LGS Hakkında Tavsiyeleriniz

araba lastiği

Hectopat
Yer
Jant
Öncelikle 7.sınfım ve derslerim ortalama-iyi arasında. 5 ve 6. sınıftaki ortalamalarım 94.2 ve 95.5 idi. Genelde matematikte çok fazla dikkat hatası yapıyorum. Artık buna çok dikkat ediyorum. Değil LGS, öğrencilik hayatı boyunca matematiğin önemli olduğunu biliyorum. Bu yüzden LGS için matematikte önemli adımlar atmam gerekiyor, bunu birkaç aydır düşünüyorum. Bu sene matematiğim gerçekten de daha iyi.
LGS'ye hazırlık olarak şimdiden yapacağımın matematikten bolca yeni nesil soru çözüp Türkçeden de paragraf ve sözel mantık soruları çözmek olduğunu anladım. Şu anda sadece yedinci sınıfıma katkısı olacak gereksiz dersler yerine bunlar üzerine yoğunluk gösteriyorum. Özellikle sosyal medyada "LGS bana girdi size de girecek" gibi şeyler görüyorum, bu beni korkutuyor. Çevremde güzel liselere giden insanlar var ki sadece iki yanlış yapan birini bile tanıyorum, genelde şunu duydum, "6 ve 7'ı pek takmazdım, sınav zamanı çok çalıştım, falan lisedeyim. Sen de düzgün çalış, yaparsın, zor değil".
Ek olarak inkılap tarihi, Türkçede kelime anlamına yönelik sorular gibi benim lehime olan durumlar var.

Kısaca şu anki hazırlıklarım;
  • Yeni nesil ve mantık soruları çözmek soru çözmek.
  • Paragraf sorularında pratik olabilmek. (şu an bunda iyi gidiyorum)
  • Soru çözme süremi mümkün olduğunca azaltmak. (genelde deneme sınavlarında süre sıkıntısı çekiyorum)
Önerilerinizi ve deneyimlerini bekliyorum.
@FakirSincap @GerginGörünüşlüAdam

Son düzenleyen: Moderatör:
Kardeşim daha çocuksun kendini bu kadar kasma yoksa bir zamandan sonra bunulacaksın, akışına bırak. Sana ders çalışma demiyorum fakat bu kadar kasma kardeşim LGS her türlü yaparsın.
Aynen öyle üniversite sınavı değil bu her türlü giriyorsun iyi kötü değişir çalış yeter.

Bu kadar kasma abicim. Biraz deneme çöz ve dünya klasiklerini oku faydasını görürsün. Hayatının odak noktasına sadece bir sınavı yerleştirme, enstürman çalabilirsin,kendini savunmak için bir spor ile meşgul olabilirsin vesaire. Bunları yapabilirsen mutlu ve tatmin olmuş gibi hissedersin.

• Soru çözme süremi mümkün olduğunca azaltmak. (genelde deneme sınavlarında süre sıkıntısı çekiyorum)
  • Düzenli soru çözdükçe ve konu tekrarı yaptıkça hal olur, sakın boşlama yoksa kendini çıkmazda bulursun.
  • Kitap okuyup bol paragraf sorusu çözmen iyi olur.
  • Süre tutarak çalış ve bol soru çöz.

Öncelikle 7.sınfım ve derslerim ortalama-iyi arasında. 5 ve 6. sınıftaki ortalamalarım 94.2 ve 95.5 idi. Genelde matematikte çok fazla dikkat hatası yapıyorum. Artık buna çok dikkat ediyorum. Değil LGS, öğrencilik hayatı boyunca matematiğin önemli olduğunu biliyorum. Bu yüzden LGS için matematikte önemli adımlar atmam gerekiyor, bunu birkaç aydır düşünüyorum. Bu sene matematiğim gerçekten de daha iyi.
LGS'ye hazırlık olarak şimdiden yapacağımın matematikten bolca yeni nesil soru çözüp Türkçeden de paragraf ve sözel mantık soruları çözmek olduğunu anladım. Şu anda sadece yedinci sınıfıma katkısı olacak gereksiz dersler yerine bunlar üzerine yoğunluk gösteriyorum. Özellikle sosyal medyada "LGS bana girdi size de girecek" gibi şeyler görüyorum, bu beni korkutuyor. Çevremde güzel liselere giden insanlar var ki sadece iki yanlış yapan birini bile tanıyorum, genelde şunu duydum, "6 ve 7'ı pek takmazdım, sınav zamanı çok çalıştım, falan lisedeyim. Sen de düzgün çalış, yaparsın, zor değil".
Ek olarak inkılap tarihi, Türkçede kelime anlamına yönelik sorular gibi benim lehime olan durumlar var.

Önerilerinizi ve deneyimlerini bekliyorum.
@FakirSincap @GerginGörünüşlüAdam
Hocam bence günlük düzenli tekrar ve üstüne tekrarını yaptığın konuyla alakalı 20-30 soru. Yeter bence.

Öncelikle 7.sınfım ve derslerim ortalama-iyi arasında. 5 ve 6. sınıftaki ortalamalarım 94.2 ve 95.5 idi.

İnan okul ortalamasının neredeyse LGS'de hiçbir önemi yok. Ben dahil bir çok arkadaşım 97-98 ortalamamız vardı ama kötü yaptık.

Verebileceğim tavsiyeler:
1.) Yanlış okumamaya özen göster (soru kökünün altını çiz).
2.) Şimdiden değil ama yeni nesil çöz çünkü sınavda %90 öyle geliyor.
3.) Türkçe mantık muhakemelere çalış.
4.) İnkılap, din, ingilizce çerez dersler. Temel derslere çalış.
5.) 7. sınıf için günlük tekrar + tekrar ettiğin konu ile ilgili 2, 3 test yeterli olur.

İnan okul ortalamasının neredeyse LGS'de hiçbir önemi yok. Ben dahil bir çok arkadaşım 97-98 ortalamamız vardı ama kötü yaptık.
Bir arkadaşım vardı; ortalaması 98'di ve deneme sınavlarında hep 2.di, ben ise 96 ve 10. idim. Ben şu an Nitelikli(puanlı)Anadolu Lisesindeyim, o ise Niteliksiz(puansız)Anadolu Lisesinde... O kaybetti.

Bir arkadaşım vardı; ortalaması 98'di ve deneme sınavlarında hep 2.di, ben ise 96 ve 10. idim. Ben şu an Nitelikli(puanlı)Anadolu Lisesindeyim, o ise Niteliksiz(puansız)Anadolu Lisesinde... O kaybetti.

Evet dediğim gibi, ben okulda çok daha iyiydim çoğu kişiden ama çoğu geçti beni.
Ya ekstra olarak ben çok stres oldum elim falan titriyordu sınavda, kodlama yaparken taşırıyordum o kadar. En önemlisi stres olmamak. Stres olunca bildiğini de unutuyorsun benim gibi.

Geri
Yukarı