LGS'de nasıl başarılı olunur?

Zayıf derslerin hangisiyse onlara yönel. Benim İngilizce idi, ona biraz yüklenseydim şuan 9 puanla kaçırdığım okula yerleşmiştim (fiziki imkanları, üniversite başarısı olarak cidden fevkalade bir okuldu). Kitap oku, yeni nesil soru çöz. Yeni nesil soru demek, zor soru demek değildir bu arada. Düzenli ol.

Diğer arkadaşların söyledikleri de kısmen doğrudur. Bunları yaptığın takdirde en az %10'luk dilime girersin diye düşünüyorum.
Hocam o büyük ihtimal heyecan veya stres ben stresin ne kadar kötü bir şey olduğunu kendim gördüm arkadaşta görse iyi olur.
Kesinlikle, bir arkadaşım vardı yeni nesil soruları kavramıştı, gayet de başarılıydı fakat stres yaptı ve 350 aldı proje okulu olmayan bir Anadolu Lisesi'ne yerleşti.

Ayrıca, denemelerde farklı farklı teknikler de deneyebilirsiniz. Mesela; Sayısalda ilk Fen Bilimleri'nden başlıyorsan bir dahakinde Matematik'den başla. Eksik olduğun konulara bak, yapamadığın soruların çözümleri anla ve mantığını kavra.

Bu tavsiyelerimin sonuç vereceklerine (pozitif anlamda) eminim. Umarım dilediğin yerlere gelirsin.

Son düzenleme:
Benim gibi sınava bir kere bile çalışmayarak giren birisinin tavsiye vermesi çok sağlıklı olmaz ama yine de vereyim.

- Mantık sorularına kafayı gömün tamamen mantık üzerine çalışsanız bile iyi bir yerlere varabilirsiniz.
- Önceki dönemler kolaydı bu seferde kolay olur diye salmamalısınız.
- Eğer sınav zorsa ve kötü alırsanız üzülmeyin. Sınav size zorsa öbürlerine de zordur ve önemli olan puanınız değil sıralamanız.
- Sayısalda önce Fen Bilimleri'nden başlayın ben Matematik'ten başladım Fen'e 3 dakikam kalmıştı.
- Sıralamanız kötüyse bile ailem ne der diye düşünmeyin umarım anlayışlı olurlar
Sıralamamı ve puanımı merak eden olursa da ilk LGS'ye girilen dönemde girdim puanım 371 yüzdeliğim de 5.6

Bu sene LGS'ye hazırlanıyorum. Sizce nasıl başarılı olabilirim? Çok soru çöz cevabı benim için bir şey ifade etmiyor. Benim aklıma gelmeyecek yaratıcı fikirler için açtım konuyu.
Çok soru çöz cevabı verilebilecek mantıklı cevaplardan biridir. Neyse, kendi önerilerime geleyim.

Günde en az 20 matematik, 20 türkçe, 20 fen, 10 inkılap, 10 ingilizce, 10 din kültürü sorusu toplamda 90 soru çözmelisiniz.

Düzenli kitap okumalısınız.

Daha iyi odaklanmak için şu videoyu seyret:
Pür Dikkat (Deep Work) Çalışma Becerisini Geliştirmek - YouTube
Hatta bu videodaki kitabı okumanı da kesinlikle tavsiye ederim, yararı olacaktır.

Matematik sorularındaki şekilleri aklında oluştur, anlaman daha kolay olacaktır.

Soruları her zaman zaman tutarak çöz, etkisi olacaktır.

Sınavların kötü geçse bile 'ben zaten yapamıyorum en iyisi çalışmayayım' deme, yani öğrenilmiş çaresizlik durumuna düşme. Özgüvenini asla kaybetme.

Program oluştur ve programını asla aksatma. Tamam, bazı günler misafir gelebilir bir dersi yapamayabilirsin ama sakin ol, günler bitmedi. Diğer gün boş zamanda o dersi yapabilirsin.

Programını zamanlı bir program yapmamanı tavsiye ederim. Demek istediğim şu, 09.00-10.00 arasında matematik, 10.00-11.00 arası fen gibi şeylerdir. Bunu yapmak programına çoğu zaman uyamamanı sağlayabilir. Kendine yatma vaktine kadar süre ver, mesela 22'ye kadar o gün programımda olan tüm dersleri bitirmeliyim gibi.

Buraya kadar yazdıklarımı tam olarak anlamadıysan anlamadığın kısmı alıntılayarak sorabilirsin :)

Programını zamanlı bir program yapmamanı tavsiye ederim. Demek istediğim şu, 09.00-10.00 arasında matematik, 10.00-11.00 arası fen gibi şeylerdir. Bunu yapmak programına çoğu zaman uyamamanı sağlayabilir. Kendine yatma vaktine kadar süre ver, mesela 22'ye kadar o gün programımda olan tüm dersleri bitirmeliyim gibi.
Benim tavsiyem eğer bir programa uyamıyorsan mesela bu gün en az 4 saat çalışacağım gibi yapman diğer günler 4 saat çalışmanın altına girme yükselt veya aynı kalsın.

Önceki sınavları çözerek başlayabilirsin. Özellikle ilk seneki LGS'den yüksek bir puan alırsan olmuşsun demektir. Ben ilk sene girdim ve en zor sınavda oydu.

Benim dönemimde TEOG vardı. Hiç çalışmadan 400 puan yapmıştım, kolaydı sınav. Tabi ne kadar zorlaştırdılar bilmiyorum. Tavsiyem düzenli kitap okuyup, kendini fazla sıkmadan çalışırsan (yeni nesil sorulara dikkat et) çok rahat derece yapabilirsin.

Benim dönemimde teog vardı. Hiç çalışmadan 400 puan yapmıştım, kolaydı sınav. Tabi ne kadar zorlaştırdılar bilmiyorum. Tavsiyem düzenli kitap okuyup, kendini fazla sıkmadan çalışırsan (yeni nesil sorulara dikkat et) çok rahat derece yapabilirsin.

Ne kadar zorlaştırdılar anlatamam. Ayrıca 400 hiç çalışmayanların aldığı bir not.
Benim gibi sınava bir kere bile çalışmayarak giren birisinin tavsiye vermesi çok sağlıklı olmaz ama yine de vereyim.

- Mantık sorularına kafayı gömün tamamen mantık üzerine çalışsanız bile iyi bir yerlere varabilirsiniz.
- Önceki dönemler kolaydı bu seferde kolay olur diye salmamalısınız.
- Eğer sınav zorsa ve kötü alırsanız üzülmeyin. Sınav size zorsa öbürlerine de zordur ve önemli olan puanınız değil sıralamanız.
- Sayısalda önce fen Bilimleri'nden başlayın ben Matematik'ten başladım Fen'e 3 dakikam kalmıştı.
- Sıralamanız kötüyse bile ailem ne der diye düşünmeyin umarım anlayışlı olurlar.
Sıralamamı ve puanımı merak eden olursa da ilk LGS'ye girilen dönemde girdim puanım 371 yüzdeliğim de 5.6.

371 puan ile 5.6'ya mı girdin?

Diğer bütün şeylerle ilişkini kes oyun oynamak, televizyon izlemek, sosyale girmek , aile vakit geçirmek. Sonrada bütün gün ders çalış akşam yatmadan önce kitap oku bu kadar sonra istediğin liseyi kazanırsın büyük ihtimalle sadece 1 yıl sabret.

Geri
Yukarı