Linux hangi şekilde yüklenmeli?

Windows üzerinden daha Evvel'den, Linux için ayrılmış olan disk alanları varsa eğer, resimdeki birinci seçenek aktif gelecektir ki, boş alanı otomatik Linux algılayacağından bu seçenek var. Manuel elle bölümlendirme seçeneği farklı olarak, ayrılmış disk alanı her ne kadarsa disk alanından tahmin ile, bu alan seçilir. Genellikle dosya biçimi ext4 / root seçeneği aktif edilerek kurulum başlatılır. Geri kalan kısımlar ise, klavye bölge dil kullanıcı adı ve şifresi sekmelerini de kendinize göre doldurup kurulumu bitirebilirsiniz.
SSD disk kullanıcıları dosya biçimi olarak xfs veya btrfs dosya biçiminde seçimlerini yaparlarsa ki, bu dosya biçimi son zamanlarda Reddit vb Linux forum mecralarında önerilmektedir. Ancak genel olarak ext4 seçimleri daha yaygın olduğunu belirtmem gerekli. Alt kısma merak edilenler ile ilgili olarak soru cevap şeklinde, birkaç satır bilgi ilave ettim farklı sorular gelirse eğer konudan cevaplayabilirim. Yararlı olması dileklerimle saygılarımla. :)
Soru? Cevap:
1-ayrılmış disk alanına Linux kurulduğunda, Windows'um açılır mı?
Linux kurulumunda, grubboot loader sda ana disk üzerine kurulduğundan, Windows işletim sisteminizi otomatik olarak algılayacağından, grub menüsüne ekleyecektir. Bu sayede de, siz istenilen işletim sistemine Windows veya Linux olarak seçip belirleyerek geçiş yapabileceksiniz.
2- Linux işletim sistemini Windows kaldırıp kurmak için ne yapmak gerekli?
Linux kurulum seçeneklerinde, diski sil, Linux işletim sistemini kur seçeneği bunun için yeterli gelir. Elle disk bölümleme MBR disk tablosuna girerek de, disklerin tamamını, önemli verilerinizi yedekledikten sonra silerek, Linux işletim sistemini, tek disk üzerine kurmanız mümkün.
3- Windows yanına Linux kurdum, ancak beğenmedim Linux'ü kaldırmak istiyorum?
Linux kurulumdan sonra, beğenmediyseniz eğer, tabii ki kaldırabilirsiniz, Windows'unuz silinmez. Bunun için Windows üzerinden disk Yöneticinize girerek, Linux'ün kurulu olduğu disk alanlarını silebilirsiniz. Son işlem olarak, Boot repair yaparak Boot kaydını Windows'a göre onarmanız gerekebilir bunun için EFI veya legacy uyumlu ISO'dan Boot edilebilen Boot repair aracını kullanmanız gerekli. Daha sağlıklı olan yöntem açıkcası ben bulamadım bunu öneriyorum hızlı ve kolay kullanım olarak. Buradan iso dosyası indirilip, Rufus vb araçlarla yazdırılan diskten Boot edilerek Boot repair ile, Windows Boot kaydı yerine koyulabilmektedir. Boot kaydı sorunları yaşayanları son zamanlarda fazla gördüğümden bu çözümüde eklemekte yararlı gördüm.
4- Linux'ü kurdum her aradığım programı kurabilir miyim?
Linux işletim sistemlerinin kendi paket kurulum yapıları söz konusudur, yani kurulumdan sonra, kurduğunuz Linux dağıtımının kendi yazılım merkezi üzerinden, kurulması düşünülen programlar bu araç ile kurulabilmektedir. Terminal üzerinden de birçok programlar kurulabilir bunun için forum vb mecralardan yeni kullanıcılar için, başlıklı yazıları okumanız fayda sağayacaktır. Genellikle adı bilinen popüler yazılım ve uygulamalar Linux depoların yer almaktadırlar. Deb, RPM, targz uzantılı paket uygulamaları tüm Linux dağıtımları için buradan bulmanız mümkündür.

Eki Görüntüle 1070396
Bu şekilde mi yapmam gerekiyor? Dosyalar için bir boyut ayarlamam gerekmeyecek mi?

Bu şekilde uygun. Dosyalar için ayrı bölüm ayırmaya gerek yok, zaten 30 GB. çok büyük bir alan değil. Oluşturduğun dosyalar ev dizininde üstünde olacak. /home dizini için ayrı bir disk bölümü yapmanı şu şartlar altında önermem.

Bir de EFI için yeni bir disk bölümümü oluşturdun? Eğer öyleyse bu hatalı bir işlem. Eğer Windows'un oluşturduğu bir EFI bölümü varsa, bunu ayarlamalısın. Ayrıca bir EFI bölümü oluşturmaya gerek yok.

