Linux dağıtım önerisi

@Akif1601 sürüm farkı var ama 22 daha iyi olur.

Eğer flash belleğe ISO yazdırırsanız sadece flashtaki dosyalar kaybolur. Ama kurulum aşamasında dualboot yapmazsanız tüm dosyalar ve Windows gider.

Sıkıntı yok. Dual boot yaparım. Hatta Windows'u tamamen sileceğim. İki flashım olacak. Birisi Windows ISO birisi Linux ISO. Her an her şey olabilir.

Bilişim öğretmenlerinin linux'tan bahsetmeleri güzelmiş. Bizimkiler Windows'la yatıp kalkıyordu. Neyse...

Yerli dağıtım istiyorsanız; Pardus, Pisi, Milis, Archman deneyebilirsiniz.

Başlangıç için, zorlayıcı olmayan dağıtım istiyorsanız; Linux Mint, Ubuntu Mate(varsayılan masaüstü seçimlerinde Macos'a benzeyen iki seçenek mevcut), Xubuntu, Zorin Core deneyebilirsiniz. Normal Ubuntu genelde pek sevilmiyor ben de gereksiz ağır olduğu için önermiyorum.
1695915946547.png

Nerden indireceğim?

Fedora diyen olmamış, Fedora ya da Arch tabanlı dağıtımlarla başlayın. Ubuntu'nun özel donanım desteği olduğu için ve snapd soğukluğu yoksa başlanabilir ancak Mint tarzı pek önermiyorum.

Peki Elementary OS ile Mint arasında çok fark var mı? Hangisi başlangıç için iyi? Windows'tan sıkıldığım için Linux'a geçiyorum. Çok benzemesin Windows'a.

Fedora diyen olmamış, Fedora'ya da Arch tabanlı dağıtımlarla başlayın. Ubuntu'nun özel donanım desteği olduğu için ve snapd soğukluğu yoksa başlanabilir ancak Mint tarzı pek önermiyorum.

Arch tabanlı zor olur. LTS olan dağıtımlarda bile güncelleme yapınca ufak problemler çıkabiliyor. Arch gibi en yeni paketlerin olduğu dağıtımlarda, özellikle Manjaro gibi kötü Maintainer'lara sahipler ise daha da sorun çıkar.

Ayrıca Mint gibi dağıtımların kendi kurulum ile birlikte gelen insanların işini kolaylaştıran programları var.

Arch tabanlı zor olur. LTS olan dağıtımlarda bile güncelleme yapınca ufak problemler çıkabiliyor. Arch gibi en yeni paketlerin olduğu dağıtımlarda, özellikle Manjaro gibi kötü Maintainer'lara sahipler ise daha da sorun çıkar.

Ayrıca Mint gibi dağıtımların kendi kurulum ile birlikte gelen insanların işini kolaylaştıran programları var.
Minimalist dağıtımları sevdiğim için Linux tarafına sempatim var. O açıdan Mint gibi dopdolu gelen dağıtımlara hiç ısınamıyorum. Arch tabanlı olunca pek bir şey değişmiyor aslında, normal bir kullanıcı için AUR artısı dışında eksi bulamıyorum, anlık çökmeler diyeceksin ancak güncellemeler bildiğin PlayStore gibi mağazadan kurulduğu sürece yılda 1 belki denk geliniyor.

Geri
Yukarı