Linux hiç güvenli değil

Safsata.

Safsata.

Attığım linkte 20'ye yakın dağıtım var.

Siz 1-2 GB RAM'in hesabını yapıp, acaba X uyumlu mu diye sorarken Windows'ta her şeyi dibine dibine kullanıyorum. RAM yerse de alırız. 🤣 PC zaten performanslı.

Açıkça bir şey soracağım hiç Linux denediniz mi ben bayağı bir dağıtım denedim hepsini de en az 1-2 hafta kullanmışımdır sadece Ubuntu sıkıntılı zaten diger "19" dağıtım muhtemelen internete "virüs" yazıp indirmediğiniz sürece ve belirsiz bir betik çalıştırmadığınız sürece güvenli.

Yok işte OpenSUSE, varsayılan kurulu gelmeyen RDP, UAC hizmetleri vs. vs.

Eki Görüntüle 2203065

Eki Görüntüle 2203066

Eki Görüntüle 2203067

Bu görmüş olduğunuz liste, sıfırdan kurulmuş bir Ubuntu sunucuya kurulmuş güvenlik panelinin bana verdiği uyarılar. Ben basit bir masaüstü kullanıcısı olsam -ki- web sitemde insanların verilerini korumakla mükellefim hiç rahat hissettirmeyecek şeyler. Bu insanlar Linux'u güvenli diye savunurken neyin kafasını yaşıyor?

Bir kere işletim sistemi açık kaynak kodlu diye övünenler var. Bakın arkadaşlar, açık kaynak koduna erişim hiç sağlıklı bir şey değil. Herhangi bir virüs yapımcısı işletim sisteminin bütün çekirdek özelliklerine göre backdoor atabiliyor. Zamanında bir backdoor yüzünden web sitem hacklenmişti.

Bugün Windows'ta tehdit olarak algılayabileceğiniz tek şey, kullanıcı sayısı fazla olduğu için virüs yapımcılarının bu işletim sistemini hedef alması. Fakat Linux'te de işler o kadar basit mi sanıyorsunuz?

+Linux'te Windows kadar stok hizmet yok. Fakat yıl 2024 olduğundan, bu durum sizi daha güvende hissettirmemeli. Ben şahsen parasını verdiğim bir işletim sisteminin hakkını almak isterim. Kaynaktan yana hiçbir sıkıntı yok. İşime yarar şeyler kurabilirler.
+Windows'un fazla kaynak kullanıyor oluşu, onu güvenlik açısından zayıf hale getirmez.
+Windows'ta aktif hizmetlerden rastgele olarak dps hizmetini seçtim. Açılımı diagnostic policy service, bu hizmet bilgisayarı kullanırken olası donanım arızalarına karşı log tutuyor. Bunun için RAM harcıyorsa harcasın. Sizde aktif hizmetlere sağ Click yaparak hangi hizmetin neye yaradığını görebilirsiniz.
+Windows sunucularda backdoor kurma imkanınız yok. Fakat Backdoor'un ortaya çıkma sebebi Linux zaten!
+Günümüzde hiçbir tarayıcı siz izin vermediğiniz sürece bir dosya indirmiyor, tehlikeliyse açmanıza izin vermiyor.
+SmartScreen hizmeti, fudlanmış virüslerin riskli olabileceği konusunda sizleri uyarmak için icat edildi. Fakat bugün burada kaç kişi bu hizmeti kullanıyor?

Son olarak.

Linux, 5335 açığa sahip. Windows, 3079.

Windows tamamen mi güvenli? Hayır, bende şahsen Microsoft'a güvenmiyorum fakat emin olun bilgilerin bir hackerin eline geçmesindense Microsoft'u tercih ederim.

Linux'un Windows'tan daha iyi olduğunu düşündüğüm ne var?
Kullanıcı izinleri, sadece bu.

Not: Zamanında çeşitli gruplarda Defacer'dim. Linux sunucuları bir gecede hallederken, asla ulaşamadığımız Windows sunucular oldu. :)
Okuyunca istemsizce Cem Yılmaz'ın şu ifadesi aklıma geldi.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Linux diye aratıp haberler sekmesine bakarsanız yüzde 4'lük masaüstü linux kullanıcısı az değil diye antivirüs yok yada işlevsiz diye linux için virüs yazıyorlar. Kafanıza göre deb indirmeyin. Mağaza da gürn vermiyor gerçi...

Ha Linux ha Windows veya macOS. Hepsi aynı sen gidipte virüs indirmediğin sürece bir şey olmaz Defender'ında dedekte edemediği bir sürü virüs var Windows kullanırken MalwareBytes ile her gün tarama yapıyorum ben. Linux konusunda Linux "açık kaynaklı" bir işletim sistemi gidin kendi Linux'unuzu yapın o zaman. Gidip DOS'a güvenli değil demekle aynı şey açık kaynaklı istersen kendin yapabilirsin. Yapmak istemiyorum dersen antivirüs her zaman orada ve orada olmaya devam edecek. Mesela Windows XP, internete bağlandığı an virüs yiyor sırf bundan dolayı tüm Windows'lara güvensiz demekdir bu. Microsoft üstüne koyup "kendi" güvenli hale getirdi. Linux'da ise her şey açık Ubuntu yapmamış mı, Mint yapmamış mı, e kod ortada kendin düzelt zaten binlerce insan var kapalı kaynakta geçeği kontrolün bir kaç bin katını geçiyor çünkü şuan sen bile Linux yapabilirsin.

Linux Mint kullanıyorum. Hacklenmemek için ne yapabilirim?

Belirsiz uygulamalar yükleme internet güvenliği konusunda bilmediğin linklere girme zaten Linux için yazılımış virüs 10-15 tane var onlarda eski.

Bakın burası çok önemli, bir ürüne, yazılıma, donanıma para vermiyorsanız, söz konusu ürün sizsiniz. Bedensel olmasa da verisel sömürülüyorsunuz...
şu lisansli©®™ yazilim©®™ dusunme tarzindan cikip o
foss'nin ne oldugunu anlamak wen?
Kirmizi sapka ne zamandan beri beles isletim sistemi veriyor acep.

Yok işte OpenSUSE, varsayılan kurulu gelmeyen RDP, UAC hizmetleri vs. vs.

Eki Görüntüle 2203065

Eki Görüntüle 2203066

Eki Görüntüle 2203067

Bu görmüş olduğunuz liste, sıfırdan kurulmuş bir Ubuntu sunucuya kurulmuş güvenlik panelinin bana verdiği uyarılar. Ben basit bir masaüstü kullanıcısı olsam -ki- web sitemde insanların verilerini korumakla mükellefim hiç rahat hissettirmeyecek şeyler. Bu insanlar Linux'u güvenli diye savunurken neyin kafasını yaşıyor?

Bir kere işletim sistemi açık kaynak kodlu diye övünenler var. Bakın arkadaşlar, açık kaynak koduna erişim hiç sağlıklı bir şey değil. Herhangi bir virüs yapımcısı işletim sisteminin bütün çekirdek özelliklerine göre backdoor atabiliyor. Zamanında bir backdoor yüzünden web sitem hacklenmişti.

Bugün Windows'ta tehdit olarak algılayabileceğiniz tek şey, kullanıcı sayısı fazla olduğu için virüs yapımcılarının bu işletim sistemini hedef alması. Fakat Linux'te de işler o kadar basit mi sanıyorsunuz?

+Linux'te Windows kadar stok hizmet yok. Fakat yıl 2024 olduğundan, bu durum sizi daha güvende hissettirmemeli. Ben şahsen parasını verdiğim bir işletim sisteminin hakkını almak isterim. Kaynaktan yana hiçbir sıkıntı yok. İşime yarar şeyler kurabilirler.
+Windows'un fazla kaynak kullanıyor oluşu, onu güvenlik açısından zayıf hale getirmez.
+Windows'ta aktif hizmetlerden rastgele olarak dps hizmetini seçtim. Açılımı diagnostic policy service, bu hizmet bilgisayarı kullanırken olası donanım arızalarına karşı log tutuyor. Bunun için RAM harcıyorsa harcasın. Sizde aktif hizmetlere sağ Click yaparak hangi hizmetin neye yaradığını görebilirsiniz.
+Windows sunucularda backdoor kurma imkanınız yok. Fakat Backdoor'un ortaya çıkma sebebi Linux zaten!
+Günümüzde hiçbir tarayıcı siz izin vermediğiniz sürece bir dosya indirmiyor, tehlikeliyse açmanıza izin vermiyor.
+SmartScreen hizmeti, fudlanmış virüslerin riskli olabileceği konusunda sizleri uyarmak için icat edildi. Fakat bugün burada kaç kişi bu hizmeti kullanıyor?

Son olarak.

Linux, 5335 açığa sahip. Windows, 3079.

Windows tamamen mi güvenli? Hayır, bende şahsen Microsoft'a güvenmiyorum fakat emin olun bilgilerin bir hackerin eline geçmesindense Microsoft'u tercih ederim.

Linux'un Windows'tan daha iyi olduğunu düşündüğüm ne var?
Kullanıcı izinleri, sadece bu.

Not: Zamanında çeşitli gruplarda Defacer'dim. Linux sunucuları bir gecede hallederken, asla ulaşamadığımız Windows sunucular oldu. :)
Bu ayri komik, iki zahmet edip uyarilari okumaya ne dersin?
Uyarilarin neredeyse hepsi sistemin icini ilgilendiren kullanici yonetimi sorunlari. Buyuk olay cikartilacak dış guvenlik aciklari sanki .d

Son düzenleme:
Bildiğim kadarıyla Linux güvenli diye pazarlansa da Güvenlilik iddiası yok. Güvenlik endişesi olan BSD seçiyor.
Özellikle Canonical, Red Hat gibi şirketleşmiş yapıların dağıtımları çok riskli. Kimse kimseye beleş işletim sistemi sunmaz. Bakın burası çok önemli, bir ürüne, yazılıma, donanıma para vermiyorsanız, söz konusu ürün sizsiniz. Bedensel olmasa da verisel sömürülüyorsunuz...

Buna katılmıyorum. İşin sunucu tarafında bile gayet sunuluyor. Archlinux, Linux Mint, GNOME, KDE... Bir sürü Linux projesi kullanıcıdan herhangi bir veri veya ücret almadan hizmet sunuyor. Onlara ödeyebileceğin tek şey gönlünden koparsa bir bağış veya varsa ayarlardan izin verip gönderdiğin anonim verin.

Geri
Yukarı