Çözüldü Linux ile çift işletim sistemli bilgisayar güvenli olur mu?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

imyourhero

Kilopat
Yer
Zion
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci/Geliştirici
Şu an bilgisayarımda yüklü olan işletim sistemi Windows 7 Home Premium SP3.
Donanım olarak GA-M68M S2P, AMD Athlon II X2 240 2.8GHz, 2x2GB DDR2 800HMZ, Seagate 320GB 7200RPM sabit disk bulunmakta. Görüldüğü üzere eski ve onboard ekran kartı kullanılan bir sistem. 2. bir işletim sistemi kuracağım. Ubuntu veya Linux Mint geçiyor aklımdan. Arkadaşlarım Mint öneriyor ama ben Ubuntu kurmak istiyorum. Kurmak istememin nedenleri ise daha yüksek performans, yazılım/kodlama için açık kaynak kodlarına ve uygulamalara olan ihtiyacım ve güvenli bir işletim sistemi. Cevabını bilmek istediğim sorular var. Aslında bazılarının cevaplarını biliyor gibiyim ama emin olmak istiyorum.

1. Linux'a virüs bulaşabilir mi, veya keylogger, RAT gibi uygulamalar sisteme erişim sağlayıp aktifleşebilir mi? Yani bir trojan ne kadar sorun çıkarabilir?
2. İki sistem aynı sabit diske kurulacağı için iki ayrı işletim sistemindeki veriler diğer işletim sistemine zarar verebilir mi? Yani kastettiğim şey diyelim ki Linux'a tehlikeli bir dosya girdi, Windows işletim sistemime erişebilir mi? Ve verilere tabii. Bildiğim kadarı ile Windows üzerinden ortaya çıkan tehlikeler Linux'ta işlemiyor. Peki tam tersi ne durumda?
3. Linux'ta bankacılık işlemleri güvenli bir şekilde yapılabilir mi?
4. Bilgisayar eski olduğu için sürücüler konusunda endişeliyim. Linux'ta sürücüler ne durumda? Otomatik yükleniyorlar mı?
5. Son olarak sizce hangi dağıtımı kurmalıyım?
Herkese teşekkür ederim.

Çözüm
1) Teoride bulasabilir. Pratikte cok zor. Windows icin yazilir cunku malware. ( %99 oranda )
2) NTFS formatli diske Linux kurabilirsin. Disk formati ayni oldugundan, windows'a bulasan bir sifreleme virusu Linux dosyalarini da sifreleyebilir. Ayni harddiskte , kendisine ait olmayan 1 ve 0 dolu blogu modifiye etmekten bahsediyoruz. Yapabilir teoride. Pratikte yine zor ihtimal. Gelistirecegin programlari zaten kod repository lerinde tutarsin, bilgisayarda tutmak her zaman risk.
3) Virus olma ihtimali cok daha dusuk oldugundan ( Windows a gore ) guvendesin o acidan. Ancak bankacilik ile ilgili hacklemeler genelde sosyal muhendislik ve "man in the middle attack" ile yapildigindan aslinda OS cok farketmez. Yani seni bir phishing saldirisindan korumaz Linux. Hatta bilgisiz bir kullanici icin Windows + iyi bir antivirus daha iyi savunma saglar zira phishing saldirilarina karsi otomatik engelleme ozelligi var. ( Sertifika kontrolu, portscan kontrolu vb ozellikler var iyi antivirus programlarinda. Linux te bu isi kendin yapacaksin )
4) Guncel bir Kernel kullanirsan cok sorun olmaz. Ancak driver konusunda Windows daha avantajli. Her seye ragmen senin sisteminde bir sorun olacagini hic sanmiyorum eger populer bir distro kullanirsan.
5) RAM biraz az oldugu icin, ben daha az kaynak tuketen Desktop Environment tavsiye ederim. Bir de gelistirme yapacagin distronun stabil olmasi gerekiyor. O sebeple Debian tabanli ve rolling-release modeli uygulamayan bir distro secmek bence daha makul. ( Ubuntu, Mint gibi ) Ama bu dediklerimi dinlemeden Arch uzerine KDE kurarak da cok stabil bir sistem elde edebilirsin ve yine 4GB RAM yeterli gelir. Kisisel tercih.
Ben oyle dusunmuyorum, sistem ve kernel e gore degisir bu. Mint kullanip da bilgisayarimin kitlendigi, stabil performans alamadigim zamanlar oldu benim. Kernel update i yaptim duzeldi. Bence meraklanmisken Kali kur dene, Mint ten daha zor degil, ikisi de debian tabanli sonucta, ayni desktop environment yuklersen ikisini de asagi yukari ayni kolaylikta kullanirsim 3 5 ufak nuans disinda. Begenmedin mi, siler cakarsin ustune Mint :)
Hadi bakalım, o zaman Kali kuracağım. Zaten sorun yaşarsam size yazarım :) :) Peki sizce hangi Desktop Environment'i kullanayım? XFCE nasıldır?

Hadi bakalım, o zaman Kali kuracağım. Zaten sorun yaşarsam size yazarım :) :) Peki sizce hangi Desktop Environment'i kullanayım? XFCE nasıldır?
XFCE iyidir, cok kaynak tuketmez; zaten senin kullanacagin bilgisayarda da RAM nispeten azdi diye hatirliyorum. Sadece ilk kurdugun haliyle biraz cirkin gelebilir gozune, customize edince daha cok sevebilirsin.

XFCE iyidir, cok kaynak tuketmez; zaten senin kullanacagin bilgisayarda da RAM nispeten azdi diye hatirliyorum. Sadece ilk kurdugun haliyle biraz cirkin gelebilir gozune, customize edince daha cok sevebilirsin.
Evet 4GB RAM var. Yardımınız ve Kali konusunda cesaretlendirdiğiniz için çok çok teşekkür ederim.
Sanırım devamlı bir şeyler yazıp duracağım buraya :) Kusura bakmayın. İndirmem gereken ISO dosyası bu değil mi? İnternet hızım 24Mbps download, 2.5Mbps Upload. Aldığım değerler 22Mbps download, 2,2Mbps upload. Normalde her hangi bir şey indirirken yaklaşık 2.3Mbps değeri ile indirme yapıyor. Buradan HTML ile ISO dosyasını indiriken ise 250Kbps ile indiriyor. Yani saatler sürüyor. Aynı anda başka bir şey indirmeyi denedim normal olması gereken hız ile indirdi. Torrent kullanmıyorum, başka da indirme alternatifi yok. Sorun nedir sizce?
Evet 4GB RAM var. Yardımınız ve Kali konusunda cesaretlendirdiğiniz için çok çok teşekkür ederim.

Sanırım devamlı bir şeyler yazıp duracağım buraya :) Kusura bakmayın. İndirmem gereken ISO dosyası bu değil mi? İnternet hızım 24Mbps download, 2.5Mbps Upload. Aldığım değerler 22Mbps download, 2,2Mbps upload. Normalde her hangi bir şey indirirken yaklaşık 2.3Mbps değeri ile indirme yapıyor. Buradan HTML ile ISO dosyasını indiriken ise 250Kbps ile indiriyor. Yani saatler sürüyor. Aynı anda başka bir şey indirmeyi denedim normal olması gereken hız ile indirdi. Torrent kullanmıyorum, başka da indirme alternatifi yok. Sorun nedir sizce?
Bu arada HTML yazmışım hızlı yazayım derken, HTTP olmalıydı :D

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    31,7 KB · Görüntüleme: 57
Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı