LGS'ye girmek istemiyorum

Hocam inanın OBP puanınız iyiyse LGS o kadar boş ki.... Ben de LGS'ye girerken aşırı panik yapardım gece uyuyamamıştım. Çünkü LGS sistemi daha yeni yeni gelmişti. Abimin zamanında ne güzel TEOG vardı. Bir baktım o kalkmış LGS denen bir şey gelmiş. Aşırı heyecanlıydım. Bir çıktım, yav dedim ben bu kadar boş şey için mi panik yapmışım? LGS çok boş cidden. Odaklanmanız gereken LGS değil YKS.

325 PUA'na nereye gidecek ki🥲

Yani senin yaşadığın yere uzak bir liseye tercih yapıp pansiyonunda kalabilirsin. Sınavla alan liselerin neredeyse hepsi yani diyebiliriz. Ayrıca çalışma saati pek de önemli değil. Senin ne kadar verim aldığın önemli. Mesela bazen 1 saat bana yeter dersin bazen 4 saat çalışır anca anlarsın.

Anadolu liselerinde öyle bir şey yok diye biliyorum.

Hocam günde 6 saat test çözülmez. Ben en fazla 2 saat çözüyordum konu tekrarı ile birlikte. Bir de OBP çok önemli değil. Ortaokulda verilen yüksek notlar herkesin ortalamasını arttırdığı için çoğu kişinin OBP'si 90-95 üstü. Fakat bunların arasında dersle alakası olmayan insanlar bile var. Gittiğiniz lisede sizi daha çok çalışmaya teşfik edecek adam bulmanız zor olur. Zaten potansiyeli olan, işini bilen adam LGS'den iyi puan alıp düzgün liseye gider. Geride kalanlar (yerleşemeyenler, meslek lisesine gitmek istemeyenler) mecbur OBP'li okula gidiyor genellikle. Bence düzgünce çalışın LGS'den kötü puan alırsanız OBP'yi seçin. Ben de OBP'yi ilk seçenek olarak görüyordum ama bazı yakınlar da bana tavsiye etmedi. Bizim evin yakınında var OBP'li okullar. Bence gereksiz. Her gün 1-2 saat çalışma ile iyi bir puan alabilirsiniz. İlk dönem konularının çıkacak olması bir şans. Ben ilk dönem yok gibiydim. Denemelerden maksimum 390 falan alıyordum ama 2. dönem düzeldi.

Bu dönem denemelerden maksimum 360-380 yaptım ve cidden kötü hiç yeni nesil yok bende çözemiyorum olmuyor türkçemde çok kötü dil bilgisi berbat.

Hocam inanın OBP puanınız iyiyse LGS o kadar boş ki... Ben de LGS'ye girerken aşırı panik yapardım gece uyuyamamıştım. Çünkü LGS sistemi daha yeni yeni gelmişti. Abimin zamanında ne güzel teog vardı. Bir baktım o kalkmış LGS denen bir şey gelmiş. Aşırı heyecanlıydım. Bir çıktım, yav dedim ben bu kadar boş şey için mi panik yapmışım? LGS çok boş cidden. Odaklanmanız gereken LGS değil YKS.

Lise doğrudan YKS'yi etkiliyor dediler bana çevre sonuçta ,ki YKS'nin zorluğunu düşünemiyorum mezuna kalırım muhtemelen.

Anadolu liselerinde öyle bir şey yok diye biliyorum.

Bu dönem denemelerden maksimum 360-380 yaptım ve cidden kötü hiç yeni nesil yok bende çözemiyorum olmuyor türkçemde çok kötü dil bilgisi berbat.

Lise doğrudan YKS'yi etkiliyor dediler bana çevre sonuçta, ki YKS'nin zorluğunu düşünemiyorum mezuna kalırım muhtemelen.

Sınavla alan Anadolu liselerinde var ama sizin hedefiniz Anadolu lisesi mi ki?🤔

LGS'ye girmek hiç istemiyorum sene yarısına kadar doğru düzgün hiç çalışmadım, çalışmak da istemiyorum. 1.dönem konuları çıkacakmış o da sevindirmedi, OBP puanım gayet iyi ama ailem sadece LGS varmış diğer hiçbir şey yokmuş gibi bakıyor, açıkçası okumak da istemiyor değilim ama günde 6 saat test çözerek değil.
Üniversite seçimi yapmıyorsun dostum. Her hangi bir liseye gidipte iyi bir üniversiteye girebilirsin. LGS gir, puanını al.

Sınavla alan Anadolu liselerinde var ama sizin hedefiniz Anadolu lisesi mi ki?🤔

Fen lisesine gidebileceğimi hiç sanmıyorum.

Üniversite seçimi yapmıyorsun dostum. Herhangi bir liseye gidip de iyi bir üniversiteye girebilirsin. LGS gir, puanını al.

