Linux dağıtımını neden kullanmamalıyız?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
  1. Çünkü Linux zordur.
  2. Bol bol komut girmeliyiz.
Linux zor değildir sadece bazı şeyleri öğrenmen gerek. Okuma yazma öğrenmeden bir kitabı okuyamazsınız değil mi ?
  1. Bazı dağıtımların kurulum için grafik arayüzü yok.
Bu dağıtımlar (Arch, Gentoo vb) genel olarak bakıldığında güçlü dağıtımlardır. Çünkü olabildiğince şeyi kullanıcıya bırakarak onlar için en iyisi olacak sistemi kendilerinin yapılandırması istenmiştir.
  1. Driver desteği spesifik donanimlar için yok (Wireless, e-imza, ekran kartı, barkod yazıcı projeksiyon cihazı...)
Bu daha çok donanım üreticisi ile alakalı olan bir durum. Eğer donanım üreticisi driver çıkarttıysa Linux'a da eklenir zaten.
  1. Çok kullanılan bir işletim sistemi değil.
Evet değil. Ama bu işletim sisteminin gücü hakkında nesnel bir yargı ortaya koymaz.
  1. Oyun desteği yok güncel oyunları oynayamazsınız (driver desteği olmadigi için).
Evet oyun konusunda bir Windows değil.
  1. Ücretsiz yani fazla uğraşılmamıştır yazılımıyla.
:D
  1. Programlama çok az yapılır.
Aman hocam yapmayın. Zaten önceki mesajımda da açıkladım programlama ve Linux konusunu o yüzden bir daha yazmayacağım.
  1. Ortak bir standardı yok. Binlerce dağıtım var birbirinden bağımsız. Birinde çalışan diğerinde çalışmayabilir.
Dağıtımların hepsi birbirinden bağımsız değildir. Aynı tabanlı dağıtımlar bulunuyor.
  1. Yazilim desteği çok azdır.
  2. Bir Microsoft değil.
Yazılım desteği konusunda söylediğinizin aksine oldukça iyi. Bir ton paket yöneticisi var bunu neye dayanarak söyleyebiliyorsunuz ?
  1. Zordur basit hiç değildir.
  2. Neden kullanalım ki?
  3. İkide bir çöker stabil değil.
Evet başlarda söylediklerinizi yine tekrarlıyorsunuz...
  1. Ikinci işletim sistemi kuramazsın kesinlikle.
  2. Başka başka sebepler.
Dual boot'dan haberiniz vardır umarım.

Araştırmanızı istedim ama ben size yazdım kısaca.Ayrıca bu yargılara nasıl ulaştınız çok merak ettim.

Eki Görüntüle 723108

Tipik bir konuyu saptırma hareketi, ben diyorum güvenlik ve stabillik açısından Unix öndedir sen gelmiş burada sunucu payı diyorsun 🤣

Bu arada; https://upload.wikimedia.org/wikipe...simple.svg/1280px-Unix_history-simple.svg.png

En büyük Linux fanboy sözlerinden birini yazayım size; "Linux işletim sistemi değil çekirdeğidir bir kere."

Şimdi sıra bende; "UNIX işletim sistemi değil çekirdeğidir."

Daha Linux'un ne için kullanıldığını bilmeyen çocuklarla tartışmaya giriyorum bu sitede, hay Allah'ım yahu🤣

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
MacOs Unix değil mi ? Çoğu insanda kullanıyor yani.

17. Ben kurdum. Hatta 2 Linux 1 Windows yaptim. Anlatabiliyor muyum?

@aegeanfisk Biz fanboyluk yapmıyoruz, adama açıklıyoruz adam hala ve hala Linux şöyle böyle diyor.

Yazdıkların saçma ise evet ilk sırada.
Ben size demiyorum genel olarak neden böyleyiz onu sorguladım sadece Türkiye'de mi var bu aşırı sahiplenme yoksa tüm dünyada mı böyle.

