Linux dağıtım önerisi

• Konuyu başlatan Denzzz
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 27
  • Görüntüleme 994
Paket yöneticisi dediğin 1 satırlık koddur. Ve AUR gibi bir kolaylık varken gidip ubuntu kullanmak saçma olur. AUR ile tek 1 satır kod ile tüm programlara ulaşabilirsin neredeyse. AUR'da bulamazsan, başka hiçbir yerde bulamazsın diye bir söz görmüştüm. Arch'ın paket yöneticisi pacman'dir. Dolayısıyla EndeavourOs da öyle çünkü Arch tabanlı. Pacman bana göre xbps'den sonra en hızlı paket yöneticisi. Apt hiç çekilmiyor, aşırı yavaş. Pacman Daha hızlı. Ben zor sever bir kullanıcı olduğum için Void Linux kullanıyorum. Ha masaüstüne gelince, kolay özelleştirilebilir bir masaüstü istiyor isen Mate, Hafiflik istiyorsan Xfce veya lxde. Ağır olsun ama güzel olsun diyor isen gnome veya kde öneririm. Endeavouros'da kulanıcıların yaptığı hazır özelleştirilmiş openbox'da var. oda çok hafif ve hızlıdır. Eğer sistemi özelleştireceksen mate, uğraşmak istemiyorsan xfce, kde veya gnome öneriyorum.

Void Linux Mate'den bir görüntü:

Eki Görüntüle 1971477
Bu yaklaşık 5 dakikamı aldı, MacOs'a benzetmeye çalıştım. daha çok uğraşılarak daha iyi bir hale getirilebilir.

Dual Boot ile en stabil olacak dağıtım, hazır grub teması ile birlikte geliyor. Gerçi tema demiyelim de arkaplan gibi birşey diyelim. İndirince görürsün 🙂
Hocam ben kuramadım Void'i, kurulumu zor sanki. Tavsiye edildiğini görünce merak sardı, hafif bir dağıtıma benziyor.

EndeavourOS iyi gibi neden Ubuntu kullanmam iyi olmaz. Paket yöneticileri nasıldır Mint'teki gibi kolay bir şey iyi olur.
Ubuntu süper dağıtım. Xwayland kullanıyor. Hem X11 pencere yöneticisi hemde Wayland pencere yöneticisi çalışıyor.

Oyun performansı da denediğim onca dağıtıma göre çok iyi bence.

EndeavourOS, Arch tabanlı ve Pacman kullanıyor paket işleri ve sistem güncellemek için. Ubuntu APT kullanıyor.

Hocam ben kuramadım Void'i, kurulumu zor sanki. Tavsiye edildiğini görünce merak sardı, hafif bir dağıtıma benziyor.
Aksine void'in kurulumu kolay. Terminale sudo void-installer yazarsan TUI ile (Terminal İle) bir kurulum başlıyor. Yön tuşlarıyla kolay bir şekilde ayarlıyorsun ve kurulum tüm dağıtımlardan daha çabuk bitiyor diyebilirim. Max 2 dk sürüyor. Eğer base kurarsan istediğin masaüstü ortamını kurabilirsin birkaç terminal komutu ile. Youtubede videoları var. ben lxde kurmuştum, sonrasında tekrar format atmak isteyip Mate'ye geçtim. Kesinlikle daha bir özelleştirme kolaylığı sağladı. Void aşırı minimalist bir dağıtım ve ben çok seviyorum. Sadece program desteği az, programları indirip kendin derlemen gerekiyor ama bu problem değil bana göre, ben zor severim. Orta seviye bir kullanıcı iseniz tavsiye ederim. Sürüm olarak ise glibc tavsiye ediyorum, musl biraz eski kalıyor ve glibc daha performanslı. Ayrıca Void'in bu minimalistliği diğer dağıtımlara göre daha az kaynak kullanımı sağlıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı