LGS için çalışma programı önerisi

Hocam istediğim net sayısı filan belli.(sadece matematik çalışarak olmayacak bir hedef.)

Eki Görüntüle 1667665

Sadece matematik derken sınav gününe kadar her gün sadece matematiği kastetmiyorum dostum. Günde 7 saat çalışıyorsan 5 saatini matematiğe ayır kalan saatleri kendi keyfince Türkçe ya da fen bilimlerine ayır.

Hocam istediğim net sayısı filan belli.(sadece matematik çalışarak olmayacak bir hedef.)

Eki Görüntüle 1667665

Her gün belirli alanlara çalış veya 2-3 gününü bir alana ayır. Mesela sayısal alan için en fazla gününü ayır.
Şöyle bir program yapalım;
Haftada 7 gün var.
Buna göre;

Haftanın 3 günü sayısal ( matematik, fen bilimleri):
Bu 3 günün 2 günü matematik çalış.
Diğer kalan 1 gün ise fen bilimlerine ayır.
Ya da istersen 3 güne 2 dersi de eşit bir şekilde dağıt.

Haftanın 2 günü sözel(Türkçe, din kültürü, inkılap):
2 günün 1 gününü Türkçeye ayır.
Diğer kalan 1 gününü ise hangi derste daha eksiğin varsa ona ağırlıklı çalış.

Haftanın 1 günü dil(İngilizce):
1 gün İngilizce çalış.

Haftanın sonuncu günü ise istersen off-day (serbest gün) yap, istersen soru çöz.

Şimdi gelelim nasıl çalışacağına;
Bana kalırsa her derse en az 3 saat ayır. Burada en fazla süreyi ayırman
Gereken dersler ise: Matematik, fen bilimleri, Türkçe.
Bunlara sabit bir şekilde 5 saat çalış. Her 1 saat bittiğinde 5 dakika mola.
Ver. Evin içinde dolaş. Balkona çık. Veya bir şeyler ye. İstersen bu süreyi.
15 dakikaya kadar çıkarabilirsin. Ama unutma bu senin ders çalışma zamanının.
Daha geç bitmesine sebep olur.

Diğer kalan derslere ise en az 3 saat çalış.

İngilizcede, çokça grammare(dil bilgisi) çalış.

Din kültüründe ise şu ünitelere ağırlıklı olarak çalış;
Bir peygamber tanıyorum. Hz Musa (a. S)
Kaderle ilgili kavramlar.
Bir peygamber tanıyorum. Hz Şuayb (a. S)
Din, bir ve toplum.
Zekat ve sadaka ibadeti.
İslam'ın paylaşma ve yardımlaşmaya verdiği önem.

İnkılap tarihinde ise zaten 3 ünite var. Onları halledersin.

Bu arada bunları senin 2. dönemden muaf olduğunu bildiğini varsayarak
Hazırladım.

Şimdiden iyi çalışmalar dostum :D

İçimde sürekli bir isteksizlik var. Uyku düzenim bozuk ve çalışma programım yok. Bir program oluşturmam lazım ama bir türlü olmuyor. Kafam estikçe soru çözüyorum.

Hocam bence kendini çok kasmana gerek yok heyecan iyi ama fazlası zarar abartmadan günlük soru çözsen yeter bence ben hiç çözmemiştim okul notlarım iyi olduğu için ama günlük 200 300 soru çözenler görmüstüm.

Sana önerim Anadolu veya fen lisesine gitmek yerine meslek lisesine git neden diye soracak olursan hem istediğin bölümde staj yapabiliyor olman ve üniversite okumadanda kolayca meslek sahibi olabiliyor olman daha fazla işine yarar Anadolu'da veya fende derslere kafa çürütmeye gerek yok.

Tabii meslek lisesinin ortamıda kötü bunu da göz önünde bulundurman lazım ama çevrende güzel ortamı olan bir meslek lisesi varsa ona gitmeni öneririm eğer yoksada çok programlı lisede güzel olabilir.

Son düzenleme:
Sana önerim Anadolu veya fen lisesine gitmek yerine meslek lisesine git neden diye soracak olursan hem istediğin bölümde staj yapabiliyor olman ve üniversite okumadanda kolayca meslek sahibi olabiliyor olman daha fazla işine yarar Anadolu'da veya fende derslere kafa çürütmeye gerek yok.

Tabii meslek lisesinin ortamıda kötü bunu da göz önünde bulundurman lazım ama çevrende güzel ortamı olan bir meslek lisesi varsa ona gitmeni öneririm eğer yoksada çok programlı lisede güzel olabilir.
Mühendisler, mimarlar, avukatlar gökten düşecek o zaman hocam değil mi?:D

Benim deneyimlerime göre inkılap din pek çalışılması gereken konular değil. Dini zaten direkt Türkçe'nin basiti olarak düşünebilirsin. Bu sene bunu değiştireceklerini de sanmıyorum. Soruyu okumadan bile çözülebilecek dersler bence bunlar. Şıklara bak, hangisi iyiyse onu seç gibi sorular oluyor çoğunlukla. Deyimlere de pek bakman gerektiğini düşünmüyorum biz hep onlara bakıyorduk da bence bir anlamı yok belki on binler belki yüz binlerce deyim var öğrendiğin deyimlerin sınavda çıkması zor. Türkçe matematik fen çok önemli. Türkçede yazım kuralları büyük küçük harf vs. Deneme çözdükten sonra bu kadar yanlışım varmış diyip çöpe atma neden yanlış yaptım bu soruları diye bak.

Türkiye'nin sisteminde okuyup kafayı yemektense bu daha mantıklı gibi.

Üniversiteyi okuyacağım diyorsan zaten okula devam edebilirsin yani avukat mimar olacağım dersen oku üniversiteyide en azından meslekte çok fazla ders çalışmazsın.
Siz öyle sanın hocam. Meslek liseleri asıl daha çok istikrar ve çalışma isteyen yerlerdir.

Yeni konular

Geri
Yukarı