LGS İçin Çalışmak

Hep ders hep ders olmaz bu sene LGS'ye girdim ve maalesef düşük bir puanla çıktım girerken rahat 400'ü geçerim diyordum ama sayısalın bu kadar zor olacağını düşünmemiştim. Çıktığım puan ise 320 civarıydı maalesef ama istediğim liseye girmiştim. Çok fazla ders çalışmak iyi değildir kendine zaman ayır. En az 3 saat zaman ayır ki ileride hedefine ulaşınca canın sıkılmasın.

Üstteki arkadaşın da belirttiği gibi bu sınavın kilit noktası kesinlikle kitap okumak ve analitik düşünme becerisi. Sınavda bilgiden çok hızlı okuma ve analitik düşünebilmek önemli, sayısalı yetiştirmek çok çok zor çünkü. Bilgi kısmı ise daha basit kalıyor bunlara göre. Dediğim gibi bol bol kitap oku ve kesinlikle matematik dersine ağırlık ver. Matematik evet oldukça zor ancak bu soruların önemli bir kısmı analitik düşünme yapısı iyi olan birisi için yapılamayacak kadar zor değil.

Bu sınava kitap okumadan ve çok çalışmadan giren birisi olarak şimdi baktığımda en az 5-6 soruyu daha yapabilirdim diyorum. Ve çalışmadığım için değil kitap okumadığım için pişman oldum, çünkü bilgi eksiğim yoktu. İyi bir liseye gittiğim için durumum kötü olmasa da bu dediklerimi yapsaydım daha farklı yerlere gelebilirdim.
Merak ettik acaba hangi lisedesin?

SayısAL bölümde 6 farklı yayında mantık muhakene destekli sorularla birlikte 367 soruda 17 yanlış iyi mi kötü mü

İlk mesajda 150 soru çözdüğünüzü belirtmişsiniz bu sayı biraz az ayrıca Türkçe soruları için ALES çözmeni tavsiye ederim denemelerden önce YouTube aracılığıyla çalışabilirsin benim sadece bir boşum vardı tüm sınavdan Galatasaray bile yazabilirdim, hadi kolay gelsin.

Merhabalar. Ben 13 yaşındayım, dalga geçeceksiniz geçebilirsiniz. Neyse, ben Galatasaray Lisesi istiyorum ve yaptığım şeyler:
Instagram vs sosyal medya ve oyun tarzı, boş zaman geçen uygulamaları kaldırdım.
Telefonu ihtiyaç dışında kullanmıyor, onun yerine satranç oynuyor ya da kitap okuyorum.
Zayıf konularımı anlayana kadar tekrar dinliyor, notlar alıyor, testler çözüyor, anladıktan sonra da yapıyorum.
Sabah 07.10'da okulda ders başlıyor, 12.45'te bitiyor. 2'de kursa gidiyor 20.00'a kadar orada çalışıyor eve gelip 00.00'a kadar çalışıyor, sonra biraz kitap okuyup günlük yazıp ertesi gün planı çıkarıyor ve yatıyorum.
Okulda teneffüste, dersin boş geçen zamanlarında, beden eğitimi dersinde, teknoloji tasarım gibi derslerde test çözüyorum.
Günlük min. 150 soru çözüyorum.
Geçen sene bu kadar çok çalışmazdım, derslerde bazen konuşurdum ve notlarım iyi idi, bu sene sınıf içi konuşma yok, derste sessizim ve parmak kaldırmadan konuşmuyorum. 9 yıllık sınıftaki haylaz arkadaşlarım dalga geçiyor. Yani ezmiyorlar ama takılıyorlar, ben de gülüyorum ama bir yerde hata mı yapıyorum? Ben halimden memnunum. Yeterli mi yaptıklarım?
LGS'nin ilk deneklerinden biriyim.Kardeş sana şöyle diyeyim konular birden ağırlaşıyor ama sen evde tekrarını yapıp internetten de dinlersen zaten yaparsın.Umarım istediğin yerlere gelebilirsin.

Son 2 hafta çalışarak girdim sınava %3 yaptım keşke çalışsaymışım dedim. Sen de benim gibi olma plan yap çalış. Galatasaray çok hayal gibi duruyor yani kazanamazsan üzülme bu çok normal olur bence. %5 in altındaki bir yüzdelik dilim gayet iyidir. Hedefini bu yönde tutarsan bence daha iyi olur.

Merhabalar. Ben 13 yaşındayım, dalga geçeceksiniz geçebilirsiniz. Neyse, ben Galatasaray Lisesi istiyorum ve yaptığım şeyler:
Instagram vs sosyal medya ve oyun tarzı, boş zaman geçen uygulamaları kaldırdım.
Telefonu ihtiyaç dışında kullanmıyor, onun yerine satranç oynuyor ya da kitap okuyorum.
Zayıf konularımı anlayana kadar tekrar dinliyor, notlar alıyor, testler çözüyor, anladıktan sonra da yapıyorum.
Sabah 07.10'da okulda ders başlıyor, 12.45'te bitiyor. 2'de kursa gidiyor 20.00'a kadar orada çalışıyor eve gelip 00.00'a kadar çalışıyor, sonra biraz kitap okuyup günlük yazıp ertesi gün planı çıkarıyor ve yatıyorum.
Okulda teneffüste, dersin boş geçen zamanlarında, beden eğitimi dersinde, teknoloji tasarım gibi derslerde test çözüyorum.
Geçen sene bu kadar çok çalışmazdım, derslerde bazen konuşurdum ve notlarım iyi idi, bu sene sınıf içi konuşma yok, derste sessizim ve parmak kaldırmadan konuşmuyorum. 9 yıllık sınıftaki haylaz arkadaşlarım dalga geçiyor. Yani ezmiyorlar ama takılıyorlar, ben de gülüyorum ama bir yerde hata mı yapıyorum? Ben halimden memnunum. Yeterli mi yaptıklarım?
Sınava girmiş biri olarak söylüyorum senden daha fazla çalışan arkadaşlarım kazanamadı ama daha az çalışanlar kazandı. Sınavda fenden başla sözel derslerin kat sayısı az olduğu için yüzeysel bak çok kolay oluyor ve kat sayısı 1 yani sözele asılma sayısala asıl. Kendini çok yorma ve asla stres yapma stresten dolayı şuan sınavlı okuldayım ama istediğim okulun 2-3 okul aşağısında. O okula bile 4.nakille girdim. Ama şuan memnunum okulumdan öğrenciler biraz alt seviye fakat öğretmenler çok iyi o yüzden sınavdan sonra çok üzülme çünkü ne bileyim üstün zekalı değilsen belki öylesindir bilmiyorum Galatasaray biraz zor TEOG zamanında olsaydık evet gitmek daha kolaydı ama LGS, işin içine mantık soruları giriyor.

Çalışanın hakkını vermeyen bu iğrenç sistemde umarım sen hakkını alırsın. Bende senle aynı şeyleri yapıyordum ve günlük 1000 soruya kadar çıkmıştım ama puan 365... Buna inanmak hala zor geliyor...

Bana soracak olursanız bu kadar ders olması doğru değil dostum. Çık dışarı eğlen,gez toz,bilgili videolar izle dersi derste dinle günde 1.30-2 saat çalışsan fazlasıyla yeterli olur.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı