denemem:
Din 9 doğru 1 yanlış.
Mat 3 doğru 2 yanlış.
Fen 14 doğru 6 yanlış.
Aynı bensin.Bence ikimiz de bu gelecek tatili iyi değerlendirelim.Mesela her gün belli bir sayıda beceri temelli soru çözersen bence düzeltebilirsin.Özellikle MEB'in kendi kitabını tavsiye ederim.Lgs'yi de MEB yapacak, o yüzden yani .

Son denemenizin yayını neydi? Temeliniz 6. sınıftan beri hiç yok ise mutlaka konu çalışın. Normal soruları yapmadan yeni nesil soru yapamazsınız.
Ayrıca feniniz kötü gelmiş eğer denemelerin genelinde bu şekilde geliyorsa matematikten önce fenden 17-18 yapmaya çalışın derim. Yanlış yapmazsanız daha iyi olur.
Ayrıca konu çalışmak için hala geç değil. 3 doğru 2 aylık bir süreçte 10 belki 12 doğruya bile çıkabilir. Temeliniz yoksa konu çalışın, kazanım testi çözün. İsterseniz kaynak tavsiyesi verebilirim.

Aynı bensin. Bence ikimiz de bu gelecek tatili iyi değerlendirelim. Mesela her gün belli bir sayıda beceri temelli soru çözersen bence düzeltebilirsin. Özellikle MEB'in kendi kitabını tavsiye ederim. LGS'yi de MEB yapacak, o yüzden yani.

Evet, MEB'in kendi kaynakları çok önemli. Çoğu soru kalıbı neredeyse MEB'in kitapları ve örnek sorularıyla birebir aynı çıkıyor.

Bu arada hangi konulardan eksiğiniz olduğunu düşünüyorsunuz?

En son denemem:
Din 9 doğru 1 yanlış.
Mat 3 doğru 2 yanlış.
Fen 14 doğru 6 yanlış.

Öncelikle yapamıyorum diye sakın çalışmayı bırakma. Sınav haziran ayında galiba. Şu anda yapman gereken diğer derslerden denemeleri aksamadan son tempo ile matematik konusu çalışman yetişir mi diye düşünme ne kadar çok konu bitirirsen o kadar sana artı katara zaten yapamıyorum diye bırakırsan daha fazla puandan vazgeçmiş olursun.

LGS'nin olayı konu bilmekten ziyade soru çözmek olduğu için bol bol "kaliteli" yayınların denemelerini veya beceri temelli sorularını çözün. Soru çözerken sadece soruyu çözüp geçmeyin, aynı zamanda ders konusundan bağımsız olarak soru tipini anlamaya ve hangi çözümleri uygulayarak soruyu çözdüğünüze dikkat edin. Bakanlık her ay LGS örnek soruları yayınlıyor. Özellikle o sorulara çok iyi çalışın. Geçmiş yılların sınavlarını ve hatta örnek sorularını çözün. Hız, Çanta, Okyanus, Nitelik gibi yayınların denemelerini tavsiye ederim. Netlerinizi iyileştrimenin tek yolu yukarıda dediğim şekilde bol bol soru çözmek. Başarılar dilerim.

LGS'nin olayı konu bilmekten ziyade soru çözmek olduğu için bol bol "kaliteli" yayınların denemelerini veya beceri temelli sorularını çözün. Soru çözerken sadece soruyu çözüp geçmeyin, aynı zamanda ders konusundan bağımsız olarak soru tipini anlamaya ve hangi çözümleri uygulayarak soruyu çözdüğünüze dikkat edin. Bakanlık her ay LGS örnek soruları yayınlıyor. Özellikle o sorulara çok iyi çalışın. Geçmiş yılların sınavlarını ve hatta örnek sorularını çözün. Hız, çanta, okyanus, nitelik gibi yayınların denemelerini tavsiye ederim. Netlerinizi iyileştrimenin tek yolu yukarıda dediğim şekilde bol bol soru çözmek. Başarılar dilerim.

Açıkçası 6. sınıftan beri temeli olmadığını düşünürsek yeni nesil soru çözmesi çok çok zor. Ondan önce kesinlikle konu çalışması ve kazanım testlerini halletmesini öneriyorum.

Bunun için Ankara yayıncılığın matematik kitabını önerebilirim. Kolaydan zora gidiyor fakat içindeki kazanım sorusu 6. sınıftan beri temeli olmayan birine göre bence yetersiz. Lakin MEB'in yayınladığı kazanım testlerini çözdükten sonra yeni nesile geçmek için gayet iyi olduğunu düşünüyorum.

Bu arada öncelikle LGS'de çıkacak kolay konulardan başlamanızı öneririm. Çarpanlar ve katları hallettikten sonra karekök, sonrasında üslü sayılar gibi gidebilirsiniz.

Bence 8. sınıf ilk dönem konularının zorluk derecesi şöyle (kolaydan zora)
Karekök < veri analizi < olasılık < üslü ifadeler < çarpanlar ve katlar. (umarım unuttuğum konu yoktur)

Aynı bensin.Bence ikimiz de bu gelecek tatili iyi değerlendirelim.Mesela her gün belli bir sayıda beceri temelli soru çözersen bence düzeltebilirsin.Özellikle MEB'in kendi kitabını tavsiye ederim.Lgs'yi de MEB yapacak, o yüzden yani .
bencede her bir gün daha değerli umarım sonuç alabiliriz

Son denemenizin yayını neydi? Temeliniz 6. sınıftan beri hiç yok ise mutlaka konu çalışın. Normal soruları yapmadan yeni nesil soru yapamazsınız.
Ayrıca feniniz kötü gelmiş eğer denemelerin genelinde bu şekilde geliyorsa matematikten önce fenden 17-18 yapmaya çalışın derim. Yanlış yapmazsanız daha iyi olur.
Ayrıca konu çalışmak için hala geç değil. 3 doğru 2 aylık bir süreçte 10 belki 12 doğruya bile çıkabilir. Temeliniz yoksa konu çalışın, kazanım testi çözün. İsterseniz kaynak tavsiyesi verebilirim.

Evet, MEB'in kendi kaynakları çok önemli. Çoğu soru kalıbı neredeyse MEB'in kitapları ve örnek sorularıyla birebir aynı çıkıyor.

Bu arada hangi konulardan eksiğiniz olduğunu düşünüyorsunuz?
günay yayınları denemesi olduk fenden yanlışlarım full kalıtım konusundan başka yok matematik te en eksik olduğum konu üslü sayılar

LGS'nin olayı konu bilmekten ziyade soru çözmek olduğu için bol bol "kaliteli" yayınların denemelerini veya beceri temelli sorularını çözün. Soru çözerken sadece soruyu çözüp geçmeyin, aynı zamanda ders konusundan bağımsız olarak soru tipini anlamaya ve hangi çözümleri uygulayarak soruyu çözdüğünüze dikkat edin. Bakanlık her ay LGS örnek soruları yayınlıyor. Özellikle o sorulara çok iyi çalışın. Geçmiş yılların sınavlarını ve hatta örnek sorularını çözün. Hız, Çanta, Okyanus, Nitelik gibi yayınların denemelerini tavsiye ederim. Netlerinizi iyileştrimenin tek yolu yukarıda dediğim şekilde bol bol soru çözmek. B ve ziyadesiyle ben konular ve yeni nesil sorularda kötüyüm
ziyadesiyle bende konularda ve yeni nesil sorularda kötüyüm dediklerinizi yapacağım teşekkürler

Öncelikle yapamıyorum diye sakın çalışmayı bırakma. Sınav haziran ayında galiba. Şu anda yapman gereken diğer derslerden denemeleri aksamadan son tempo ile matematik konusu çalışman yetişir mi diye düşünme ne kadar çok konu bitirirsen o kadar sana artı katara zaten yapamıyorum diye bırakırsan daha fazla PUA'ndan vazgeç
konularım eksik evet üzerine düşmem gerek teşekkürler

Son düzenleme:
Açıkçası 6. sınıftan beri temeli olmadığını düşünürsek yeni nesil soru çözmesi çok çok zor. Ondan önce kesinlikle konu çalışması ve kazanım testlerini halletmesini öneriyorum.

Bunun için Ankara yayıncılığın matematik kitabını önerebilirim. Kolaydan zora gidiyor fakat içindeki kazanım sorusu 6. sınıftan beri temeli olmayan birine göre bence yetersiz. Lakin MEB'in yayınladığı kazanım testlerini çözdükten sonra yeni nesile geçmek için gayet iyi olduğunu düşünüyorum.

Bu arada öncelikle LGS'de çıkacak kolay konulardan başlamanızı öneririm. Çarpanlar ve katları hallettikten sonra karekök, sonrasında üslü sayılar gibi gidebilirsiniz.

Karekök < veri analizi < olasılık < üslü ifadeler < çarpanlar ve katlar. (umarım unuttuğum konu yoktur)
Dedikleriniz doğru ama sınava hemen hemen 1 ay gibi bir süre kaldı. Bu süre içinde 6. sınıf temellerine dönüp konu çalışmak ve ilerleme kaydetmek, üstüne birde beceri temelli soru çözmek neredeyse imkansız. Bence sınava zaten kısa bir süre kalmışken nereden dönülürse kârdır. Bu eğitim sisteminde zaten ezber ön planda olduğundan soru tiplerini bile ezberlese en az 10 net yapar bence. Tabii konuları da 100% boşlamamak lazım.

kesinlikle zorluk derecesine aynen katılıyorum dediklerine bakacağım teşekkürler

Yeni konular

Geri
Yukarı