LGS'ye ne zaman çalışılmalı?

Şu an 7. sınıf öğrencisiyim. (1 sene fazladan anaokulu zararları 😅) Ne zaman başlamalıyım? Sadece matematikten anlamıyorum, kafam basmıyor. Hangi dersten sorular var? Nasıl çalışmalıyım? Minimum kaç saat? Anadolu mu meslek mi? (Hedefim yazılım mühendisliği)

Merhaba, öncelikle çalışmaya hemen şimdi başlamalısın ve böyle bir başlık açtığına göre durumun ciddiyetinin farkındasın. Ailenin imkanı varsa şimdi, varsa ama o kadar yoksa 8. sınıfta bir dershaneye yazıl. Dershaneler okullara nazaran lise sınavlarına ve üniversite sınavlarına daha iyi hazırlık yapar, denemelerle seviyeni belirler ve o seviyeye göre eğitim verir. Matematik konusuna gelince eğer ki dershaneye yazılırsan o dershanenin rehberlik servisinden ve hocalardan yardım almakla beraber aldığın test kitaplarında da videolu çözümler varsa o çözümlerle bir sürü soru çöz ve pratik yap. Meslek mi Anadolu mu sorusuna gelince tamamen senin tercihin, ikisinin de avantajları ve dezazvantajları var; mesela meslek okursan üniversitede yazılım içeren bir bölüme gireceğin zaman TYT (Temel yeterlilik testi) AYT (Alan yeterlilik testi) sınavlarından aldığın puana ekstra puan eklenir ve hatrı sayılır bir kitlenin önüne geçersin, fakat en çok üniversite sınavına hazırlanman gereken sene olan 12. sınıf senende staj görürsün (Eğer bir tanıdığınız varsa naylon staj yapmaya çalış yani seni stajdaymış gibi göstersinler ama sen evinde ol) dolayısıyla eve geldiğinde ders çalışacak zamanın olmaz olsa da sen yorulmuş olacaksın kendine zaman ayıramaman da cabası. Eğer Anadolu'ya geçersen hem staj derdin olmaz hem TYT AYT sınavlarına daha kolay hazırlanırsın. Ya da hiç yoktan açığa da geçebilirsin, açığa geçen insanlar genellikle hayattan bir beklentisi olmayan insanlar oluyor ama sakın kötü bir şey zannetme. Açık liseden aldığın diplomayla normal düz Anadolu lisesinden aldığın diploma arasında hiçbir fark yok. Fakat bu açığa geçme taktiğini bir dershaneye yazılırsan son sene yani 8. sınıfta yapmanı şiddetle tavsiye ediyorum. Konuyu özetleyecek olursak matematik halledilmeyecek iş değil, sen istedikten sonra yaparsın. Meslek mi Anadolu mu diyeceksen ikisinin de kıyaslanabilir özellikleri var tercihini sen yapmalısın ama naylon staj yapma imkanın varsa asla Anadolu ya da açık okuma, kesinlikle ekstra puan ve bol bol vaktin olacak çalışmak için, çünkü meslek liselerinde üç gün staj iki gün okul olur eğer ki naylon staj yaparsan üç gün boyunca çalışmak için zamanın olur bir hafta içinde, diğer günler de okuldan geldiğinde ve hafta sonu çalışmak için aynı şekilde oldukça fazla zamanın olur. Ders çalışma saatlerine gelince günlük rutinlerini bilmediğimden onu ben ayarlayamam fakat dershaneye yazılırsan her rehberlik servisi her hafta sana sen istediğin sürece ücretsiz bir şekilde ders çalışma programı yazacaktır.
Yazılım mühendisliği istiyormuş.
Eşit ağırlıkta da yazılım okuyabilir. Çoğu üniversitede yönetim bilişim sistemleri var.

Yeni konular

Geri
Yukarı