Linkten virüs bulaşır mı?

Anket doldurma ile virüs bulaşmaz(çok büyük hacker grupları bu tarz şeyler için bir yöntem bulur ama bunu normal insanlar üzerinizde kullanmazlar) ama eğer ankette kişisel bilgilerini yazdıysa reset de atsanız telefon da değiştirseniz çözüm yok. Kişisel bilgiden kastım her zaman kullandığı bir şifre annesınız kızlık soyadı gibi sorular varsa kesin yemdir.
Hayır herhangi birşey yazmadığını sadece soruları okuyup 2 şeçenekten birine bastığını söylüyor.

Eğer bu linki üreten bir hacker ise bu tarz saldırılar pishing saldırılarıdır. Tabi ki her türlü şey olabilir ama form gönderilmedikten sonra sorun çıkmaz genelinde. Gönderirseniz dahi direkt olarak telefonu ele geçiremez. Bu tarz şeyler genelde kişisel bilgi öğrenmek amacıyla yapılır. Öğrenip sonrasında edindiği bilgiler ile hesaplar kartlar vs yoklanır. Daha detaylı öğrenmek isterseniz sosyal mühendislik nedir diye araştırabilirsiniz.

Arkadaşlar öneriniz var mıdır? Ne yapmalıyım stresli bir şekilde öylece bekliyoruz. Normalde öyle linkleri hiç açmam hatta açmamaları için yüzlerce defa uyarırım ama dalgınlığına gelip açmış annem.
Eğer bu linki üreten bir hacker ise bu tarz saldırılar pishing saldırılarıdır. Tabi ki her türlü şey olabilir ama form gönderilmedikten sonra sorun çıkmaz genelinde. Gönderirseniz dahi direkt olarak telefonu ele geçiremez. Bu tarz şeyler genelde kişisel bilgi öğrenmek amacıyla yapılır. Öğrenip sonrasında edindiği bilgiler ile hesaplar kartlar vs yoklanır. Daha detaylı öğrenmek isterseniz sosyal mühendislik nedir diye araştırabilirsiniz.
Peki göndermiş olsa bile banka uygulamalarını sildik bir sıkıntı olur mu? Telefon değişmek işe yarar mı?
Paranın bulunduğu banka Ziraat. Benim telefondan giriş yaptık annemden sildikten sonra ne olur ne olmaz diye ve yeni cihaz olduğu için kart bilgilerini ve şifresini de istedi. Bunları bilmediklerini varsayarak herhangi bir şekilde girebilirler mi hesaba?

Dostum dalga geçmeyi bırakır mısın? Öneri vermiyorsan bile böyle şeyler yazarak sadece kendin eğleniyorsun. Ben burda insan gibi önderi bekliyorum. Sen ise laga luga peşindesin.

Hocam yazdığımı iyi okuyun. Bu saldırılarda amaç sizin o pencerenin arkasında bulanan kişiye sadece bilgi aktarımı yapmanızdır. Telefon ele bu şekilde geçirilemez. Eğer banka uygulama şifresi vs gibi bilgiler vermediyseniz içinizi rahat tutun. Silerek te bir yere varamazsınız. Tedbir amaçlı banka uygulamalarının şifrelerini değiştirin çift doğrulamalı girişleri açın bir sorun yaşamazsınız.

Hocam yazdığımı iyi okuyun. Bu saldırılarda amaç sizin o pencerenin arkasında bulanan kişiye sadece bilgi aktarımı yapmanızdır. Telefon ele bu şekilde geçirilemez. Eğer banka uygulama şifresi vs gibi bilgiler vermediyseniz içinizi rahat tutun. Silerek te bir yere varamazsınız. Tedbir amaçlı banka uygulamalarının şifrelerini değiştirin çift doğrulamalı girişleri açın bir sorun yaşamazsınız.
Benim tek korkum keylogger atamış olma ihtimalleri. Diğer türlü korkum yok çünkü bilgi istememiş. Şifreleri zaten sildikten sonra diğer telefondan değiştik.

Benim tek korkum keylogger atamış olma ihtimalleri. Diğer türlü korkum yok çünkü bilgi istememiş. Şifreleri zaten sildikten sonra diğer telefondan değiştik.
Keylog bu kadar basit bir işlem değil hocam rahat ol. Telefona keylog genelde APK dosyası ile atılır. Bir kurulum ister. Link bir dosya indirmediyse, virüs taramalarında bir sorun çıkmadıysa, sizde kişisel bir bilgi vermediyseniz endişe edeceğiniz hiçbir konu yok.

Bir şey olmaz merak etmeyin içinizi rahatlatmak için şöyle anlatayım sizin dediğiniz trojan veya keylogger bunlar APK olarak indirilir trojan direkt telefonu kontrol eder keylogger yazdığı her şeyi atan kişiye gönderir ama bu forum meselesi şöyle işler forum hazılarlar sahte bir forumda kişisel bilgilerinizi öğrenip hesaplarınıza world lislet oluşturup parolasını kırmaya çalışırlar ama siz kişisel bilgi vermedi dediniz sadece seçim yapması hiçbir zarar dokunmaz.

Geri
Yukarı