Linux internet sürücüsü nasıl kurulur?

O sürücü 3. Taraf sürücüdür Realtek'in yayınladığı sürücü yok.
Benimki Tenda Tenda'nın yayınladığı sürücü var ama işte olmuyor.
Bu arada internet adaptörüm Tenda. İçindeki kartın modeli RTL8192EU.
Tenda CD'sinden çıkan Linux driverini kurmaya çalıştım olmadı işte.
Linux Mint ya da Ubuntu tabanlı herhangi bir dağıtıma aşağıdaki komutlarla rtl8192eu sürücüsünü kurabilirsin. Kuruluma başlamadan önce secureboot etkinse kapatmayı unutma.

Kod:
sudo apt install git dkms linux-headers-$(uname -r) linux-headers-generic
Kod:
git clone https://github.com/Mange/rtl8192eu-linux-driver
Kod:
sudo dkms install ./rtl8192eu-linux-driver
Kod:
echo "blacklist rtl8xxxu" | sudo tee /etc/modprobe.d/rtl8xxxu.conf

Alternatif olarak aşağıdaki komutlarla bir PPA deposundan da kurulabilir.

Kod:
sudo add-apt-repository ppa:kelebek333/kablosuz
sudo apt-get update
sudo apt install rtl8192eu-dkms

Linux Mint'te çekirdeğin headers paketi ve dkms gibi gibi paketler kurulu geliyor. Yani Linux Mint'te internet bağlantısı dahi olmadan buradaki focal uzantılı paketi indirip, pakete sağ tıklayarak Gdebi ile kurabilirsin. Kurulum sonrasında aşağıdaki komutları çalıştırırsan, çekirdekle gelen sürücü pasifleşir, sonradan kurduğun sürücü etkinleşir. Yani, yeniden başlatmaya da gerek yok.

Kod:
sudo modprobe -r rtl8xxxu
sudo modprobe 8192eu

Not: Bunların hepsi aslında aynı sürücü kaynağına dayanıyor, sadece kurulum yöntemleri farkediyor.

Arch tabanı için AUR'dan şunu kurmalısın. AUR (en) - rtl8192eu Öncesinde çekirdeğin headers paketi ve dkms paketini kurmuş olman gerekir.
Çok teşekkür ederim sayenizde sürücüyü kurabileceğim :)
@OzgunP sizin dediğinize gerek kalmadı Kubuntu yükledim kendisi sürücüyü kurdu galiba.
Teşekkürler yine de :)
İnternet sürücüsü sorunu çıkmayan Linux dağıtımı önerisi bu konuda konuştuk.

Son düzenleme:
Linux Mint'te internet çok yavaştı bunda hızlı.

Tek farkeden çekirdek sürümüdür, Linux Mint'te basitçe çekirdek sürümünü yükseltirsen aynı sonucu elde edersin. Ayrıca vendör sürücü, çekirdek ile sürücüden daha performanslı olabiliyor.

Çekirdekle gelen rtl8xxxu sürücüsü hemen her dağıtımda mevcut (çekirdek gelen bir modül olduğu için, olmaması mümkün değil), yani Kubuntu'nun ek olarak yaptığı bir sürücü kurulumu yok. Yani, Kubuntu'da çalışanın aynı çekirdek sürümü ile tüm dağıtımlarda aynı sonucu vermesi gerekir.

Son düzenleme:
Tek farkeden çekirdek sürümüdür, Linux Mint'te basitçe çekirdek sürümünü yükseltirsen aynı sonucu elde edersin. Ayrıca vendör sürücü, çekirdek ile sürücüden daha performanslı olabiliyor.

Çekirdekle gelen rtl8xxxu sürücüsü hemen her dağıtımda mevcut (çekirdek gelen bir modül olduğu için, olmaması mümkün değil), yani Kubuntu'nun ek olarak yaptığı bir sürücü kurulumu yok. Yani, Kubuntu'da çalışanın aynı çekirdek sürümü ile tüm dağıtımlarda aynı sonucu vermesi gerekir.
Söylediklerinizden pek bir şey anlamadım açıkçası ama sağolun:D
Mesela vendör sürücü ne?

rtl8192eu yani sonradan kurulabilecek sürücü vendör yani üreticinin sürücüsü. rtl8xxxu ise çekirdekle gelen sürücü. Sen yukarıda anlattığım şekilde sürücü kurmadıysan, çekirdekle gelen sürücüyü kullanıyorsundur. Yani şu an kullandığın sürücüde dağıtım kaynaklı olarak farkeden bir şey yok. Kubuntu daha yeni çekirdek sürümünü kullanıyor olabilir, Linux Mint'te ya da farklı bir dağıtımda çekirdeği güncellersen aynı sonucu elde edersin.

rtl8192eu yani sonradan kurulabilecek sürücü vendör yani üreticinin sürücüsü. rtl8xxxu ise çekirdekle gelen sürücü. Sen yukarıda anlattığım şekilde sürücü kurmadıysan, çekirdekle gelen sürücüyü kullanıyorsundur. Yani şu an kullandığın sürücüde dağıtım kaynaklı olarak farkeden bir şey yok. Kubuntu daha yeni çekirdek sürümünü kullanıyor olabilir, Linux Mint'te ya da farklı bir dağıtımda çekirdeği güncellersen aynı sonucu elde edersin.
Tamam şimdi anladım. EndeavourOS'ta RTL8168 kurulu yazıyordu ama internete giremiyordum.

Yeni konular

Geri
Yukarı