Linux direkt BIOS'a giriyor

Baklava Ordusu

Centipat
Yer
Türkmenistan
Daha fazla  
Merhaba Arch Linux kullanıyorum. Sistem birdenbire döndü kaldı yeterli CPU ve RAM olmasına rağmen. Tty'ye giremedim son çare güç düğmesi ile kapattım bilgisayarı. Tekrar açmaya çalıştığımda ise BIOS'a giriyor. Boot seçeneklerinde Arch Linux listelenmiştir. Ama BIOS'tan çıkıp girmeye çalıştığımda ise tekrar BIOS'a atıyor.

Çok mecraya hakim değilim, ama böyle durumlarda chroot atıldığını biliyorum. Flaşa yeni bir Arch (ya da herhangi bir dağıtım da olur) yazdırıp canlı oturumda chroot ile açamadığınız sistemin içerisine giriyorsunuz.

Muhtemelen yeni bir güncelleme yüzündendir. Chroot attıktan sonra son yedeklemenize geri dönersiniz. Eğer yedekleme almadıysanız sorun çıkardığını düşündüğünüz programı (mesela boot edemeyişinden dolayı GRUB iyi bir örnek) daha stabil bir sürüme düşürebilirsiniz.

Chroot ile alakalı Archwiki'nin makalesi. Yeterli bilgi bu makalede olsa gerek. Bundan sonrası dediğim gibi sistemi tamir etmek.

Çok mecraya hakim değilim, ama böyle durumlarda chroot atıldığını biliyorum. Flaşa yeni bir Arch (ya da herhangi bir dağıtım da olur) yazdırıp canlı oturumda chroot ile açamadığınız sistemin içerisine giriyorsunuz.

Muhtemelen yeni bir güncelleme yüzündendir. Chroot attıktan sonra son yedeklemenize geri dönersiniz. Eğer yedekleme almadıysanız sorun çıkardığını düşündüğünüz programı (mesela boot edemeyişinden dolayı GRUB iyi bir örnek) daha stabil bir sürüme düşürebilirsiniz.

Chroot ile alakalı Archwiki'nin makalesi. Yeterli bilgi bu makalede olsa gerek. Bundan sonrası dediğim gibi sistemi tamir etmek.
Sayfaya bakacağım. Ama hala aklım almıyor güncelleme yapılmadı. Hard shutdown yaptım açmaya çalıştığımda birden bire BIOS geldi. Bunun sebebini elbet öğreneceğim.

Beyler disk bölümlerini mount ettim. arch-chroot /mnt yaptığımda /bin/bash bulunamadı diyor.

Beyler disk bölümlerini mount ettim. arch-chroot /mnt yaptığımda /bin/bash bulunamadı diyor.
GRUB'u tekrar kurabilirisniz belki. Tam bilmiyorum ama benzeri başıma gelmişti tekrar kurmuştum.

Son düzenleme:
Sayfaya bakacağım. Ama hala aklım almıyor güncelleme yapılmadı. Hard shutdown yaptım açmaya çalıştığımda birdenbire BIOS geldi. Bunun sebebini elbet öğreneceğim.

Disk bölümlerini Mount ettim. Arch-chroot /mnt yaptığımda /bin/bash bulunamadı diyor.

Disk bölümlerini Mount ettim. Arch-chroot /mnt yaptığımda /bin/bash bulunamadı diyor.

Belki çözer sorununuzu.

Yeni konular

Geri
Yukarı