Linux çekirdeği silinirse ne olur?

Linux çekirdeği, Pacman APT gibi sistem uygulamalarını silersem ne olur?
Eğer Xanmod gibi farklı bir Linux çekirdeği aktif ise bir şey olmaz. Eğer çalışan çekirdeği silmeye çalışırsanız yeniden başlattığınızda önyükleyici başlatacağı çekirdeği bulamadığı için açılmaz. Çünkü çekirdek donanımların kontrolünü sağlayan bir yazılımdır ve işletim sistemi açılırken çekirdeğin yüklenmesi gereklidir. Bunun getirsi ise çok çok chroot gibi araçlarla dağıtımların hemen hemen hepsinde bulunan canlı sistem yardımı ile çekirdeği tekrar yüklersiniz ve önyükleiciye tanıtırsınız.

Son düzenleme:
Arch kullanırken pacman'i silmeye çalışmıştım. İzin vermedi sistem. Daha doğrusu birbirine bağımlılığı olan kütüphaneleri silemiyordum.

Bash:
[gnuornot@gnuornot~]$ sudo pacman --remove pacman

[sudo] password for gnuornot:

paket bağımlılıkları araştırılıyor...

hata: işlem hazırlığı başarısız oldu (bağımlılıklar sağlanamadı)

:: pacman paketini kaldırmak şu paketin istediği "pacman" bağımlılığını bozuyor: appstream-glib

:: pacman paketini kaldırmak şu paketin istediği "pacman" bağımlılığını bozuyor: arch-install-scripts

:: pacman paketini kaldırmak şu paketin istediği "pacman" bağımlılığını bozuyor: base

:: pacman paketini kaldırmak şu paketin istediği "pacman>=5.0.0" bağımlılığını bozuyor: packagekit

:: pacman paketini kaldırmak şu paketin istediği "pacman" bağımlılığını bozuyor: pacman-contrib

:: pacman paketini kaldırmak şu paketin istediği "pacman>=5.2" bağımlılığını bozuyor: pamac-aur

:: pacman paketini kaldırmak şu paketin istediği "pacman" bağımlılığını bozuyor: pkgfile

:: pacman paketini kaldırmak şu paketin istediği "pacman>=5.0" bağımlılığını bozuyor: pyalpm

:: pacman paketini kaldırmak şu paketin istediği "pacman" bağımlılığını bozuyor: rebornos-cosmic-full-base

:: pacman paketini kaldırmak şu paketin istediği "libalpm.so>=12" bağımlılığını bozuyor: yay

Arch kullanırken pacman'i silmeye çalışmıştım. İzin vermedi sistem. Daha doğrusu birbirine bağımlılığı olan kütüphaneleri silemiyordum.

Bash:
[gnuornot@gnuornot~]$ sudo pacman --remove pacman

[sudo] password for gnuornot:

paket bağımlılıkları araştırılıyor...

hata: işlem hazırlığı başarısız oldu (bağımlılıklar sağlanamadı)

:: pacman paketini kaldırmak şu paketin istediği "pacman" bağımlılığını bozuyor: appstream-glib

:: pacman paketini kaldırmak şu paketin istediği "pacman" bağımlılığını bozuyor: arch-install-scripts

:: pacman paketini kaldırmak şu paketin istediği "pacman" bağımlılığını bozuyor: base

:: pacman paketini kaldırmak şu paketin istediği "pacman>=5.0.0" bağımlılığını bozuyor: packagekit

:: pacman paketini kaldırmak şu paketin istediği "pacman" bağımlılığını bozuyor: pacman-contrib

:: pacman paketini kaldırmak şu paketin istediği "pacman>=5.2" bağımlılığını bozuyor: pamac-aur

:: pacman paketini kaldırmak şu paketin istediği "pacman" bağımlılığını bozuyor: pkgfile

:: pacman paketini kaldırmak şu paketin istediği "pacman>=5.0" bağımlılığını bozuyor: pyalpm

:: pacman paketini kaldırmak şu paketin istediği "pacman" bağımlılığını bozuyor: rebornos-cosmic-full-base

:: pacman paketini kaldırmak şu paketin istediği "libalpm.so>=12" bağımlılığını bozuyor: yay

Pacman'nin maşallahı var zaten. Diğer paket yöneticileri gibi "Dur, kafayı mı yedin?" demek yerine hemen işleme sokuyor.

Ekran Görüntüsü - 2021-06-29 11-38-18.png

O zaman artık chroot ile de şans kalmıyor. Yeniden kurulum yapmanız gerekir. Birçok kez denemiştim.

@emre173388 Ne ara ceza yediniz?
Technopat`ın kurallarının bu kadar katı olduğunu bilmiyordum.
Yapmış olduğum yazım hatası sebebi ile (uyarılmadan) 1 saatliğine banlandım.
Technopat sosyal sitesinin kurallarının daha nerede olduğunu bilmiyorum.
1 aydır bu forumdayım başıma ilk kez böyle bir olay geliyor ve bir kere yazım hatası yapmış olarak görülüyorum.
Galiba sizde benzer bir sebebten banlandınız.
(Bu sefer banlanmam umarım)

Technopat`ın kurallarının bu kadar katı olduğunu bilmiyordum.
Yapmış olduğum yazım hatası sebebi ile (uyarılmadan) 1 saatliğine banlandım.
1 aydır bu forumdayım başıma ilk kez böyle bir olay geliyor ve bir kere yazım hatası yapmış olarak görülüyorum.
Galiba sizde benzer bir sebebten banlandınız.
(Bu sefer banlanmam umarım)
Adam akıllı bir şekilde kuralları okursan banlanmazsın.

Yeni konular

Geri
Yukarı