LGS için tavsiyeler

Bu sene LGS'ye gireceğim mecbur.
Geçen sene Dershane'den burs kazanmıştım o yüzden, dershaneye gidiyorum.
Hedefim 500 tam puan ama sıkı çalışmam gerektiğine inanmıyorum. Sınıftaki her hafta özel hocaya giden+dershaneye giden arkadaşım ile aramızda 20 puan var.
Biraz egoistliğe kaçacak ama ben diğerlerinde zeki olduğumu düşünüyorum.
Zaten hocalarımız çok ayrımcılık yapıyor. Biz listede 4 kişiyiz. Birinin annesi diğerinin babası yok. Diğeri ise çok zengin. Bizim İnkılap hocamız, babası olmayan arkadaşa çok şefkatli davranıyor. Şu ana kadar ona 2-3 test kitabı verdi bana 0.
İkimizde ara sıra şiir yazıyoruz. Her zaman onunkini beğeniyorlar. Fazladan test kitabı olduğu zaman onlara veriyorlar. Şakala bende dahil olmak istiyorum ama fazlalık gibi hissediyorum.
Konu biraz saptı ama hocalarım böyle yani hepsinin saçma sapan hareketleri var. Ödevi soruyorum mat hocasına ayarlanıyor bana. Konu bayağı dağıldı kusura bakmayın.

Yani iyi bir lisenin önemi daha iyi anladım. O yüzden sizin tavsiyeleriniz neler?

Tam puan almakla zeki olmanın alakası yok. En mal adam sınavdan önce oturur yüzlerce denemeyi, binlerce soruyu yalayıp yutar, sınavın içinden geçer, sen zekana güvenip 3-5 deneme çözüp sınava girer, yamulursun. İş yerinde bir çocuk vardı, 2 yıl üst üste kaldığı için liseden atılmıştı "ben çok zekiyim, hiç çalışmadım ama şöyle 2-3 hafta çalışsam Boğaziçi falan tuttururum' demişti, sen böyle deyince o çocuk aklıma geldi :) Hocaların babası olmayan çocuğa ayrımcılık yapmaları da normal bir şey.

Bu tür durumlarda hocalar mazlum çocuğu el üstünde tutalım diye okulun geri kalanına ayrımcılık yapar, işin suyunu çıkarırlar ama bunu fark etmezler. Mesela ben 8. sınıftayken derste hocamız (muhtemelen ya çok fakirdi ya da yetimdi) çalışkan çocuğa dershaneye gidip gitmediğini sordu, çocuk da hayır dedi. 2 dk çıkıp dışarıda konuştular. Ertesi gün dershaneye gittim bir baktım sınıfta bu çocuk oturuyor. Nasıl yaptılar nasıl ayarladıysalar çocuğu ertesi gün dershaneye kaydettiler. Hatta daha da beteri, bu çocuk bazen okul birincisi olurdu, çok övüp tebrik ederdiler, dönem sonuna doğru sınıfımızdaki bir kız okul birincisi olmaya başladı, kızı tebrik etmek yerine o geri düşen çocuğa kızıp nasıl birinci olamadın diye surat yapıyordular.

Neyse yani bu olaylar oluyor, kafaya takma. Sen zekana mekana güvenme, sıkı çalış, iyi bir liseye git. Orta- düşük kaliteli liseler 4 yıllık hapishaneden ibaret oluyor.

Fen'i 25 dakikada yaptım. Kodlamayı yanlış yaptım herhalde çünkü kontrol ettiğimde 1 yanlış gösteriyordu. Sonuç gelince 3 yanlış oldu.
Gitmel istediğim bir lise var geçen sene 1,85 ile kapattı. O okula sondan giden kişi arkadaşım.
Dediğiniz gibi lise iyi olunca çok iyi oluyor. Yazarlığa ve yazılıma meraklıyım ve bunları lisede geliştirebileceğimi sanıyorum.
Benim ilçemde iyi sayılmaz hala at arabaları var yollarda.
Yüksek bir hedef belirdim daha çok çalışayım diye. Hocalarımızda hedeflerinizi yüksek tutun demişti. Sanırım elinden gelenin en iyisini yapmak daha mantıklı.
Matematiğim geçen sene 17ye 3 gelirdi. Bu deneme sınav yayınlarınındı hoca o yüzden zor dedi.
Hocalar günde 200 soru çözmeniz lazım diyor. Ama ödevlere 2 saatim gidiyor.