LGS sanki hayatımın en büyük olayıymış gibi gösteriyorlar anlamıyorum açıkçası.

390 puandan daha aşağı alan Fen liseleri de var tabii onlara tam Fen lisesi denemez ama şu da var ki Fen liselerine genelde daha fazla önem veriliyor.Mesela öğretmen eksiği falan daha az oluyor.Bir dersin öğretmeni olmasa bile görevlendirme ile getiriliyor kısa sürede.

Bu arada bu seneki LGS'nin birkaç farklı sebepten kolay olacağı söyleniyor belki biraz rahatlatır bu.🥲

390 PUA'ndan daha aşağı alan fen liseleri de var tabii onlara tam fen lisesi denemez ama şu da var ki fen liselerine genelde daha fazla önem veriliyor. Mesela öğretmen eksiği falan daha az oluyor. Bir dersin öğretmeni olmasa bile görevlendirme ile getiriliyor kısa sürede.

Bu arada bu seneki LGS'nin birkaç farklı sebepten kolay olacağı söyleniyor belki biraz rahatlatır bu.🥲

Deprem sebebiyle zaten depremi geçiren insanların yapabiliceğini sanmıyorum ki ben olsaydım enkaz altında kalmayı bırak o depremi yaşasam o psikolojiyle yapamazdım ona rağmen inadına yapıyolar sınavı ama 1.dönem olduğu için çok detaylı sorulacak deniyor bilemiyorum.

Deprem sebebiyle zaten depremi geçiren insanların yapabiliceğini sanmıyorum ki ben olsaydım enkaz altında kalmayı bırak o depremi yaşasam o psikolojiyle yapamazdım ona rağmen inadına yapıyolar sınavı ama 1.dönem olduğu için çok detaylı sorulacak deniyor bilemiyorum.
En fazla ne kadar detaya girebilirler ki? Ayrıca bence sizin kendinize belli hedefler koymanız lazım.En azından 3 okul belirleyin kendinize.Çok düşük tutmayın ama.Ben çalışsam buraya giderim diyeceğiniz okulları seçin ve ona göre çalışmalarınıza başlayın.Ayrıca kendinize uygun olan türü seçmekte de fayda var.Mesela sayısalcı ya da eşit ağırlıkçı(bazı fen liselerinde EA olabiliyor) olurum diyorsanız Fen liselerine,Dilci veya Eşit ağırlıkçı olurum Sosyal Bilimler liselerini tercih edebilirsiniz.Liseye her ne kadar önemli değil dense de orada 4 yılınız geçecek.Bu yönden düşünün.

En fazla ne kadar detaya girebilirler ki? Ayrıca bence sizin kendinize belli hedefler koymanız lazım. En azından 3 okul belirleyin kendinize. Çok düşük tutmayın ama. Ben çalışsam buraya giderim diyeceğiniz okulları seçin ve ona göre çalışmalarınıza başlayın. Ayrıca kendinize uygun olan türü seçmekte de fayda var. Mesela sayısalcı ya da eşit ağırlıkçı(bazı fen liselerinde EA olabiliyor) olurum diyorsanız fen liselerine, dilci veya eşit ağırlıkçı olurum sosyal bilimler liselerini tercih edebilirsiniz. Liseye her ne kadar önemli değil dense de orada 4 yılınız geçecek. Bu yönden düşünün.

Aslında tam uygun bir sosyal bilimler lisesi var yakınımda ama sözel seçmem muhtemelen ya EA ya da sayısal (muhtemelen sayısal) fen liseleride ağır bir şekilde sayısal işleniyormuş sayısalda fizik hariç derslere ilgim yok değil özellikle biyolojiye çok ilgim var ama sayısal ağırlıklı okul bana çok ağır gelir o yandanda pek fen lisesi istemiyorum.

Aslında tam uygun bir sosyal bilimler lisesi var yakınımda ama sözel seçmem muhtemelen ya EA ya da sayısal (muhtemelen sayısal) fen liseleride ağır bir şekilde sayısal işleniyormuş sayısalda fizik hariç derslere ilgim yok değil özellikle biyolojiye çok ilgim var ama sayısal ağırlıklı okul bana çok ağır gelir o yandanda pek fen lisesi istemiyorum.
O zaman Sosyal Bilimler seçebilirsin bu arada Fen liselerinde sayısal derslerin şöyle bir farkı oluyor,mesela 9. Sınıf Anadolu müfredatında olmayan bir konu Fen müfredatında olabiliyor.Sınavda Anadolu müfredatı baz alınıyor,Fen lisesindeki konu üst sınıflara hazırlık olsun diye hafif değiniliyor gibi bir şey.Ağır işleme olayı liseden liseye değişiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı