Liberalizm hakkındaki düşünceleriniz

ElonMuskk

Decapat
Daha fazla  
Liberalizm hakkındaki düşüncelerinizi merak ediyorum. Özellikli de daha önce duyup duymadığını veya hakkımda fikir sahibi olup olmadığınızı merak ediyorum. Anketini cevaplarsanız sevinirim.

Bırakınız yapsınlar, bırakınız geçsinler.

İnsan önce "biz" değil, "ben" demeli. Kendini topluluğun parçası değil, birey olarak görmeli.

Piyasa serbest olmalı ve rekabet artmalı. Devlet taraf tutmamalı. Sadece iç-dış güvenlik ve yasama-yürütme konularıyla meşgul olmalı. Devlet, sektörleri elinde tutmamalı ve tekel olmamalıdır.

Ülkemizde pek sevilmez. Tabii Türkiye'de özgürlükçü düşüncenin halk nezdinde tepki görmesi normaldir. Asırlar boyu kula kulluk eden millete liberalizmi anlatamazsınız.

Son düzenleme:
Türk halkı çok kollektivist bir halk.
Ben klasık lıberalım, minarşistliğe kayan taraflarım var. Devlet'i sevmemem ve ütopyamın ancap olmasından kaynaklı.

Bırakınız yapsınlar, bırakınız geçsinler.

İnsan önce "biz" değil, "ben" demeli. Kendini topluluğun parçası değil, birey olarak görmeli.

Piyasa serbest olmalı ve rekabet artmalı. Devlet taraf tutmamalı. Sadece iç-dış güvenlik ve yasama-yürütme konularıyla meşgul olmalı. Devlet, sektörleri elinde tutmamalı ve tekel olmamalıdır.

Ülkemizde pek sevilmez. Tabii Türkiye'de özgürlükçü düşüncenin halk nezdinde tepki görmesi normaldir. Asırlar boyu kula kulluk eden millete liberalizmi anlatamazsınız.

Şunu net bir şekilde söyleyeyim ki özgür düşünce sahipleri bile kendilerince uygunsuz görülen fikirlere karşı anti liberaldir. Senin kasteddiğin Osmanlı'dan sonra cumhuriyete geçtik ve liberalist bir rejim mi hüküm sürdü? Eğer olanı değil de olması gerekeni söylüyorsan haklısın derim fakat platonik anlamda bir devlet cumhuriyet rejimi sırasında da vuku bulmadı. Üstelik "gel ne olursan ol yine de gel" tarzında fikir cümbüşü ve alabildiğine geniş ve sonsuz bir liberalist anlayışın ise hürriyetten daha çok kaos yaratacağı düşüncesindeyim çünkü faydalı bile olsa bütün doktrinler sınırsız dozda verildiği takdirde işe yarar olacağını iddia etmezler. Pragmatik bir liberal anlayış, sınırsız bir liberal anlayıştan her bakımdan daha faydalıdır insanlık adına.

Şunu net bir şekilde söyleyeyim ki özgür düşünce sahipleri bile kendilerince uygunsuz görülen fikirlere karşı anti liberaldir.

Kesinlikle hayır. Liberalizmin ama amaçlarından biri de bu zaten her fikrin özgürce dile getirilmesi. Özgürlük gelişimi de beraberinde getiriyor. Mesela karşımdaki kişi şeriat veya faşizm savunsa güler geçerim büyük ihtimalle ama bu ideolojilerin dile getirilmesini önelemeye çalışmam. Farklı fikirler her zaman olacaktır ve olmalıdırda ne de olsa Orta Çağ'da gelişimi getiren kilisenin dogma fikirleri değil reform ve rönesans hareketleriydi.

Şu an global ana akım dayatma ideoloji. Bu günün liberalizmi kendi içinde faşisttir ve Paradox barındırır. Onların özgürlükçü düşünce dairesi dışındaki her fikre gerici bakıp baskılar, aşağılar. LGBT+ dinine bağlı değilsen onlara göre kafirsin. Ülken ve sosyal toplum için getirdiğin her kaçak göçmen eleştirilerini ırkcı sınıfına sokar. Et yiyorsan vahşi ve barbarsın. Kadınla erkek farklı cinsiyetlerdir ve her ikisinin de artı eksi yönleri olduğunu vurgularsan da aforoz edilirsin. Bu günkü liberalizm basbaya faşizmdir.

Şu an global ana akım dayatma ideoloji. Bu günün liberalizmi kendi içinde faşisttir ve Paradox barındırır. Onların özgürlükçü düşünce dairesi dışındaki her fikre gerici bakıp baskılar, aşağılar. LGBT+ dinine bağlı değilsen onlara göre kafirsin. Ülken ve sosyal toplum için getirdiğin her kaçak göçmen eleştirilerini ırkcı sınıfına sokar. Et yiyorsan vahşi ve barbarsın. Kadınla erkek farklı cinsiyetlerdir ve her ikisinin de artı eksi yönleri olduğunu vurgularsan da aforoz edilirsin. Bu günkü liberalizm basbaya faşizmdir.

Tam anlayamamışız galiba liberalizmi. Tek kelime doğru yok çünkü. YouTube liberalizm ile ilgili bilgilendirici videolar var izlemek istersen birkaç video önerebilirim.