Acaba günlük konu tekrarı+75 soru yapsam iyi midir? Boş vakitlerimde kitap okurum.
Bir de sen hiç özel ders aldın mı? Ben pek alma taraftarı değilim.

Hiç özel ders almadım gerek olduğunu da düşünmüyorum açıkçası. Fenden 1 yanlış olması güzel fakat kodlamaya bir dahakine dikkat edin. Sırf kodlama hatası yüzünden sınavdan kötü almak kimsenin isteyeceği bir şey değil.

Bu arada soru sayısına hiç ama hiç takılmayın. O gün ruh haliniz nasılsa canınız nasıl istiyorsa öyle çözün. Tabii kendinizi bilerek çözmeniz gerekli. Kısacası iş sizde bitiyor. Her gün ben bugün iyi değilim soru çözmeyeceğim derseniz olmaz fakat neden soru çözmeye ne kadar ihtiyacınız olduğunuzu kestirdiğinizde soru sayısının hiçbir önemi kalmıyor. Sayılara takılmayın, gerekirse şaka yapmıyorum günde 30 soru çözün ama hepsini anlayarak çözün.

Okul ödevleri konusunda eğer sizi çok yoruyorsa cevaplarını internetten bulun ya da ChatGPT'ye yaptırın geçin. Sırf okul ödevleri yüzünden asıl hedefinizden şaşmayın.

Umarım hedefinize ulaşırsınız.

Bu sene LGS'ye gireceğim mecbur.
Geçen sene Dershane'den burs kazanmıştım o yüzden, dershaneye gidiyorum.
Hedefim 500 tam puan ama sıkı çalışmam gerektiğine inanmıyorum. Sınıftaki her hafta özel hocaya giden+dershaneye giden arkadaşım ile aramızda 20 puan var.
Biraz egoistliğe kaçacak ama ben diğerlerinde zeki olduğumu düşünüyorum.
Zaten hocalarımız çok ayrımcılık yapıyor. Biz listede 4 kişiyiz. Birinin annesi diğerinin babası yok. Diğeri ise çok zengin. Bizim inkılap hocamız, babası olmayan arkadaşa çok şefkatli davranıyor. Şu ana kadar ona 2-3 test kitabı verdi bana 0.
İkimizde ara sıra şiir yazıyoruz. Her zaman onunkini beğeniyorlar. Fazladan test kitabı olduğu zaman onlara veriyorlar. Şakala bende dahil olmak istiyorum ama fazlalık gibi hissediyorum.
Konu biraz saptı ama hocalarım böyle yani hepsinin saçma sapan hareketleri var. Ödevi soruyorum mat hocasına ayarlanıyor bana. Konu bayağı dağıldı kusura bakmayın.

Yani iyi bir lisenin önemi daha iyi anladım. O yüzden sizin tavsiyeleriniz neler?

500 puan çok zor her gün okuldan sonra tekrar et test çöz ve unutma ki verimli çalışmak çok önemli yani çalıştıktan sonra kendine sor ben neleri öğrendim eksiğim neler gibi bir de denemeler şimdiden belli olmaz daha bir şey görmedin ve denemelerden sonra yapamadıklarına bak öğrenene kadar hocalara sor. Dershane olarak da ben bireysel çalışarak bana göre iyi bir puan yaptım hatta dershaneye giden ve özel ders alan arkadaş benden düşük yapmıştı önemli olan verimli çalışmak.

İlk denemeye hiç çalışmadım.
Türkçe-2y 2 b
Matematik-5y
Fen b-3y
İnkılap- 1 y
İngilizce-2 y
Din-Full.

Zaten çok kitap okuyan birisyidim. Şimdi hocalar günde 200 soru çözmelisiniz diyor. Ödeve zaten 2 saatim gidiyor.

Sadece dini fulleyerek olmaz ben ingilizceyi çalışmadan umursamadan fullüyordum inkilaptan da aynı şekilde 1 yanlışım oluyordu. Ara dersleri tamamen fullemen gerek.

Geri
Yukarı