Linux dağıtım önerisi

Akif1601

Hectopat
Merhaba arkadaşlar. Ben Windows 11'den sıkıldım okulda da bilişim hocası Linux daha güvenli dediği için. Bilgisayarıma ilk başta Pardus kurmayı düşündüm çünkü içimden bir ses onu kur diyor görüntüsü falan filan hoşuma gitti. Mint ise biraz tuhaf duruyor gibime geldi. Bir de Elementary OS'u duydum ama Pardus daha havalı gibime geldi. Sizce hangi dağıtımı kullanmalıyım?

Bir sorum daha olacak. Seçeceğim dağıtımı nasıl bilgisayara kuracağım yardım edebilir misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Linux Mint. Başlangıç için gayet iyi. Cinnamon arayüzünü özelleştirmek zor değil.
Cinnamon'u sevmediyseniz ve Pardus'a benzer görünen bir dağıtım istiyorsanız Ubuntu kullanabilirsiniz. Pardus ve Ubuntu'nun ikisi de GNOME arayüzünü kullanıyor. Hem Pardus son kullanıcı için değil.

Bir de yavaş yavaş alışmanız için dualboot kurmanızı öneririm, bazı şeylerin eksikliğini hissedebilirsiniz.

@Akif1601 benim bildiğim Pardus daha çok kurumlara yönelik. Eğer daha önceden hiç Linux tecrübeniz yoksa Mint veya Ubuntu öneririm.
Dağıtımı dualboot olarak kurmak isterseniz (yani tek PC'de 2 işletim sistemi) SSD veya hddnizi 2'ye bölüp o ayırdığınız bölüme kurmanız lazım.
Ama yok sadece Linux olsun diyorsanız zaten kurulum aşamasında var olan diskinizi seçin.

Ayrıca kurmak için o dağıtımın ISO dosyası ve Rufus programı lazım flash belleğinize Rufus ile ISO dosyasını yazdırın. Not Rufus flashtaki tüm dosyaları siler. Ventoy ise silmez ve birden çok ISO dosyası barındırabilirsiniz.

@Akif1601 benim bildiğim Pardus daha çok kurumlara yönelik. Eğer daha önceden hiç Linux tecrübeniz yoksa Mint veya Ubuntu öneririm.
Dağıtımı dualboot olarak kurmak isterseniz (yani tek PC'de 2 işletim sistemi) SSD veya hddnizi 2'ye bölüp o ayırdığınız bölüme kurmanız lazım.
Ama yok sadece Linux olsun diyorsanız zaten kurulum aşamasında var olan diskinizi seçin.

Ayrıca kurmak için o dağıtımın ISO dosyası ve Rufus programı lazım flash belleğinize Rufus ile ISO dosyasını yazdırın. Not Rufus flashtaki tüm dosyaları siler. Ventoy ise silmez ve birden çok ISO dosyası barındırabilirsiniz.
Hocam flash disk hazır ama bir sorum var. Ubuntu mu? Mint mi? MacOs a benzerse sevinirim.

Hocam flash disk hazır ama bir sorum var. Ubuntu mu? Mint mi? MacOs a benzerse sevinirim.
Linux güncellemesi nasıl yapılıyor?

Hocam flash disk hazır ama bir sorum var. Ubuntu mu? Mint mi? MacOS'a benzerse sevinirim.

Macosa benzetmek için kullandığın arayüz ortamının(Xfce-GNOME vs.) Temaları var onları kurup Mac'e benzetebilirsin. Bence yeni başlıyorsanız Ubuntu.

Linux güncellemesi nasıl yapılıyor?

Güncelleme derken zaten kendi geliyor.

Tamam şimdi Ubuntu iso ve Rufus indirmem lazım değil mi?
1695915149622.png

ISO ve Rufus evet ama dediğim gibi tüm dosyaların silinir onun yerinr Ventoy da olabilir.
Hocam bilgisayardaki tüm dosyalar mı? Ben flash diski yedekledim google drive ile. Sadece isoyu indirmem lazım.

Bilişim öğretmenlerinin linux'tan bahsetmeleri güzelmiş. Bizimkiler Windows'la yatıp kalkıyordu. Neyse...

Yerli dağıtım istiyorsanız; Pardus, Pisi, Milis, Archman deneyebilirsiniz.

Başlangıç için, zorlayıcı olmayan dağıtım istiyorsanız; Linux Mint, Ubuntu Mate(varsayılan masaüstü seçimlerinde Macos'a benzeyen iki seçenek mevcut), Xubuntu, Zorin Core deneyebilirsiniz. Normal Ubuntu genelde pek sevilmiyor ben de gereksiz ağır olduğu için önermiyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı