LGS için ders çalışma programı

Peki kendine göre yaptığın haftalık bir plan var mı?
İnternetten aldığım online eğitim bana verdi. Onu kullanıyorum.
Anlıyorum. O zaman olabildiğince düşük tutmaya çalışın. Zaten kendinizi tanıyorsunuz, hangi derslerde daha iyi olduğunuzu biliyorsunuz. Sıkıntılı olduğunuz ders/konulara biraz daha ağırlık verirseniz daha iyi bir sonuç elde edersiniz. Başarılar :)
Yardımın için teşekkür ederim :)

Sakıncası yoksa ders programını atar mısın?
Anlatayım;
Hafta içi (7'de okuldan geliyorum) max. 1 saat dinlenme (içerisinde yemek yemede var) 2 saat ders çalışma ve bu sırayla gidiyor. Hafta sonu 4 saat bu çalışma süresi. Sırayla gidiyor. Örneğin ;
Pazartesi:Fen , Salı:Matematik , Çarşamba:İnkılap , Perşembe:Türkçe , Cuma:Fen yani 4 ders kendini tekrarlıyor.

Anlatayım;
Hafta içi (7'de okuldan geliyorum) max. 1 saat dinlenme (içerisinde yemek yemede var) 2 saat ders çalışma ve bu sırayla gidiyor. Hafta sonu 4 saat bu çalışma süresi. Sırayla gidiyor. Örneğin ;
Pazartesi:Fen , Salı:Matematik , Çarşamba:İnkılap , Perşembe:Türkçe , Cuma:Fen yani 4 ders kendini tekrarlıyor.
Peki şöyle bir şey düşündün mü:
Pazartesi: Fen, Matematik
Salı: İnkılap, Türkçe
Çarşamba: Fen, Matematik
Perşembe: İnkılap, Türkçe
Cuma: Fen, Matematik
Yani bir gün sözel, bir gün sayısal.

Haftada 5 saat kesinlikle ama kesinlikle çok az. 10. sınıfım ve günde en az 3-4 saat çalışıyorum. Siz sınavcısınız üstelik. Ben LGS'ye girerken telefonumu, bilgisayarımı kapatıp kaldırmıştım. Sadece iletişime yarayan bir tuşlu telefon kullanıyordum. Çoğu teknolojiden uzak bu 1 senemde hiçbir şey kaybetmedim teknoloji açısından. Size de kendinizi bir nevi sanal dünyadan soyutlamanızı öneririm.

Ders çalışma programına gelirsek. okuldan saat kaçta çıkıyorsunuz bilmiyorum ama eve gelir gelmez mutlaka dinlenin. Örnek olarak eve 5.30'da gelmiş oluyorsanız 6.00'ya kadar dinlenin. Sonra yemek saatine kadar çalışın. Ödev olur, tekrarlar olur, sınav hazırlığı olur... Yemeğe kadarki süreyi mümkünse 40 dakika ders, 10 dakika mola gibi düzenlemeye çalışın.

Yemekten sonra da yine bir süre mola verebilirsiniz. 10 dakikayı geçmesin. Sonra kendinize günlük saat kaça kadar çalışabileceğinizi belirleyin. Mesela 11. Saat 11.00'e kadarki vakti yine 40 dakika ders, 10 dakika mola olmak üzere bölün. Test çözmeniz çok önemli. Ders çalışma dışında bol bol kitap okuyun. Öğrendiğiniz yeni konuları o günün akşamında tekrar edin ve o konudan testler çözün. Anlamadığınız şeyleri mutlaka öğretmenlerinize sorun. Okulunuz yapıyor mu bilmiyorum ama mümkünse haftada bir, en kötü ihtimalle iki haftada bir LGS tarzı denemeler çözün.
Teog a hiç ama hiç çalışmadan 485 aldım. Bu kadar kasmayın cidden.
Anlatayım;
Cidden kafanı verip dersi derste dinlersen günlük 1-2 saat yeterli olacağını düşünüyorum ama kafanı derse vermen lazım okulda iken yoksa çalışmak şart ben teogu dersi derste dinleyerek kazandım matematik ten 3 yanlış 2 sınavda ing 1 yanlışım vardı. Toplam 4 yanlış yapmıştım.

Son düzenleme:
Teog a hiç ama hiç çalışmadan 485 aldım. Bu kadar kasmayın cidden.
TEOG LGS'den çok ama çok daha kolay bir sınavdı. Üstelik her insan aynı dersi aynı çalışmayla anlamaz. Siz o derse daha yatkınsınızdır, daha kolay anlarsınız. Bir başkası nefret eder dersten, 5 saat de çalışsa anlamaz.

TEOG LGS'den çok ama çok daha kolay bir sınavdı. Üstelik her insan aynı dersi aynı çalışmayla anlamaz. Siz o derse daha yatkınsınızdır, daha kolay anlarsınız. Bir başkası nefret eder dersten, 5 saat de çalışsa anlamaz.
Tabi ki dediğiniz doğru fakat insan kafasını verdi mi yapabilir. Neden bu kadar emin oluyor derseniz 6 ve 7 sınıfta notlarım berbattı. Ayrıca lgs yeni nesil soru denilen sorular soruluyor onların hepsini inceledim gene kolay geldi bana sanki biraz abartıyorsunuz gibi. Çünkü üniversite sınavına insanlar 4-5 saat çalışarak girip 30-40 bin yapıyor ki lise sınavında hem takan çok olmuyor üniversite sınavına göre.

Tabi ki dediğiniz doğru fakat insan kafasını verdi mi yapabilir. Neden bu kadar emin oluyor derseniz 6 ve 7 sınıfta notlarım berbattı. Ayrıca lgs yeni nesil soru denilen sorular soruluyor onların hepsini inceledim gene kolay geldi bana sanki biraz abartıyorsunuz gibi. Çünkü üniversite sınavına insanlar 4-5 saat çalışarak girip 30-40 bin yapıyor ki lise sınavında hem takan çok olmuyor üniversite sınavına göre.
Üniversite sınavına tekrar girebiliyorsunuz, lise sınavı bir kere oluyor. İşi şansa bırakmamak lazım. Siz kendinizden bahsetmişsiniz yine ama dediğim gibi herkesin kavrama kabiliyeti aynı değil.

Benim durumum da seninki gibiydi bayağı korkuyordum sınavdan arkadaşlarımdan az çalıştığım için. Robotik kodlama durumu bende de vardı daha sonra sınav beklediğimden kolay çıktı yüzdelik dilimim %3.75. Hedefin %1 ve altı değilse hiç kendini soyutlamana gerek yok LGS ne kadar zor gözükse de zor değil örnek sorulardan kaç net çıkardığın önemli ortalama o kadar önemli değil.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı