Çözüldü Linux driver sürücüsü nasıl kurulur?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Çözüm
Uçbirimde alsamixer komutunu çalıştırıp, Auto-Mute Mode seçeneğini pasifleştirmeyi deneyin. Sağ sol tuşlarla seçeneker arasında geçiş yapabilir, yukarı aşağı tuşlarla seçenekleri değiştirebilirsiniz.
"sudo apt install pulseaudio" ile yüklenir. @deleted @OzgunP etiketliyorum eğer çözülmezse diye. Orayı kurcalayacak belki sorununuzu halledebilirsiniz.
Yüklüymüş galiba önceden. Komudu çalıştırdım. Benim sorunum bilgisayara kulaklık ve hoparlör aynı anda bağlıken aralarında geçiş yapamıyorum. Sound settings kısmında gözüküyor ama üstüne basınca ses hoparlöre geçmiyor. Windows'ta aynı sorunu yaşayınca driver kurup düzeltmiştim.

Bu şekilde istediğiniz sonucu aldıysanız, şimdi aşağıdaki komutu çalıştırarak değişikliği kalıcı hale getirebilirsiniz. Ya da istediğiniz zaman alsamixer'den değişiklik yapabilirsiniz.

Kod:
sudo alsactl store

lspci | grep Audio komutu sayesinde sistemindeki ses aygıtlarını görebilirsin. Tanıyorsa sürücü yüklü demektir:

Kod:
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset High Definition Audio Controller (rev 05)

Ayrıca lspci -v komutu da hangi sürücünün yüklü olduğunu belirtir:

Kod:
Kernel driver in use: snd_hda_intel
Kernel modules: snd_hda_intel

Yeni konular

Geri
Yukarı