LGS'nin manyak zorluğu

Daha 13 yaşında küçücük çocuk arkadaşlarıyla gezmesi lazım ailesiyle vakit geçirmesi lazım sadece bir liseye yerleşebilmek için bu kadar hardcore çalışma yapmak çok saçma hocam.
Saçmaysa sonuçlarına katlanın. Hayat bu. 😉 Unutmayın; kendiniz ettiniz, kendiniz buldunuz. Kimse değil sebebi, siz.

Çalıştım ve bu dandik sistemde arkaya atıldım. Ne telefona baktım ne gezmeye harcadım zamanımı saatlerce ders çalıştım aptal aptal ve sonunda ne mi oldu. Hiç..

Daha 13 yaşında küçücük çocuk arkadaşlarıyla gezmesi lazım ailesiyle vakit geçirmesi lazım sadece bir liseye yerleşebilmek için bu kadar hardcore çalışma yapmak çok saçma hocam.
Çalışıp da yapamadıysan ya çok yanlış çalışmışsın ya da demek ki olmayınca olmuyor hocam yapıcak bir şey yok herkes doktor , mühendis olacak diye bir şey de yok yani.

Yanlış bir düşünce hocam katılmıyorum. Sonra gençler gidince tüh vah oluyor. Yazık.
O gençler sınav zor diye gitmiyor ki. :) Sınavla kariyer çizdilerse sınava adam akıllı çalışıp girmişler, bir hayalleri bir fikirleri varsa onunla uğraşmış, üzerine koymuş, fikrini paraya dönüştürüp satmış. Üstüne koyup daha geniş pazarlara açılıyordur.

Çalışıp da yapamadıysan ya çok yanlış çalışmışsın ya da demek ki olmayınca olmuyor hocam yapıcak bir şey yok herkes doktor , mühendis olacak diye bir şey de yok yani.
Yazdım hocam 460 civarı yapan zeki biriydim ben. Çok rahat fen lisesi gelirdi. Şuan fen lisesi de olsa genel olarak okulların dandik olduğunu bildiğim için takmıyorum. Iyi günler.

O gençler sınav zor diye gitmiyor ki. :) Sınavla kariyer çizdilerse sınava adam akıllı çalışıp girmişler, bir hayalleri bir fikirleri varsa onunla uğraşmış, üzerine koymuş, fikrini paraya dönüştürüp satmış. Üstüne koyup daha geniş pazarlara açılıyordur.
Genel olarak gençlerin düşünülmediğini söylüyorum.

Ne derseniz diyin hocam. Yaşamış ve hakkı yenmiş biri olarak bir çok kişinin düşündüğü şekilde sistemin saçma olduğunu düşünüyorum. Herkese iyi ve sağlıklı günler.

Japonya veya Asya ülkelerindeki sınavlar daha zor? Türkiye'nin kendi içinde dinamikleri var. Genç nüfusun çok fazla olması sınavın zor olmasını zorunlu kılıyor. Aşırı zor veya zor. Mazereti olmaz bunun. İnsanlar çalışıp yapabiliyor ki girebiliyorlar. Öyle bir gayeniz olsa zaten şikayet etmek yerine şimdiden çalışmaya başlardınız. Bir hayaliniz veya bir fikriniz zvarsa ona göre start-up kurar ve yatırımcı vs. anlatırdınız fikrinizi.
Evet zor ama şöyle:
Sınavı zor yaptık epey. Akademik olarak yatkın olanlar iyi yaptı falan. İyi yerlere gittiler.
Ama akademik olarak yeterli olamayanlar meslek öğrenip hayata atılması gerekenler alması gereken değeri almıyor.
Sınavda çok iyi yapıp, akademik olarak iyi olup bilim adamı olan, veya mühendis olanlar vs. az olur.
Kalanları çöpe atıyor sistem. Oysa onlara da ihtiyaç var. Mesela ben şu an 17 yaşındayım. Geç başladım okula. Lise 2'yim. 8. sınıftan itibaren bu ne ya deyip salsaydım. Sanayine gitsem tecrübe kazansaydım bir de çabalayıp Almanca öğrenseydim yaza ya da en kötü seneye Almanya'ya gitme şansım yüksekti.
Gidemesem bile iyi para var. Kendi hayatımı kurabilirdim yani.

LGS`de en zor yer matematik, çok zor. Son 3 ay çalışmaya başlamıştım 2021 LGS`ye ve fene çok çalışmıştım 19d 1b yapmıştım yani fen kavrayınca basit. İnkılap, din, ingilizcede basit (hiçbir ingilizce bilgim yok lgsde 6 doğru yaptım çalışan fuller) geriye kalan matematik ve türkçe, matematik efsane zor ya bide her yıl dahada zorlaşıyor ya her yıl ülkenin zeka seviyesi düşüyor zıt gitmemesi lazım. Türkçede yapılabilir ama oda matematik kadar zor. Matematik yapılmayınca hiçbirşey kazanamıyorsunuz. Fen, türkçe, din, inkılap ve ingilizceden toplamda 10 yanlış yapınca bile 400 yapamıyoruz bu sınavda. Bir de test kitapları pahalı Allahım 2 yıl geçti üstünden gene sinirlendim ya ben feni sevdiğim için 7 tane kaynak aldım hepsini bitirdim şuan bir kaynak en az 70-80 tl sadece fen dersine 300 tl mi vereceğiz? Bir de konu anlatımlısı, deneme sınav hali ve soru bankası hali var bide son ay full deneme yapacağız bunada para vericekler... Allah gençlerin ve ailelerin yar ve yardımcısı olsun. 8. sınıftaki psikolojik baskı insanı öldürüyor...

O kadar da değil bence. Lise sınavı eskiden bu kadar rekabetçi bir şey değildi, şimdi YKS gibi bir yarış var ondan bahsettim. Yoksa soruların zorluğu değil tam konu.
Hocam bunu haberler diyordu, hatta matematik profesörleri.
@st_140523 artık nasıl bilenmişsen ne kadar haklı olursam olayim "Beğenmedim." atıp geçiyorsun. Yaptığın çocuk gibi kin tutmaktan başka bir şey değil.

Hocam doğru fakat Amerika'da başarılı, ülkeler arasında ismini salmış üniversiteler SAT'a bakmıyor ama.
Nasıl bakmıyor?
Önemli kriterler:
SAT puanı.
Katıldığın yarışmalar, sosyal faaliyetler falan.
Niyet mektubu(çok önemli)
Referans da önemli diye biliyorum.
Torpil mi oluyor bilmiyorum. Olayını anlamadım.

Geri
Yukarı