NASA GNU/Linux kullanıyor, Microsoft GNU/Linux kullanıyor, herhalde kafayı yemişlerdir. Devlet GNU/Linux kullanmaya teşvik ediyor, Pardus bu yüzden var, sunucular GNU/Linux, milyonlarca gönüllü GNU/Linux için çalışıyor, hepsi aklını yitirmiş olmalı. openSUSE 3 Milyar Dolara satıldı, adamların parası var aklı yok di mi?.
Uzay çalışmaları denince akla GNU/Linux gelir, adamların aklını uzay almış olmalı.
Ay'a giden tek sivilin Ubuntu'nun sahibi olduğunu biliyor musunuz?.
Neyse yazacak daha çok şey var ama bu işten zerre anlamayanlara kafa yoracak durumda değilim. Hiç bir şey bilmiyorsanız dahi en azından GNU/Linux ile ilgili bir-kaç makale okuyun, bir-kaç blog yazısını inceleyin, her şeyden önce GNU/Linux felsefesini öğrenin, bir-iki kurulumla veya bir-iki sorunla GNU/Linux hakkında prof kesiliyorlar, tam bir kara mizah.

Bende yazdığına bakardım laf mi diye.
Bak güzel kardeşim. 9 yıl boyunca Windows 7, 1 yıl boyunca Windows 10 kullandım. Windows 10 kötü mü? Asla değil. Güçlü, iyi bir sistemin olsaydı Linux yüklemezdim şahsen. Çünkü çok fazla, çeşit çeşit oyun oynayan birisiyim. Şu anki sistemim kötü olduğu için oyun oynayamıyorum zaten, internette gezinmek için kullanıyorum bilgisayarı. Benim tek uyuz olduğum nokta, Linux'u bilmeden, fikir sahibi olmadan saçma sebepler Linux'a sallaman.
@hadwiger bence ayıp ediyorsun.
@Kerem00 sende ayıp ediyorsun.

Kafana yazık falan nedir ? Ergen misiniz ? Adam sizleri eleştirmiyor. İşletim sistemi eleştiriyor.
Az olgunca davranın lütfen.
Ben e kafana yazık falan demedim. Saygısızlık ettiysem veya arkadaşın kalbini kırdıysam özür dilerim. Bu arada kimse bilmediği bir şey eleştirmemeli.

Windows üstünde bu kadar yazılım desteği olmasa kullanmazdım açıkçası. Bir de alışkanlıklar var tabii. :D Ama üstte yazan problemleri yaşayan kaç kişi var merak ediyorum nerede gördünüz veya yaşadınız bu problemleri?

NASA GNU/Linux kullanıyor, Microsoft GNU/Linux kullanıyor, herhalde kafayı yemişlerdir. Devlet GNU/Linux kullanmaya teşvik ediyor, Pardus bu yüzden var, sunucular GNU/Linux, milyonlarca gönüllü GNU/Linux için çalışıyor, hepsi aklını yitirmiş olmalı. openSUSE 3 Milyar Dolara satıldı, adamların parası var aklı yok di mi?.
Uzay çalışmaları denince akla GNU/Linux gelir, adamların aklını uzay almış olmalı.
Ay'a giden tek sivilin Ubuntu'nun sahibi olduğunu biliyor musunuz?.
Neyse yazacak daha çok şey var ama bu işten zerre anlamayanlara kafa yoracak durumda değilim. Hiç bir şey bilmiyorsanız dahi en azından GNU/Linux ile ilgili bir-kaç makale okuyun, bir-kaç blog yazısını inceleyin, her şeyden önce GNU/Linux felsefesini öğrenin, bir-iki kurulumla veya bir-iki sorunla GNU/Linux hakkında prof kesiliyorlar, tam bir kara mizah.
Bu değerli hocamız kendine GNU/Linux tabanlı bir işletim sistemi bile yaptı.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı