Linux BIOS'a giremiyorum

MrKonce

Kilopat
Yer
Edirne
Daha fazla  
Meslek
Yazılım Müh. Okumak İstiyor.
Selamlar, kısa süre önce Windows'ta yaşadığım bazı sorunlar yüzünden başta dualboot olarak Linux'a geçtim. Fakat daha sonra grup ile yaşadığım sorunlar yüzünden bu seferde tek sistem Ubuntu 20.04lts kurdum. Fakat kurduğumdan beri pek çok problemle karşı karşıya kalıyorum. Bu yüzden tekrar Windows'a geri dönmek istiyorum.

Başlıca birkaç sorunum var.

1-BIOS'a giremiyorum. Neden mi çünkü bir denememde yanlışlıkla Fast Boot'u açtım ve artık BIOS'a giremiyorum.
-> Çözüm olarak BIOS pilini çıkarmayı deneyecektim fakat onda ise laptop olduğu için (vidalar yalama olmuş) kasayı sökemiyorum.

2-Yazdırma programı olarak "woeusb" kullandım fakat başka bir denememde ise Windows logosu gelip hemen gidiyor sanki göz kırpıyor gibiydi. Ve siyah ekranda (_) ile başbaşa kalıyorduk.

3-şu anda elimde başka bir cihaz olmadığı için sadece Ubuntu üzerinden Windows'a geçmem gerekiyor peki bunu nasıl yapacağım?

Not: Sanal makine kurmayı denedim fakat BIOS'tan sanallaştırmayı açmam gerekiyor ve bilin bakalım bende ne yok? (Tabii ki BIOS'a giremiyorum.)

Buradan kendi imkanlarımla nasıl kurtulabilirim? Bir yolu var mı? Yoksa 2 sene bilgisayarı değiştirene kadar Ubuntu 20.04lts kaderim mi?

Teşekkürler :)

BIOS, UEFI destekliyor ise ve Ubuntu'yu UEFI olarak kurduysan şanslısın. Aşağıdaki komut ile UEFI/BIOS'e geçebilirsin.

systemctl reboot --firmware-setup

BIOS, UEFI destekliyor ise ve Ubuntu'yu UEFI olarak kurduysan şanslısın. Aşağıdaki komut ile UEFI/BIOS'e geçebilirsin.

systemctl reboot --firmware-setup
Bunu direk terminale yazıyorum o zaman ? başka bir şey eklememe gerek var mı yada yapmama ?

Eğer dediğim şartları önceden gerçekleştirdiyseniz UEFI'ye geçiş yapması gerek.
Yani kurulum olarak uefi usb üzerinden yazdırdım. Ve bilgisayarım destekliyor olması lazım o zaman deniyorum şimdi
Eğer dediğim şartları önceden gerçekleştirdiyseniz UEFI'ye geçiş yapması gerek.

Malesef hocam olmadı

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2020-07-27 16-29-48.png
    Ekran görüntüsü 2020-07-27 16-29-48.png
    76,1 KB · Görüntüleme: 275
Son düzenleme:
Dostum adım adım yazacaklarımi deneyebilir misin rica etsem?
  1. Terminale girip nano /etc/default/grub yazarak GRUB_TIMEOUT=5 şeklinde değiştir. Ve ctrl+x tuşuna basarak kaydedip çık. İzin vermeyeceği için komutu sudo ile birlikte kullan.
  2. sudo update-grub komutu yazarak enter e tıkla.
  3. Bilgisayarı yeniden başlat yeniden başlarken F2(bilgisayarın hangi tuşla BIOS a giriyorsa) tuşuna bas. BIOS gelirse işlem tamamdır.

1. Terminale girip nano /etc/default/grub yazarak GRUB_TIMEOUT=5 şeklinde değiştir. Ve ctrl+x tuşuna basarak kaydedip çık. İzin vermeyeceği için komutu sudo ile birlikte kullan.
  3. Bilgisayarı yeniden başlat yeniden başlarken F2(bilgisayarın hangi tuşla BIOS a giriyorsa) tuşuna bas. BIOS gelirse işlem tamamdır.
Tamamdır şimdi deniyorum hocam 2 dk

Evet 0 saniye yazıyormuş
Tamamdır şimdi deniyorum hocam 2 dk

Evet 0 saniye yazıyormuş
peki hidden yerine bir şey yazmama gerek var mı ?

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2020-07-27 16-59-03.png
    Ekran görüntüsü 2020-07-27 16-59-03.png
    71,3 KB · Görüntüleme: 240
Son düzenleme:
O kısmı silebilirsin. Ama sadece hidden yazan kısmı sil tüm satırı değil.
Hocam onu silmeden dediklerinizi yaptım grub ekranı hiç gözükmedi bile gene aynısı yani silip tekrar deneyeyim mi
O kısmı silebilirsin. Ama sadece hidden yazan kısmı sil tüm satırı değil.
hidden yerine false gibi bir şey yazayım mı sadece boş kalsın mı

Gözükmesi gerekiyor timeout 5 ayarladiktan sonra. update-grub yaptınız değil mi? Grub dosyasına girerek ayarları bir daha kontrol edin olmuş mu diye.

Geri
Yukarı