Windows üzerinden daha Evvel'den, Linux için ayrılmış olan disk alanları varsa eğer, resimdeki birinci seçenek aktif gelecektir ki, boş alanı otomatik Linux algılayacağından bu seçenek var. Manuel elle bölümlendirme seçeneği farklı olarak, ayrılmış disk alanı her ne kadarsa disk alanından tahmin ile, bu alan seçilir. Genellikle dosya biçimi ext4 / root seçeneği aktif edilerek kurulum başlatılır. Geri kalan kısımlar ise, klavye bölge dil kullanıcı adı ve şifresi sekmelerini de kendinize göre doldurup kurulumu bitirebilirsiniz.
SSD disk kullanıcıları dosya biçimi olarak xfs veya btrfs dosya biçiminde seçimlerini yaparlarsa ki, bu dosya biçimi son zamanlarda Reddit vb Linux forum mecralarında önerilmektedir. Ancak genel olarak ext4 seçimleri daha yaygın olduğunu belirtmem gerekli. Alt kısma merak edilenler ile ilgili olarak soru cevap şeklinde, birkaç satır bilgi ilave ettim farklı sorular gelirse eğer konudan cevaplayabilirim. Yararlı olması dileklerimle saygılarımla.
O halde 1. seçeneği seçmem yeterli olur mu?
Bu şekilde uygun. Dosyalar için ayrı bölüm ayırmaya gerek yok, zaten 30 GB. çok büyük bir alan değil. Oluşturduğun dosyalar ev dizininde üstünde olacak. /home dizini için ayrı bir disk bölümü yapmanı şu şartlar altında önermem.

Bir de EFI için yeni bir disk bölümümü oluşturdun? Eğer öyleyse bu hatalı bir işlem. Eğer Windows'un oluşturduğu bir EFI bölümü varsa, bunu ayarlamalısın. Ayrıca bir EFI bölümü oluşturmaya gerek yok.
Evet, 1024 MB'lık bir EFI disk bölümü oluşturmuştum. Silmem mi gerek onu?

Linux disk bölümleme tablosunda, otomatik olarak mevcut kurulu windows işletim sistemini ve boş disk alanını algıladığından, birinci seçenekle devam edebiilirsiniz.
1623845545595.png

Bu şekilde gözüküyor, doğru sanırım. Teşekkür ederim yardımınız için.

Evet, 1024 MB'lık bir EFI disk bölümü oluşturmuştum. Silmem mi gerek onu?

Daha önce oluşturulmuş bir EFI bölümü varsa, yeni oluşturduğunu silmen uygun olacaktır. Aşağıdaki komutları uçbirimde çalıştırıp çıktılarını paylaş, emin olalım.

Kod:
sudo parted -l
lsblk -o NAME,SIZE,FSTYPE

@Dark Lord of the Sith

Linux deneyimlerini daha fazla anlamak için, sanallaştırma uygulamalarını kullanarak, sistemlerle ilgili olarak alıştırmalar, testler vb işlemler yapmanızda ayrıca fayda sağlayacaktır. Sanal makineler üzerinden istediğiniz kadar işlemler yapabilir, anlamak için uygulama kurulumları vs işlemler bu gibi testler yapmak. Gerçek makinelere kurulumlarda ve sonrasında size bilgi ve fikir verecektir. Windows üzerinden vbox, VMware vb uygulamaları kullanarak bu gibi işlemleri yapabilirsiniz. Hatta Linux üzerinden de, ayrıca bu işlemleri yapmak mümkün bunu da, bilgi olarak ekleyeyim dedim saygılarımla.

Daha önce oluşturulmuş bir EFI bölümü varsa, yeni oluşturduğunu silmen uygun olacaktır. Aşağıdaki komutları uçbirimde çalıştırıp çıktılarını paylaş, emin olalım.

Kod:
sudo parted -l
lsblk -o NAME,SIZE,FSTYPE
İlk seçenek ile kurdum Linux'u. Bir sorun yok gibi duruyor şu anlık.

@Dark Lord of the Sith

Linux deneyimlerini daha fazla anlamak için, sanallaştırma uygulamalarını kullanarak, sistemlerle ilgili olarak alıştırmalar, testler vb işlemler yapmanızda ayrıca fayda sağlayacaktır. Sanal makineler üzerinden istediğiniz kadar işlemler yapabilir, anlamak için uygulama kurulumları vs işlemler bu gibi testler yapmak. Gerçek makinelere kurulumlarda ve sonrasında size bilgi ve fikir verecektir. Windows üzerinden vbox, VMware vb uygulamaları kullanarak bu gibi işlemleri yapabilirsiniz. Hatta Linux üzerinden de, ayrıca bu işlemleri yapmak mümkün bunu da, bilgi olarak ekleyeyim dedim saygılarımla.
Teşekkür ederim yardımınız için.

Yeni konular

Geri
Yukarı