LGS'nin manyak zorluğu

Elimizden geleni yapıyoruz hocam ben de bu yıl gireceğim 460 puan alsam yeterli, ama şöyle düşününce biraz daha zorlasam %1 lik dilim ile iyi bir yerde okusam hayatım çok farklı yerlere gidebilir. Bana motivasyonu sağlayan budur.
%1'lik dilime girip gideceğiniz okulların size 2 katkısı var: Farklı arkadaş çevresi ve okulda zora alışmak. Hocalar sizi okulda zorladığı için ister istemez zor soruları çözmeye alışıyorsunuz, üniversite sınavı sorularını görünce %90'ı kolay geliyor.

2022 LGS'ye giren arkadaşlar fen basit miydi? Bana Türkçe basit geldi fen çok zor geldi. Matematiği nasıl yapamadım aklım almıyor zaten. Şu an ne güzel fen lisesinde olurdum ah keşke 8. sınıfa dönsem. Şu hocaların soru çöz soru çöz baskı yüzünden hiç verim alamadım beni rahat bıraksalar kendi kafama göre yapardım ne güzel. Günlük mesaj atıyordum kaç soru çözdüm diye.

Bu konuda ortaokullu kardeşlerime çok üzülüyorum. Uzun süre sonra gittim baktım LGS sorunlarına. Cidden YKS'den zor soruları var. Allah aşkına 14 yaşındaki çocukları bu kadar zor bir sınava sokup bu kadar strese sokmak ayıp değil mi ya? LGS yüzünden saçı falan beyazlayan var. Geçen LGS Türkçe kitabından soru getirdiler ben 2-3 tane TYT Türkçe kitabı bitirmeme rağmen çözemedim soruyu. Bir de yeni nesil sorularla LGS matematik var. Of cidden yani. Test kitapları olimpiyat sorusu gibi sorular soruyor. AYT'de böyle sorular yok.

Neticede bu işin de fena suyu çıkmış. Liseye girişte bu kadar ağır sınav soruları tek ülke olabiliriz cidden. LGS'nin değişmesi lazım.

Geçen sene girdim 1 gün okula gitmedim umursamadım hiç sınavı matematik sınıf birincisi oldum ama 206 + 104 deseniz 30 dk hesaplarım. (bu arada inanılmaz zor sorular dediğin şeylere katılıyorum)

Bu konuda ortaokullu kardeşlerime çok üzülüyorum. Uzun süre sonra gittim baktım LGS sorunlarına. Cidden YKS'den zor soruları var. Allah aşkına 14 yaşındaki çocukları bu kadar zor bir sınava sokup bu kadar strese sokmak ayıp değil mi ya? LGS yüzünden saçı falan beyazlayan var. Geçen LGS Türkçe kitabından soru getirdiler ben 2-3 tane TYT Türkçe kitabı bitirmeme rağmen çözemedim soruyu. Bir de yeni nesil sorularla LGS matematik var. Of cidden yani. Test kitapları olimpiyat sorusu gibi sorular soruyor. AYT'de böyle sorular yok.

Neticede bu işin de fena suyu çıkmış. Liseye girişte bu kadar ağır sınav soruları tek ülke olabiliriz cidden. LGS'nin değişmesi lazım.

LGS o kadar zor değildi ama evet stres o kadar fazlaki ben çok stres yapmamıştım ama arkadaşlarımdan sınıfta bir çocuk krize girmişti.

İşte bu yüzden buralardayız zaten geniş düşünmek yerine tek bir noktaya odaklanıldığından dolayı, şuan ki eğitim sisteminin bana amacını açıklar mısın?
Dostum iyi diyorsun da sence her bir öğrenci için ayrı ayrı ders ayrı ayrı ilgi olamaz ki en azından ben böyle düşünüyorum.

Yine Amerika'da bulaşıkçılık yapma perileri geldi aklıma.

Dostum iyi diyorsun da sence her bir öğrenci için ayrı ayrı ders ayrı ayrı ilgi olamaz ki en azından ben böyle düşünüyorum.
Senin dediğinde gayet doğru fakat benim demek istediğimiz yanlış anladın, yani madem LGS hayatımızı bu kadar çok etkliyemecekse (senin dediğine göre) o zaman bu kadar zorlamanın manası nedir?

Aga bakın yanlış algı yaratmayın. Zor değil. Anlama ve kavrama soruları bunlar. Anladın mı sıkıntı yok.
Bana 2021 LGS matematik sorularını çözebilir misin o zaman? Nasıl olsa zor değil. :)

Senin dediğinde gayet doğru fakat benim demek istediğimiz yanlış anladın, yani madem LGS hayatımızı bu kadar çok etkliyemecekse (senin dediğine göre) o zaman bu kadar zorlamanın manası nedir?

Bana 2021 LGS matematik sorularını çözebilir misin o zaman? Nasıl olsa zor değil. :)
O konuda çok haklısın bence de daha kolay olabilir.

Geri
Yukarı