Linux nasıl kurulur?

Evet ben de oyle kuruyorum ama sorun su; videoda diski en basta ayiriyorsun sen ben bu kisimda ayirmam gerekiyor geri donus biraz zor olur benim icin. BU kisimda nasil disk olusturabilecegim hakkinda bilgin var mi?
Swap alanına 8 gb vermeniz yeterli. swap yazan kısma sağ tıklayın ve silin. 115.9 gb ve 250 gb alan birleşecek.

O 1 gb'lık alanı kurulum esnasında oluşturuyoruz. yani şöyle:

Mesela sizin durumda 115 gb ve 250 gb'lık alanı sağ tıklayıp silip birleştirdiniz. Elimizde 365 gb bir boş alan var. O alana tıklayın, alttaki artı butonuna tıklayın, açılan pencerede 1024 yazın, dosya sistemi olarak efi system partition'ı seçin. mount point olarak da /boot/efi'yi seçin.

Daha sonra geriye kalan boş alana tekrar tıklayın, tekrar artı butonuna tıklayın açılan pencerede 356000 yazın dosya sistemini ext4 seçin mount point olarak en baştaki / işaretini seçin.

sonra yine aynı şekilde kalan boş alana ve artı butonuna tıklayın 8000 yazın, dosya sistemi swap area olacak, mount point olarak swap seçin ok'leyin.

Bu şekilde diski hazırlamış oluyorsunuz.

O 1 gb'lık alanı kurulum esnasında oluşturuyoruz. yani şöyle:

Mesela sizin durumda 115 gb ve 250 gb'lık alanı sağ tıklayıp silip birleştirdiniz. Elimizde 365 gb bir boş alan var. O alana tıklayın, alttaki artı butonuna tıklayın, açılan pencerede 1024 yazın, dosya sistemi olarak efi system partition'ı seçin. mount point olarak da /boot/efi'yi seçin.

Daha sonra geriye kalan boş alana tekrar tıklayın, tekrar artı butonuna tıklayın açılan pencerede 356000 yazın dosya sistemini ext4 seçin mount point olarak en baştaki / işaretini seçin.

sonra yine aynı şekilde kalan boş alana ve artı butonuna tıklayın 8000 yazın, dosya sistemi swap area olacak, mount point olarak swap seçin ok'leyin.

Bu şekilde diski hazırlamış oluyorsunuz.

`efi system partition` Kismi maalesef ki yok bende...

Olanlar;

1 - ext4 gunluklu dosya sistemi
2 - ext3 gunluklu dosya sistemi
3 - ext2 dosya sistemi
4 - btrfs
5 - JFS
6- XFS
7 - FAT16
8 - FAT32
9 - TAkas alani
10 - sifreleme icin ffiziksel cilt
11 - Bu bolumu kullanma

BAska herhangi bir secenek yok

EFI'yi ve diğer linux alanlarını oluşturmak için kullandığınız disk alanının herhangi bir dosya sistemine sahip olmaması gerek. Bu şekilde disk bölümlemesi yaparken seçeneklerde EFI system partition diye çıkar normalde.

EFI'yi ve diğer linux alanlarını oluşturmak için kullandığınız disk alanının herhangi bir dosya sistemine sahip olmaması gerek. Bu şekilde disk bölümlemesi yaparken seçeneklerde EFI system partition diye çıkar normalde.

Bir şekilde kurulumu yaptım ancak bilgisayarı her yeniden başlattığımda windows 10 açılıyor bunu nasıl düzelticem?

EFI bölümü sistemin açılmasını sağlayan bölüm hocam. O alan doğru yapılandırılmazsa sistem açılışı sağlıklı olmaz. Yine de şöyle bir çözüm deneyebilirisiniz.

Boot Repair Disk diye bir yazılım var. Bunun iso dosyasını netten indirip rufus veya benzeri bir programla flashdiske yazdırın. Sonra BIOS'a girip boot kısmında usb'yi an başa alın PC'yi bu flashdiskten açın. program açıldığında recommended repair butonuna tıklayın. Bu işlem açılış problemlerinin çoğunu çözer. Eğer bu da çözüm olmazsa baştan temiz kurulum gerekebilir. Başka bi yol bilmiyorum malesef.

Geri
Yukarı