LGS'nin manyak zorluğu

Bu konuda ortaokullu kardeşlerime çok üzülüyorum. Uzun süre sonra gittim baktım LGS sorunlarına. Cidden YKS'den zor soruları var. Allah aşkına 14 yaşındaki çocukları bu kadar zor bir sınava sokup bu kadar strese sokmak ayıp değil mi ya? LGS yüzünden saçı falan beyazlayan var. Geçen LGS Türkçe kitabından soru getirdiler ben 2-3 tane TYT Türkçe kitabı bitirmeme rağmen çözemedim soruyu. Bir de yeni nesil sorularla LGS Matematik var. Of cidden yani. Test kitapları olimpiyat sorusu gibi sorular soruyor. AYT'de böyle sorular yok.

Neticede bu işin de fena suyu çıkmış. Liseye girişte bu kadar ağır sınav soruları tek ülke olabiliriz cidden. LGS'nin değişmesi lazım.

Ben test kitaplarından bahsediyorum. Birkaç arkadaşım TYT için LGS Türkçe soru bankası falan çözüyor daha zor diyor hatta.
Hocam zor olması gerek. Eleyici olması lazım falan filan işte.
Diğer söyleyeceğimse MEB o kadar zor sormuyor.
Cidden sınav daha kolay.

Ben bu sene lgs ye gireceğim. Geçen tyt nin soru başına düşen süresini öğrenince bu sorular yeni nesil değilmi nasıl yetişecek diye düşündüm. Hemen google a tyt matematik soruları yazdım 5 - 6 tane soruyu rahatlıkla çözdüm. Keşke lgs de bu kadar kolay olsa. En kötüsü de bu kadar soru çözüp, çalışıp da lgs yi kazanamamak. Garantisi olmayınca çalışasım gelmiyor ama yapacak bir şey yok çalışacağız😪

Bu konuda ortaokullu kardeşlerime çok üzülüyorum. Uzun süre sonra gittim baktım LGS sorunlarına. Cidden YKS'den zor soruları var. Allah aşkına 14 yaşındaki çocukları bu kadar zor bir sınava sokup bu kadar strese sokmak ayıp değil mi ya? LGS yüzünden saçı falan beyazlayan var. Geçen LGS Türkçe kitabından soru getirdiler ben 2-3 tane TYT Türkçe kitabı bitirmeme rağmen çözemedim soruyu. Bir de yeni nesil sorularla LGS Matematik var. Of cidden yani. Test kitapları olimpiyat sorusu gibi sorular soruyor. AYT'de böyle sorular yok.

Neticede bu işin de fena suyu çıkmış. Liseye girişte bu kadar ağır sınav soruları tek ülke olabiliriz cidden. LGS'nin değişmesi lazım.
Ortaokulda mutlu, çalışkan, derslerini ve öğretmenlerini seven azimli bir çocuktum. Lgs ye hazırlanacağım diye her şeyim alt üst oldu. Şuan ne hayatı seviyorum, ne dersleri, ne öğretmenleri...

Her geçen yıl Souls oyunlarının bosslarından beter oluyor. Bide bunun sonucunda da elinize çok da bir şey de geçmiyor yani.

Özel okullardan(not okulları) çıkan çocuklar daha üstte oluyor bu sayede. Hiç kimse yapamıyor ve okul puanıyla daha öne geçiyorlar. Art niyet bence var. Lise ve üniversite sınavlarında okul puanı diye bir şey olmamalı ve sınıf geçme notu 60-70 arası bir sayı olmalı.

Eleme de şey değil mi hocam. 350 puanda kaç kişi varmış bakayım bir. AAA 200.000 kişi varmış.

Hocam istediğin okulun geçen sene aldığı yüzdelik dilimi geçmene rağmen istediğin okula giremeyince ne dediğimi anlarsın. Sınavın kolay olması öğrenci seçimi açısından iyi değildir.

Kolay olsun demiyorum ki zaten çalışan zeki ögrenciyle tembel hayırsızı ayırsın. Aşırı zor yapınca kimse memnun olmuyor. Birikme oluyor. Saçma çok.

Hocam istediğin okulun geçen sene aldığı yüzdelik dilimi geçmene rağmen istediğin okula giremeyince ne dediğimi anlarsın. Sınavın kolay olması öğrenci seçimi açısından iyi değildir.
Ayrıca verdiğiniz örneği bağdaştıramadım.

Umarım linç yemem fakat geçen sene LGS'ye girdim ve anlatıldığı kadar zor değil. Seçici 2 ders var onlar da matematik ve Türkçe. Türkçe sorularında bilgi çok az soruluyor çoğu okuduğunu anlama. Matematik soruları da öyle soruda sizden ne istediğinizi anlayınca cevap zaten benim diyor. 1-2 seçici soru oluyor matematikte o kadar.

Yeni konular

Geri
Yukarı