Linux dağıtım önerisi

yunusemre.yl

Kilopat
Makaleler
4
Yer
Denizli
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
HP Victus 16
i5 13500H
16GB Ram
RTX 4050(120W)
512GB SSD
Meslek
Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğrencisi
Herkese iyi sosyaller dilerim öncelikle. Geçmişte Linux çok fazla kullandım. Fakat açıkçası maksimum bir dağıtımı 2 3 gün tutabildim. Gerçekten arayüz olarak içime sinen sadece Cutefish OS olabildi. Maalesef o da aradığım desteğe sahip değildi. Arayüzü iyi olan ve deneyim olarak sorun yaşatmayacak özellikle ve özellikle güncel bir Linux çekirdeği kullanan dağıtım tavsiyelerinizi bekliyorum.

Arayüze göre dağıtım seçmekten ziyade arayüz hariç diğer isteklerinizi karşılayan dağıtımlar seçin.
Arayüz bir şekilde hallediliyor zaten.

EndeavourOS,
Fedora,
Debian 11,
Linux Mint

Bu dağıtımlara bakabilirsiniz.

Arayüze dağıtım seçmekten ziyade arayüz hariç diğer isteklerinizi karşılayan dağıtımlar seçin.
Arayüz bir şekilde hallediliyor zaten.

EndeavourOS,
Fedora,
Debian 11,
Linux Mint.

Bu dağıtımlara bakabilirsiniz.

Doğru haklısınız farklı GUI'lar kurup halledebiliyoruz.
Fedora'nın Secure Boot desteği mevcut mu?
(Secure Boot kapalıyken touchpadin devre dışı kalması gibi sorunlar oluşabiliyor ondan dolayı sordum.)
Daha önce hiç kullanmadım sanırım içinde GNOME 43 var. Deneyeceğim tavsiyeniz için çok teşekkürler.

EndeavourOS onerebilirim, Arch tabanli.

Daha önce hiç Arch tabanlı Linux kullanmadım alışma süreci zorlar mı ki :)

Doğru haklısınız farklı GUI'lar kurup halledebiliyoruz.
Fedora'nın Secure Boot desteği mevcut mu?
(Secure Boot kapalıyken touchpadin devre dışı kalması gibi sorunlar oluşabiliyor ondan dolayı sordum.)
Daha önce hiç kullanmadım sanırım içinde GNOME 43 var. Deneyeceğim tavsiyeniz için çok teşekkürler.

Daha önce hiç Arch tabanlı Linux kullanmadım alışma süreci zorlar mı ki :)

Fedora kurulumunun Secure Boot için zor olmadığı yazılmış burada. Daha önce Secure Boot ile Fedora kurulumu gerçekleştirmediğim için net bir şey söyleyemiyorum.

Arayüz olarak içime sinen sadece cutefish OS olabildi. Maalesef o da aradığım desteğe sahip değildi.

Tüm Linux dağıtımlarına tüm masaüstü ortamlarını kurabilirsiniz. Kendinize ve donanımınıza uygun bir dağıtım seçerseniz cutefish masaüstü ortamını kurmana yardım ederiz hocam.

Herkese iyi sosyaller dilerim öncelikle. Geçmişte Linux çok fazla kullandım. Fakat açıkçası maksimum bir dağıtımı 2 3 gün tutabildim. Gerçekten arayüz olarak içime sinen sadece Cutefish OS olabildi. Maalesef o da aradığım desteğe sahip değildi. Arayüzü iyi olan ve deneyim olarak sorun yaşatmayacak özellikle ve özellikle güncel bir Linux çekirdeği kullanan dağıtım tavsiyelerinizi bekliyorum.
Fedora ya da Xubuntu deneyebilirsin, Ubuntu tabanı son kullanıcı için daha rahat fakat fedora gönlümün efendisi(idi artık sildim :D).

Fedora kurulumunun Secure Boot için zor olmadığı yazılmış burada. Daha önce Secure Boot ile Fedora kurulumu gerçekleştirmediğim için net bir şey söyleyemiyorum.
Ben gerçekleştirdim, tikir tikir kuruldu, Virtualbox kurarken secure boot sebepli sorunlar yaşadım ama, Secure boot için bir key girmesi mi gerekiyormuş da Fedorada bu keyi gömecek araç dahili yokmuş elle gömeceksiniz bir şeyler diyordu ben de beceremeyip secure kapamıştım :D
Virtualbox kurana kadar sorun yok yani :D

Hocam öncelikle Ubuntu stabil çalışıyor diye Kubuntu kurayım KDE ile stabil çalışsın diye dedim. O da sürekli buga falan girdi ısınamadım. Sanırım sistemimle en iyi çalışan Zorin OS. Fedora vs Arch tabanlı dağıtım öneren herkese de ayrıca teşekkür ediyorum. Sanırım Debian'ın apt komutlarına alıştığım için çok da uğraşmaya vaktim olmayınca yabancılık çektim. Zorin OS'e geçeceğim bugünkü boş vaktimde. Ayrıca cutefish arayüzünü kurmak için de ayrı bir konu açarım. Hepinize çok teşekkürler iyi sosyaller esenlikler...

Yeni konular

Geri
Yukarı