Tam anlayamamışız galiba liberalizmi. Tek kelime doğru yok çünkü. YouTube liberalizm ile ilgili bilgilendirici videolar var izlemek istersen birkaç video önerebilirim.
Geç o ambalajları. Videodan ideoloji öğrenecek kadar kafamın içi bomboş değil. Bu günün liberalinin profilini ben özetledim. İster katılırsın ister katılmazsın. Beni ikna edebileceğin hiç bir yol yok. Gerçekler ortada çünkü. Dünya'da Türkiye'den ibaret değil ve bu ana akım ideoloji de Türkiye'de üretilmedi. Liboşun ana vatanında yaşadım bir kaç yıl.

Bak beni doğrulayan birisi hemen fikrini yazmış,

"Asırlar boyu kula kulluk eden millete liberalizmi anlatamazsınız."

Ne demiştik ?

"Onların özgürlükçü düşünce dairesi dışındaki her fikre gerici bakıp baskılar"

Sen yeni tanıştın hoş geliyor dışardan tabi sana videolarda anlatılan ideoloji. Ay ne güzel keşke dünya böyle ponçik olsa diye düşünüp sahip çıkıyorsun.

Realitede bu yenilenmiş ve globalizmle harmanlanmış liberalizm, faşizmin ta kendisidir.

Son düzenleme:
Geç o ambalajları. Videodan ideoloji öğrenecek kadar kafamın içi bomboş değil. Bu günün liberalinin profilini ben özetledim. İster katılırsın ister katılmazsın. Beni ikna edebileceğin hiçbir yol yok. Gerçekler ortada çünkü. Dünya'da Türkiye'den ibaret değil ve bu ana akım ideoloji de Türkiye'de üretilmedi. Liboşun ana vatanında yaşadım birkaç yıl.

Bak beni doğrulayan birisi hemen fikrini yazmış,

"Asırlar boyu kula kulluk eden millete liberalizmi anlatamazsınız."

Ne demiştik?

"Onların özgürlükçü düşünce dairesi dışındaki her fikre gerici bakıp baskılar"

Sen yeni tanıştın hoş geliyor dışarıdan tabii sana videolarda anlatılan ideoloji. Ay ne güzel keşke dünya böyle ponçik olsa diye düşünüp sahip çıkıyorsun.

Realitede bu yenilenmiş ve globalizmle harmanlanmış liberalizm, faşizmin ta kendisidir.

Peki öyle düşünüyorsan bir şey diyemem.

Liberalizm hakkındaki düşüncelerinizi merak ediyorum. Özellikli de daha önce duyup duymadığını veya hakkımda fikir sahibi olup olmadığınızı merak ediyorum. Anketini cevaplarsanız sevinirim.
Liberalizm özünde vasat bir ideoloji değildir, Avrupa ülkelerinde işe yarayan ancak Orta doğu ülkelerinde kasıtlı olarak kötü kullanıldığını çok gördüğümüz bir ideolojidir. Türkiye siyasetinde ki çoğu Liberallerin altını kazırsanız bulacağınız insan tipleri bellidir ya ılık kıçlı her şeye göz yuman ahmakları ya da insan hakları, bireysel özgürlük gibi kavramların arkasına saklanmış siyasal islamcıları bulursunuz. Bu her şeye göz yumanlar zaten çoğunlukla Sol Liberallerdir ülkenin gelecekte ki durumunu düşünmeden veya kurucu ideolojilerine karşı olan durumlarda bile düşünmeden hareket ederler en basitinden ülkede artan Suriyeli, Afgan nüfusa göz yumarlar "Onlar da insan" gibi cümleler çok kurulur. Diğer Sağ Liberallerin çoğu zaten kılık değiştirmiş islamcı olur en basitinden bugünlerde çok gördüğümüz bir şey: Ülkenin kurucu değerlerine hakaret edilmesi. Sonra "Fikir özgürlüğü" nün altına sığınmaya çalışırlar. Bunların ortak noktası ülkeye gelen göçmen nüfusta bir sorun görmemeleridir. Bu islamcılar ne yediklerinin farkındadır zaten ama ülkede Türk nüfusu-kültürü azalsa da, Araplara toprak satılsa da, Suriyeli nüfus Türk işçilerin ucuza çalışarak yerini alsa da çok önemsemezler ne de olsa ucuza çalıştırıyoruz ekonomiye katkısı var diye düşünürler zaten bunların bir ortak noktası da milliyetçi tarafları yoktur. Bu tip liberallerin Türkiyeye kazandırdığı bir şey olmadığı gibi içinde olduğumuz durumun önünü açmışlardır. B*sim Tibuk gibileri ve onu örnek alanlar yukarıda saydıklarımın en açık örnekleridir. Her Liberal böyle demiyorum ancak gördüklerimin çoğu böyleydi.
Benzer bir durum olan ülkede ki solcuların teröristliğe kaymış Kürtçü tavırları ve sol gericilerin hayvan hakları diye başı boş hayvanların insan rahatsızlığına(bazen ölümüne) göz yumması ve Amerikalıların bize postaladığı bir dert olan LGBT saçmalığını desteklemesi gibi birçok sebep yüzünden insan bu ülkede kendine Liberal veya Solcu demeye utanıyor.

Geri
Yukarı