Linux İle Tanışma Hikayeniz

KDE Plasma sağ olsun. Sandığından aşırı basit bir şekilde oldu iş. Komorebi gibi programlar yüklememe bile gerek kalmadı. :) Smart Video Wallpaper eklentisini kurduğum gibi bu tarz bir şey yapmıştım.
KDE forever!
İlk tanışmam Ubuntu 16.04 ile başlıyor. Çok kısa bir süre deneyimleyip bırakmıştım. Daha sonra bir arkadaş "Sen önce bir Arch kur." şeklinde bir kışkırtmayla beni bu dünyaya sokmuştu. Tabi daha çok tecrübesi olmayan ben için komut satırından kurulum yapmak çok kafa karıştırıcı ve korkutucu gelmişti. 4 defa baştan kurduğumu, yaklaşık 5 gün uğraştığımı hatırlıyorum ama en sonunda başarmıştım. Arch minimal bir dağıtım olduğundan sürekli bir şeyleri konfigüre etmem, gerekli paketleri yüklemem gerekiyordu ama sonunda istediğim hale getirmiştim. Bir süre Arch dünyasında takılarak pek çok şey deneyimledim. Daha sonradan diğer dağıtımları merak ederek onları da denemeye başladım ve bugüne kadar 20'ye yakın dağıtım deneyimleme şansım oldu. Şu anda da Mint kullanıyorum. Vaktim olduğu zaman yeniden Arch ve Void kurmayı, Gentoo'yu deneyimlemeyi planlıyorum.
Eki Görüntüle 984419
Güzel başlangıç ama masaüstü ateş ediyor be!
Babamdan oyun saklayacağım diye sanal makineye kurmuştum, .exe yükleniyor sanıyordum.
Acıtıcı gerçekler 🤣 Bir yandan da Linux'un güvenli olmasını sağlayan şeydir de kendisi 🤔

Yanımda duran masaüstüyü canlandırmak için Lubuntu 18.04 kurarak tanıştım. İlk kurduğumda ses çalışmamıştı. Tanışmaz olayım dedirtse de Mint Xfce kurunca makine roket oldu. Gerçi babamın e-imza uygulamasından dolayı Windows 8.1 kurulu ama kendi dizüstümde Mint Xfce kurulu. Windows 10'da CS:GO 50 FPS alamayan makine Mint'te 100 FPS'yi zorlar oldu.

Hay Allah razı olsun :)
Yanımda duran masaüstüyü canlandırmak için Lubuntu 18.04 kurarak tanıştım. İlk kurduğumda ses çalışmamıştı. Tanışmaz olayım dedirtse de Mint Xfce kurunca makine roket oldu. Gerçi babamın e-imza uygulamasından dolayı Windows 8.1 kurulu ama kendi dizüstümde Mint Xfce kurulu. Windows 10'da CS:GO 50 FPS alamayan makine Mint'te 100 FPS'yi zorlar oldu.
Bir de "oyun oynanmaz Linux'ta" derler :mad:
2019'da OS değiştirmek istemiştim ve Linux'ı buldum. Debian denemiştim keşke Mint deneseymişim. Debian asla kullanmam.
Niye ?

Pek bilgisi olmayan bir arkadaşımın bilgisayarına hangisi olduğunu hatırlamadığım bir android emülatör kurmuştum. Sonrasında kendi bilgisayarıma da kurmak istiyordum bazı uygulamalar için fakat çalışmayacağını çok iyi biliyordum, çokça kez farklı farklı emülatörleri denemiştim daha önce. -Sistemim aşırı kötü- Sonrasında kafama bir anda dank etti "emülatör kuramıyorsam ben de AndroidOS kurayım" diye. 5/6 farklı AndroidOS denedim fakat ya olmayan ekran kartımdan ya da biosumdan dolayı çalışmadı hiçbiri. Bu şekilde 3/4 gün bunları denedim ve en sonunda olmayacağını anlayıp pes ettim. O kadar zaman boşa gitmiş olmasın diye nereden aklıma geldiği hakkında en ufak fikrim olmasa da gidip bari linux kurayım dedim. Her şey bu şekilde başladı, bundan sonra kolay kolay windows kullanabileceğimi sanmıyorum. Bir de keşke bugün bozmasaydım, çok daha iyi olurdu. :D

Geri
Yukarı