Linux İle Tanışma Hikayeniz

Ben ilk duyduğum Linux dağıtımı Ubuntu muydu Kali Linux muydu hatırlayamadım ama ilkkullandığıma gelirsek bu akşam Linux Mint kuracağım ve bu ilk kullandığım olacak.
Size yardımcı olmaya çalışırım beni "@Huso112" yazarak pinglersiniz. Eğer @cengover_ekin ve @Dengesiz Kokarca da müsaitse onlar da olur. Ben acemiyim asıl profosyonel onlar.

Sanal makineye "Kali" kurma videolarını gördüğümde deneyesim gelmişti. Sanal makinede denemeye başladığımda Kali'nin içinde kullanmadığım bir sürü gereksiz pentesting yazılımları olduğunu ve bu yüzden bu dağıtımın bana uygun olmadığını anlamıştım. Daha sonra Ubuntu 16.04 kurdum sanal makineye. Bundan sonra daha bir sürü dağıtımı sanal makinede denedim. Diske ilk kurduğum dağıtım Ubuntu veya ElementaryOS'ti yanlış hatırlamıyorsam. Daha sonra Ubuntu'nun yeni sürümleri aşırı buglu olmaya başlayınca ben de Kubuntu kullanmaya başladım. KDE Plasma her ne kadar güzel olsa da hem Ubuntu tabanından ve Snap'ten uzaklaşmak için hem de GNOME'a karşı bir sempatim olduğu için Debian testing GNOME kurdum diske. Şu an masaüstü bilgisayarımda Debian testing GNOME, dizüstü bilgisayarımda ise Arch Linux GNOME ve Kubuntu var.

Debian'ım:
Eki Görüntüle 984361

Not: GNOME'dan GNOME Software'i kaldırdığınızda RAM kullanımı ciddi miktarda azalıyor.
GNOME Software bence berbat bir yazılım. Birsürü GNOME Software tarzı yazılım kullandım, fakat GNOME Software hariç hiçbirinde sorun yaşamadım.

Hocam bana en performanslı Linux dağıtımını söyleme şansınız var mı? Unity kullanacağım ve LoL, albion Online gibi oyunlar oynuyorum.

Hocam Linux Mint öneririm.

Sanal makineye "Kali" kurma videolarını gördüğümde deneyesim gelmişti. Sanal makinede denemeye başladığımda Kali'nin içinde kullanmadığım bir sürü gereksiz pentesting yazılımları olduğunu ve bu yüzden bu dağıtımın bana uygun olmadığını anlamıştım. Daha sonra Ubuntu 16.04 kurdum sanal makineye. Bundan sonra daha bir sürü dağıtımı sanal makinede denedim. Diske ilk kurduğum dağıtım Ubuntu veya ElementaryOS'ti yanlış hatırlamıyorsam. Daha sonra Ubuntu'nun yeni sürümleri aşırı buglu olmaya başlayınca ben de Kubuntu kullanmaya başladım. KDE Plasma her ne kadar güzel olsa da hem Ubuntu tabanından ve Snap'ten uzaklaşmak için hem de GNOME'a karşı bir sempatim olduğu için Debian testing GNOME kurdum diske. Şu an masaüstü bilgisayarımda Debian testing GNOME, dizüstü bilgisayarımda ise Arch Linux GNOME ve Kubuntu var.

Debian'ım:
Eki Görüntüle 984361

Not: GNOME'dan GNOME Software'i kaldırdığınızda RAM kullanımı ciddi miktarda azalıyor.
Çok güzel masaüstü ve başlangıç :)
Linux evrenine bugün girmiş bulunmaktayım ama çok sıkıntı çıkardı. Bugün 3 tane konu açmak zorunda kaldım. Ama pes etmek yok. Windows bildiğim kadar Linux bilirsem çok iyi olacak.
Aynen! ben de öyleyim şuan ama pes etmek yok! :)

Bir hocam bilgisayarıma Lubuntu (Ubuntu da olabilir) kurmuştu. Wi-Fi çalışmıyordu ama kullanması/uğraşması zevkliydi. Wi-Fi sorununu çözmeye çalışırken başka dağıtımlar da denedim, böyle böyle GNU/Linux kullanmaya hep devam ettim.

Bir dönem ana sistem olarak kullanmıştım Linux Mint'i, ancak Windows maalesef olmadan olmuyor. Umarım bir gün Windows'a ihtiyaç duymam.
Neden Windows'a ihtiyacınız var hocam? Adobe yazılımları mı?

Linux evrenine bugün girmiş bulunmaktayım ama çok sıkıntı çıkardı. Bugün 3 tane konu açmak zorunda kaldım. Ama pes etmek yok. Windows bildiğim kadar Linux bilirsem çok iyi olacak.
Alışınca gerisi geliyor. Öğrene öğrene alışacaksınız, emin olabilirsiniz 🙂

Yeni konular

Geri
Yukarı