Linux ile ilgili genel tavsiyeler

Paket yöneticisi olarak snap kullanma. Hayrını gören kimseyi duymadım. APT candır.

Ne alaka? Snap'in ne problemi var? Ben kullanıyorum, bir sorun da yaşamadım. Öncelik tabii sistem depoları olmalı ama snap sorunlu değil. Kendi deneyiminizle değil de başkalarınızın deneyimiyle konuşmayın.

Snap ve Apt nasıl seçiyoruz tam olarak? Araştırdım paket yöneticisi diyor da ne farkları var? Tek fark sudo apt yerine sudo snap yazmamız mı?

Depolardan yüklemek istediğinde apt install yazıp uygulamayı yazman yeterli. Snap üzerinden yüklemek içinse snap install yazıp uygulamayı yazmalısın. Eğer uygulama depolarda varsa oradan yüklemen daha iyi olur, yoksa snap üzerinden de yükleyebilirsin.

Merhaba, daha yükleyemeden engele takıldım :( Xubuntunun kendi sitesinde

Latest LTS release: 20.04, Focal Fossa​

Latest stable release: 20.10, Groovy Gorilla​

Supported LTS release: 18.04, Bionic Beaver​

olarak üç farklı sürüm var hangisini indirmeliyim? Ve indirmede torrent var sadece ve ben daha önce hiç torrent kullanmadım. Mirror siteden indirsem mi United Kingdom olanlardan? Teşekkürler hele bir yükleyeyim zor kısım gidecek umarım 😳😳😳

Tekrardan merhaba, Rufus'u ve .iso dosyasını indirdim. MD5 kontrol ederken bir de ne göreyim ikisi bambaşka. Acaba ben mi bir yerde hata yapıyorum yardımcı olursanız sevinirim. Ve Rufus'un ayarları nasıl olmalı, internetten baktım ama hepsi eski sürümleriyle yapılmış.
rufus-3.13_NfUcNF8ISi.png
rufus-3.13_YpJEYHHEnf.png
brave_X8KlsaT0nL.png

ISO dosyasını IDM tarzı indirme yöneticileri ile indirdiğiniz zaman nadirde olsa böyle sorunlar olabiliyor. Bir de arama motoruna yazmak yerine indirdiğiniz Mirror'daki SHA256SUMS'a tıklayarak kontrol edin.

Ayrıca SHA256'ya göre herhangi bir yanlışlık görünmüyor. Xubuntu'nun kendi sitesindeki SHA256 "1a0a7f7788e5e6cfcfcb842c6f3efaab665d16f010ea3a502ef167bc809c31ad *xubuntu-20.04.2-desktop-amd64.iso"

Geri
Yukarı