Liberalizm nedir?

Bu konuda benim kafam karisik acikcasi.

Soyle 2 tane grafik cizerek anlatmaya calisalim, hatam varsa duzeltin.

Simdi ideal kominizm su sekilde:

Eki Görüntüle 1218588

Sadece "100" refah seviyesinde bir orta sinif var. Baska da bir sey yok. Birey ne kadar zeki - caliskan - atletik - yakisikli vs olursa olsun ederi bu.

Liberteryen bir toplumda da asagi yukari su sekilde:

Eki Görüntüle 1218591

"Ust" ve "Uber" sinifi ( ben salliyorum bu arada sinif isimlerini ) goz ardi edersek birbirine yakin refah seviyesinde farkli siniflar olusuyor. Burada "alt" sinifin refahi 100 civari. Yani liberteryen bir toplumda en dusuk sinifin dahi basarili bir kominist uygulamada elde edilen ortalama civari olacagini dusunuyorum. Ama tartismak istedigim nokta bu degil.

Kafami kurcalayan soru su : Daha iyisini yapabilir miyiz?

Uber ve ust siniftan biraz alarak, alt ve orta-alt sinifa verebilir miyiz?

Iste buna yonelik politikalar belirledigin an liberal ekonomiden cikmaya basliyorsun. Cunku ozunde bir bireyi cok basarili oldugu icin cezalandirmaya basliyorsun.

Bilmem anlatabiliyor muyum problemi. Yani aslinda bence ortada elestirilecek bir sey var. Hatta her zaman var elestirilecek sey.
Üst ve "uber" sınıfının refahını dağıtmak istersen bu üst ve uber sınıfındaki bireyler senin ülkeni terk eder. Bu kişilerin yaratmış olduğu iş imkanları ve diğer orta ve alt sınıfın yararlanabileceği hizmetler yok olur. İşsizlik artar, ekonomik hasar alınır. Devlet bunu kendi eliyle düzeltmeye çalışırsa (yeni iş imkanları gibi) vergiler artar. Kısacası ülkenin refah seviyesi birdenbire kaosa sürüklenir.

Tabii bu üstüne çok konuşulacak, detaylı bir konu. Negative income tax gibi şeyler konuşulabilir belki ama yine belli başlı sıkıntılar mevcut.

@Andar Han İşte cahillik. Net harcanabilir gelir var. 10 yılda halkın geliri %100 arttı. Bu da kişi başı. Enflasyonun düşük olduğu ortamda halkın geliri %100 artması demek zenginlik demektir. Estonya halkı zenginleşiyor. Bu konuları ben detayına kadar araştırıyorum. Kanada halkının net harcanabilir geliri 10 yılda %80 arttı. Liberal ülkeler zenginleşiyor.

@Andar Han İşte cahillik. Net harcanabilir gelir var. 10 yılda halkın geliri %100 arttı. Bu da kişi başı. Enflasyonun düşük olduğu ortamda halkın geliri %100 artması demek zenginlik demektir. Estonya halkı zenginleşiyor. Bu konuları ben detayına kadar araştırıyorum. Kanada halkının net harcanabilir geliri 10 yılda %80 arttı. Liberal ülkeler zenginleşiyor.

Cahillik iddianız güzelmiş. 1,3 milyon nüfuslu ve devletin enerji, taşımacılık, şans oyunları, ekonomi gibi sektörlerde sahip olduğu bu kadar şirket olan bir ülkenin, liberal olduğunu zanneden bir sözde araştırmacının iddiası.

Not: Yukarıdaki kaynak Estonya devletine ait web sitesi ve iletişim bilgileri, şirket isimleri içermesi sebebiyle sanirım Türkçeleştirme gereksinimine ihtiyaç duyulmamaktadır.

Ayrıca Kanada'da "crown company" olarak tabir edilen ve sahipliğinin, yönetmelik düzenleme işlerinin devlete ait olduğu ama isletmeciliğini ozel ya da tuzel kişilerin yaptığı pek çok şirket vardır.

Son düzenleme:
Ortada bariz olgular varken, Wikipedia ile cevap vermeniz ilginç. Araştırmalarınızda başarılar dilerim.
Rezil olmaktan utanmıyorsun. Net harcanabilir gelirle zenginleştiklerini gösterdim. Harcanabilir geliri de bildiğini sanmıyorum. Ekonomik olarak liberal olduklarını söyledim. Estonya sınırlı devlettir. Kamu borcu da bunun ayrıca göstergesidir.

Rezil olmaktan utanmıyorsun. Net harcanabilir gelirle zenginleştiklerini gösterdim. Harcanabilir geliri de bildiğini sanmıyorum. Ekonomik olarak liberal olduklarını söyledim. Estonya sınırlı devlettir. Kamu borcu da bunun ayrıca göstergesidir.

Neyi gösterdiniz? Bunlarin oluşmunu sağlayan özelleşme değil. Nereden, nasıl bakıyorsunuz? Ülke kendi enerjisinin %75'ini sağlayabiliyor ve bunu devlet şirketi uzerinden yapıyor. Hala liberal diyorsunuz. Olguları çorba etmekten vazgeçmeniz lazım.

@Andar Han Komiksiniz. Enerji ve altyapıda devlet olabilir. Bu Avrupa ülkelerinde de var. Ekonomide hakimiyet özel sektörün. Bunu öğrenin. Daha Liberalizmin ne olduğunu bilmiyorsunuz. Ekonomik liberalizmi öğrenin. Estonya ekonomik liberal ülke. Zenginleştiğinin kanıtını harcanabilir gelirle gösterdim. Eğer harcanabilir gelirin ne olduğunu bilseydiniz zenginleştiklerinin farkına varırdınız.

@Liberal Liberal ekonomide uretim araclarinın mülkiyeti, özel sektöre aittir. Siz kalkıp da devlet ona sahip olabilir dediginiz vakit, o liberallikten çıkar. Farkli bir sentez olur. Liberal politikalar kullanan, sosyal devlet yapısı diye bir ayrım dahi mevcuttur. Gereksiz ithamlardan ve manasiz taraftarliktan uzak olmanız temmennisiyle.

Yeni konular

Geri
Yukarı